تست همراه اول

سرویس خبر
13 اسفند 1395 ساعت 13:32
62 نظر

وقتی هوآوی اپل را در نور کم به آتش می‌کشد

مقایسه عکاسی پرتره در هوآوی P10 و آیفون 7 پلاس

در این مطلب از وبسایت جی اس ام می‌خواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم بین دوربین دو گوشی هوآوی پی 10 و آیفون 7 پلاس تا ببینیم کدام یک از آنها می‌تواند دیگری را شکست دهد.

ریچارد یو، مدیرعامل هوآوی، در مراسم رونمایی از گوشی‌های پی 10 یک جمله را بیش از هر جمله دیگری تکرار می‌کرد: پرتره به سبک لایکا. این جمله‌ای بود که در کنفرانس هوآوی بیش از هر جمله دیگری به گوش می‌رسید.

کمپانی هوآوی برای مدتی است که حالت پرتره را در دوربین گوشی‌های خود قرار داده است و به‌موازات نیز همکاری تنگاتنگی را با شرکت لایکا آغاز کرده است؛ اما هوآوی در گوشی پی 10 تلاش می‌کند تا ویژگی پرتره را بیش‌ازپیش در معرض دید قرار دهد.

همانند آیفون 7 پلاس، هوآوی پی 10 نیز از ترکیب نرم‌افزار و یک آرایه دوربین دوگانه برای شبیه‌سازی عمق میدان استفاده می‌کند. به نظر ما، این تکنولوژی بسیار جذاب است و روشن است که چنین تکنیک‌هایی به بخشی لاینفک از عکاسی آینده تبدیل خواهند شد؛ اما تکنولوژی مورداستفاده در دوربین گوشی‌های هوآوی و اپل کاملاً با یکدیگر متفاوت است و هرکدام از آن‌ها معایب و مزایای مختص به خود را دارند.

هوآوی پی 10 از دو سنسور دوربین در پشت استفاده می‌کند: یک تراشه 12 مگاپیکسلی با آرایه‌های فیلتر سنتی و یک سنسور 20 مگاپیکسلی که می‌تواند تصاویر تک‌رنگ را ثبت کند. هر دو این دوربین‌ها از یک لنز 27 میلی‌متری از نوع f/2.2 استفاده می‌کنند. برای ثبت یک تصویر واحد با جزئیات کامل نیز هر دو دوربین به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر فعال هستند؛ اما سنسورهای تک‌رنگ استفاده‌شده دریکی از دوربین‌ها می‌توانند جزئیات بیشتری را ثبت کنند. در حالت پرتره، هر دو لنز یک تصویر 3 بعدی از چهره ثبت می‌کنند و با استفاده از همین تصویر 3 بعدی، نقاط موردنیاز که باید روی آن‌ها عمل فوکوس صورت گیرد را مشخص می‌کنند.

دوربین آیفون 7 پلاس نیز عملکردی شبیه به نمونه ساخت هوآوی دارد؛ اما راه‌اندازی دوربین آن کاملاً متفاوت است. اپل از یک سنسور 12 مگاپیکسلی 28 میلی‌متری با لنز f/1.8 برای دوربین اصلی استفاده کرده است. درحالی‌که دوربین دوم به یک تراشه 12 مگاپیکسلی (همانند دوربین اصلی) از نوع 56 میلی‌متری و با لنز f/2.8 مجهز شده است. استفاده از چنین ترکیبی به این معنی است که دوربین آیفون 7 پلاس می‌تواند برای ثبت جزئیات بیشتری از تصویر، به‌راحتی به لنز گشادتر تغییر موضع دهد. همچنین اگر بخواهید از حالت پرتره استفاده کنید، چاره‌ای جز استفاده از لنز گشادتر نخواهید داشت.

اما کدام رویکرد کارایی بیشتری دارد؟ هوآوی یا اپل؟ برای فهمیدن این موضوع ما آزمایشی را طراحی کردیم. تصاویر ثبت‌شده توسط دوربین آیفون 7 پلاس در سمت چپ و تصاویر گرفته‌شده با دوربین هوآوی پی 10 در سمت راست قرار دارند. توجه داشته باشید که تمامی تصاویر بدون ویرایش می‌باشند و هیچ‌گونه تغییری روی آن‌ها صورت نگرفته است.

این تصویر در یک فضای بازگرفته شده و کاملاً واضح است که دوربین آیفون 7 پلاس توانسته است تصویر بهتری را ثبت کند. فاصله کانونی طولانی‌تر عدسی‌های تله‌فوتو توانسته است چشم‌انداز بهتری را ثبت کند و تولید رنگ در تصویر گرفته‌شده توسط دوربین آیفون از نمونه هوآوی طبیعی‌تر است. درواقع تصویر گرفته‌شده توسط دوربین هوآوی پی 10 از مشکل اشباع رنگی رنج می‌برد.


در این تصویر که در یک فضای بسته گرفته‌شده است می‌توان مشاهده کرد که دوربین هوآوی پی 10 توانسته است عملکرد بهتری را از خود بجا بگذارد. در این تصویر محدودیت‌های دوربین آیفون 7 پلاس نمایان می‌شود. هرچند که عکس گرفته‌شده توسط آیفون ازنظر ترکیب رنگ نسبت به نمونه هوآوی برتری دارد؛ اما مشکلاتی مانند دیافراگم کندتر و عدم ثبات تصویر باعث می‌شود که دوربین هوآوی پی 10 را برنده این بخش اعلام کنیم. در تصویر پی 10 شاهد آن هستیم که علی‌رغم شلوغ بودن پس‌زمینه، اما دوربین به‌خوبی توانسته است بدون اینکه تصویر غیرطبیعی جلوه کند، پس‌زمینه را صاف‌کرده و یک تصویر بهتر را شکار کند. لازم به ذکر است که دوربین پی 10 از لنزهای زاویه باز استفاده می‌کند و اجزای تصویر نباید بیش‌ازحد خارج از فوکوس قرار بگیرند.


این عکس نیز در یک رستوران با نور کم شکار شده است. همان‌طور که می‌بینید دوربین آیفون توانسته است تصویر بهتری را ثبت کند. در تصویر گرفته‌شده با دوربین پی 10 به علت استفاده از لنزهای زاویه باز، فاصله شخص تا لنز دوربین کاهش می‌یابد که ممکن است تصویر را از شکل طبیعی خود ساقط کند؛ اما تصویر گرفته‌شده با آیفون نیز بی‌اشکال نیست و از مشکل عدم نوردهی کافی رنج می‌برد ولی باکمی اغماض می‌توان آن را برنده این بخش اعلام کرد.


این تصویر به‌خوبی می‌تواند بازگوکننده تفاوت‌ها بین دوربین‌های اپل و هوآوی باشد. تصویر گرفته‌شده با آیفون ازلحاظ ترکیبی یک پله بالاتر از نمونه هوآوی قرار می‌گیرد اما از کیفیت تصویر گرفته‌شده با پی 10 نیز نمی‌توان به‌آسانی گذشت. تصویر پی 10 ازلحاظ تکنیکی بسیار قدرتمند است و ترکیب‌های نوردهی، رنگ و جدایی پس‌زمینه به‌خوبی در آن رعایت شده است.

همچنین تصویر گرفته‌شده با آیفون زمان بیشتری را از ما تلف کرد. در صورت فقدان نور کافی، نمی‌توانید از شاتر آیفون 7 پلاس در حالت پرتره استفاده کنید و برای گرفتن یک تصویر ممکن است کمی به‌زحمت بیافتید. درواقع اپل از شما می‌خواهد که در چنین مواقعی (مواقعی که نور کافی وجود ندارد) از حالت پرتره استفاده نکنید و دلیل آن نیز مشخص است. دوربین پی 10 می‌تواند تصاویر بهتری را در نور کم ثبت کند؛ بنابراین بدون شک هوآوی پی 10 برنده است و دوربین آیفون 7 پلاس در این بخش هیچ حرفی برای گفتن نداشت!


برخلاف هوآوی پی 10، حالت پرتره آیفون از قابلیت تک‌رنگی بهره نمی‌برد؛ بنابراین برای مقایسه تصاویر گرفته‌شده با دوربین این دو گوشی، بعد از ثبت تصویر با استفاده از فیلتر "Mono" تغییراتی را در آن‌ها ایجاد کردم. همان‌طور که می‌بینید تصویر گرفته‌شده با آیفون 7 پلاس نسبت به نمونه هوآوی پی 10 برتر است.

درنهایت می‌توان این‌گونه استنتاج کرد که پرتره برداری به سبک لایکا که هوآوی در مراسم معرفی پی 10 بسیار روی آن مانور می‌داد، آن‌چنان هم نتوانسته است در حد انتظارات ظاهر شود. درواقع، یک لنز 27 میلی‌متری حتی باوجود متصل بودن به فاصله‌یاب دوربینی Leica M، نمی‌تواند برای پرتره مناسب باشد و این را می‌توان بزرگ‌ترین نقص هوآوی P10 قلمداد کرد؛ اما اگر دقیقاً مشخص کنید که از حالت پرتره چه انتظاری دارید، دوربین پی 10 احتمالاً بتواند شما را راضی کند.

اما کوپرتینویی‌ها رویکرد متمرکزتری را در پیش‌گرفته‌اند. حالت پرتره در آیفون 7 پلاس به‌صورت هدفمند محدودشده است و شما فقط می‌توانید در مواقعی که نور کافی وجود دارد از آن استفاده کنید؛ اما اگر نور کافی وجود داشته باشد، قطعاً از کیفیت تصاویر گرفته‌شده باحالت پرتره آیفون 7 پلاس متعجب خواهید شد.

اما از حالت پرتره که بگذریم، توانایی دوربین آیفون 7 پلاس در نزدیک کردن قابلیت‌های پایه تله فوتو بدون استفاده از زوم دیجیتال، یکی از مزیت‌های قابل‌توجه دوربین این گوشی محسوب می‌شود؛ اما می‌توان گفت که حالت پرتره اپل احتمالاً نمی‌تواند برای همه افراد مناسب باشد و کاربران مخصوص خود را می‌طلبد.

فارغ از تمامی مقایسه‌های انجام‌گرفته بین دوربین گوشی‌های مختلف، باید به آینده عکس‌برداری موبایل امیدوار بود؛ زیرا به نظر می‌رسد عکس‌برداری با گوشی‌های هوشمند مسیر درست خود را پیداکرده است و در حال پیشروی به‌سوی دستاوردهای بیشتر است. البته فراموش نکنید که ما هنوز در ابتدای راه استفاده از دوربین‌های دوگانه در گوشی‌های هوشمند قرار داریم و قطعاً در آینده شاهد توسعه‌های بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

شما کدام‌یک را برتر می‌دانید؟ دوربین آیفون 7 پلاس یا هوآوی پی 10؟

   13 اسفند 1395
62 نظر
3.95
  21 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری