تست همراه اول

سرویس خبر
29 اردیبهشت 1400 ساعت 08:00
1 نظر

 

گوگل اندروید 12 را به همراه تغییرات ظاهری فراوان معرفی کرد

شرکت گوگل در رویداد گوگل I/O 2021 خود که از شب گذشته آغاز شده، دوازدهمین نسخه از سیستم عامل اندروید را معرفی کرد و در ادامه نگاهی به ویژگی‌های آن می‌اندازیم.

پس از عرضه چند نسخه پیش نمایش مخصوص توسعه دهندگان در ماه‌های گذشته، سیستم عامل اندروید 12 به طور رسمی معرفی شد و حالا به مرحله بتا رسیده است. این بتا در ابتدا در انحصار دستگاه‌های پیکسل قرار می‌گیرد و به مرور برای سایر دستگاه‌ها نیز قابل دسترسی خواهد بود.

اندروید 12، بزرگترین تغییرات در تاریخ این سیستم عامل در زمینه رابط کاربری را به همراه دارد و با الهام از زبان طراحی جدید به نام Material You ساخته شده ‌است. این نسخه از اندروید تمرکز بسیاری روی شخصی سازی داشته و ویژگی اصلی قابلیت جدید تم سازی آن، استفاده از رنگ‌های والپیپر انتخابی شما جهت ایجاد تم برای گوشی است.

کافی است یک عکس را به عنوان والپیپر انتخاب کنید تا سیستم به طور اتوماتیک رنگ‌های اصلی آن را تشخیص داده و تمی را برای دستگاه شما انتخاب خواهد کرد که بیشترین همخوانی را با والپیپرتان دارد. این رنگ‌ها در کل سیستم عامل از جمله منوی اعلان‌ها، لاک اسکرین، کنترل صدا، ویجت‌ها و ... به چشم می‌خورد.

در محیط این سیستم عامل نیز شاهد حرکت سریع‌تر و انیمیشن‌های روان تر هستیم تا حس تازگی و سرعت بیشتری در هنگام کار با گوشی به کاربر داده شود. عملکرد این سیستم عامل نیز بهینه‌تر شده و شاهد کاهش ۲۲ درصدی زمانی هستیم که پردازنده به آن برای انجام کار‌های اصلی سیستمی نیاز داشت. همچنین میزان استفاده سیستم از هسته‌های بزرگ‌تر پردازنده نیز ۱۵ درصد کاهش یافته است.

منوی اعلان‌ها، تنظیمات سریع و منوی پاور نیز شاهد تغییراتی بوده‌اند و به گفته گوگل منوی اعلان‌ها ساده‌تر و جذاب‌تر شده و نمایش بهتری از اعلان‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تنظیمات سریع که پس از نخستین سوایپ به کاربر نمایش داده می‌شدند نیز کمتر شده‌ و حالا تنها چهار عدد هستند؛ به دلیل عجیبی طراحی آنها نیز دیگر به شکل یک آیکون نیست و گوگل فضای زیادی را با استفاده از توضیحات بی‌دلیل در کنار گزینه‌ها، هدر داده است.


 

گوگل پی و تنظیمات خانه هوشمند نیز سرانجام در منوی تنظیمات سریع قرار گرفته‌اند و با فشردن طولانی مدت دکمه پاور نیز می‌توان به دستیار گوگل دسترسی پیدا کرد. این روش برای استفاده از دستیار گوگل، پیش از این توسط برخی اسکین‌های دیگر اندروید استفاده می‌شد و حالا روش دیگری برای دسترسی به این ویژگی به غیر از فرمان صوتی و سوایپ از گوشه پایینی نمایشگر محسوب می‌شود.

در منوی تنظیمات، داشبورد جدیدی مربوط به تنظیمات حریم خصوصی قرار گرفته که به شما دسترسی اپلیکیشن‌ها را نشان داده و همچنین اعلام می‌کند که چه اپلیکیشنی در حال استفاده از اطلاعات شخصی کاربر است. شما در این داشبورد می‌توانید به آسانی دسسترسی اپلیکیشن‌ها را کنترل کرده و آنها را محدودتر یا گسترده‌تر سازید.

با توجه به تمرکز بیشتر گوگل بر روی حریم شخصی، گزینه‌ای نیز در بالای سمت راست گوشی به شما اطلاع خواهد داد که دوربین و میکروفون تلفن هوشمندتان در چه زمانی فعال است. شما حالا می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌ها را نیز به این سنسور‌ها به صورت کامل قطع کنید.


 

برخی اپلیکیشن‌ها نیز مانند برنامه‌های هواشناسی که نیاز به موقعیت دقیق شما ندارند و دانستن شهر برای آنها کفایت می‌کند، دیگر به موقعیت دقیق کاربر دسترسی ندارد و تنها اطلاعاتی مانند شهر و کشور را در دست خواهند داشت.

سیستم Private Compute Core اندروید نیز به گزینه‌هایی مانند Live Caption، Now Playing و Smart Reply اجازه می‌دهد تا تمام پردازش مربوط به صدا و زبان را درون گوشی انجام داده و این اطلاعات را جهت افزایش امنیت کاربر، وارد شبکه‌ای نکند. پروتوکل‌های Private Compute Core به صورت اوپن سورس موجود است و کارشناسان امنیتی می توانند امنیت این سرویس را تایید کنند.

اندروید 12 همچنین قابلیت‌های جدیدی برای افراد کم‌ بینا در خود قرار داده و همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از اسکرین‌شات‌های ادامه دار، ویجت‌هایی برای گفتگو با مخاطبین انتخابی کاربر و در نهایت عملکرد بهتر در زمینه تعامل با سایر دستگاه‌ها است.


 

شما درباره قابلیت‌های جدید اندروید 12 چه فکر می‌کنید؟ آیا از تغییراتی که گوگل در آخرین نسخه سیستم عامل موبایل خود قرار داده استقبال می‌کنید یا آنها را کافی نمی‌دانید؟  29 اردیبهشت 1400
1 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری