تست همراه اول

سرویس خبر
10 آبان 1396 ساعت 18:50
4 نظر

سوددهی سونی در زمانه‎ی کم‎رونقی گوشی‌هایش!

افزایش 346 درصدی سود سونی علی‎رغم کاهش فروش گوشی‌

با وجود اینکه حساب و کتاب‎های شرکت سونی از کاهش فروش گوشی‎های تولیدی این شرکت در سه‏‌ماهه‌‏ی سوم سال 2017 میلادی حکایت دارند، سونی موفق شده است تا در این سه ماهه نیز نامش را در میان شرکت‌‏های سودده ثبت کند و نسبت به گذشته، چند صد درصدی! بیشتر سود ببرد.

شرکت سونی در سه‎ماهه‎ای که عمرش با فرا رسیدن سی ویکمین روز از ماه سپتامبر به پایان رسید، غوغایی به پا کرد  و موفق شد تا سود حاصل از درآمدهایش را تا 346 درصد افزایش دهد. این خبر بعد از آن مسجل شد که غول فناوری ژاپنی گزارش‌های مالی شرکت برای سه ماهه‏ی سوم سال مالی 2017 میلادی را در اختیار اصحاب رسانه قرار داد. بر مبنای این گزارش در سه ماهه‏ مورد بحث، میزان سود شرکت سونی به رقم 204 میلیارد ین یا 1.8 میلیارد دلار رسیده است، سودی که با عبور از عدد 18.2 میلیارد دلار در فروش محصولات و خدمات بدست آمده است. با این وجود و اگر چه شرکت سونی با این آمار و ارقام درخشان موفق شده تا نسبت به سال گذشته 22.1 درصد سود بیشتری از فروش محصولاتش به جیب زند، متاسفانه گوشی‎های هوشمند سونی نقش چندانی در سوددهی شرکت نداشته‎اند و علی‎رغم اینکه سونی توانسته است شبکه فروش با ثباتی برای فروش گوشی‎هایش به شرکت‏‌های مختلف دست و پا کند و حتی در برخی از معاملات از نوسانات ارزی نیز به نفع خودش بهره‌‏مند شود، باز هم این غول ژاپنی به رقمی بهتر از 3.5 میلیون دستگاه در فروش گوشی هوشمند بین ماه‎های ژوئیه تا سپتامبر دست پیدا نکرده است که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته حدود 100هزارتایی کاهش نشان می‎دهد.

البته افزایش قیمت در مواد اولیه برای ساخت گوشی هوشمند نیز در این بداقبالی سونی بی‌تاثیر نبوده است و این عامل نیز مزید بر علت شده تا سود کم‎تری از بازار نصیب این شرکت ژاپنی شود. بازاری که حضور سونی در آن در مقیاسه با رقبایش مدام در حال کاهش است تا حدی که این شرکت مجبور شده رقم در نظر گرفته شده برای فروش سالیانه‏‌اش را نسبت به انتظارات موجود در ماه اوت یک میلیونی کاهش دهد و به عدد 15.5 میلیون دستگاه برساند. البته واحد گوشی‎سازی در شرکت سونی در برابر این اتفاقات بی‎تفات نبوده و سعی کرده است با کاهش هزینه‏‌های تولید و عرضه محصولات با قیمت مقرون به ‎صرفه، از ریزش شدید مشتریانش جلوگیری کند. این مسأله همچنین دست واحد سونی را برای ولخرجی در بخش بازاریابی و برندسازی برای گوشیهایش بازتر گذاشته است. مدیران شرکت سونی انتظار دارند تا در پایان سال مالی 2017 میلادی و در ماه مارس موفق شوند تا مبلغی در حدود 6.8 میلیارد دلار از فروش گوشی‎های خود درآمد داشته باشند. مبلغی که باز هم از پیش‎بینی‎های صورت گرفته در ماه اوت برای سال 2017، حدود 352 میلیون دلاری کم‏تر خواهد بود. تجارت تولید سنسورهای گوشی نیز با درآمد 435 میلیون دلاری‎ که از فروشی به ارزش 2 میلیارد دلار حاصل شده است، کسب‌وکار پر رونقی برای شرکت سونی از کار درآمده است. در کنار این خبرهای امیدوارکننده، گزارش شده بخش تولید قطعات یدکی الکتریکی این شرکت نیز که در سال گذشته و با تجربه ضرری 37 میلیون دلاری در سه ماهه‎ی سوم سال، حال و روز خوشی نداشت، دوباره در حساب‎های مالی سال جدید، جان تازه‏ای گرفته و مدیران را به سوددهی و درآمدزایی امیدوار کرده است.

اکنون سهام شرکت سونی در بازار سهام وضعیت مناسبی دارد و بعد از آنکه سرمایه‏‌گذاران به سیاست‎های تازه‎ی مدیران سونی برای اصلاح مشکلات موجود، روی خوش نشان دادند، ارزش سهام این شرکت به بالاترین مقدار خود ظرف چند دهه‎ی گذشته رسید. مطابق این سیاست‎های جدید، مدیران سونی تلاش می‎کنند تا هم و غمشان را صرف تولید محصولاتی کنند که از بقیه سودآورتر و محبوب‏‌تر هستند و کم‏کم با محصولاتی که در بازار طرفداری ندارند، خداحافظی کنند. همین مسئله نیز سبب شده تا شرکت سونی تمرکز کم‎تری بر روی تولید گوشی‎های هوشمندش داشته باشد و با توجه به اینکه فروش گوشی، سود قابل توجهی نصیب شرکت نمی‎کند، وقت پر ارزشش را با پرداختن بیش از حد به گوشی‎های هوشمند هدر ندهد.  10 آبان 1396
3658 بازدید
4 نظر
4.57
  7 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری