تست همراه اول

سرویس خبر
23 خرداد 1395 ساعت 17:00
8 نظر

 

5 دلیل برای حذف درگاه 3.5 میلی‌متری از آیفون 7

شایعات زیادی به گوش رسیده که می‌گوید اپل در آیفون بعدی درگاه 3.5 میلی‌متری هدفون را حذف می‌کند و اتصال هدفون فقط از طریق اتصال لایتنینگ انجام می‌شود. در این مطلب با مقایسه این دو درگاه، توضیح داده می‌شود که چرا باید آغوشمان را به روی لایتنینگ باز کنیم.

لایتنینگ ممکن است ترسناک باشد؛ ببینید چند نفر را وحشت برداشته که نکند اپل درگاه هدفون فعلی را با وایرلس و درگاه لایتنینگ عوض کند. هنوز هیچ‌کس نمی‌داند آیفون بدون جک 3.5 میلی‌متری چگونه می‌شود، ولی می‌توانیم با اطمینان بگوییم که هدفون‌های لایتنینگ پیشرفت چشمگیری در آیفون ایجاد می‌کنند.

برای بررسی عملکرد این دو درگاه، هدفون‌های Titanium EL-8 و Sine از برند Audeze مورد آزمایش قرار گرفته که هر دو درگاه سنتی و لایتنینگ در آنها استفاده شده است، و خواهید دید که کیفیت صدا به مراتب با اتصال‌های تمام دیجیتال بهتر می‌شود؛ اتصال‌هایی که به آن‌ها کابل لایتنینگ Cipher می‌گویند و خودشان پردازنده دیجیتال، مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) و تقویت‌کننده صدا دارند. اگر همه هدفون‌های لایتنینگ با کیفیت Audeze ساخته شوند، دیگر نباید نگران آینده اتصال‌های لایتنینگ بود؛ چون آن‌قدر خوب‌اند که خیلی زود جک 3.5 میلی‌متری را فراموش می‌کنید.

تجهیزاتقابل حمل

اولین چیزی که هر متخصص هدفونی به شما می‌گوید این است که DAC و تقویت‌کننده صدای مجزا بگیرید. اگر منبع صدایتان کامپیوتر یا، بدتر از آن، موبایل باشد، بعید است بتوانید بهترین عملکرد هدفون خود را در اختیار داشته باشید. مشکل مبدل و تقویت‌کننده بیرونی این است که معمولا بسیار دست‌وپاگیرند و نمی‌توان به راحتی در حرکت از آن‌ها استفاده کرد. Audeze با سیم Cipher خود این دو فاکتور را پوشش می‌دهد. Cipher از بیرون شبیه کنترل از راه دور است، ولی درون آن اتفاقاتی جادویی رخ می‌دهد.

قدرت بیشتر

هرچقدر هم که مدارهای صوتی آیفون خوب باشد (که از بهترین‌های موجود در بازار است)، باز هم قدرت استفاده کامل از EL-8 در Audeze را ندارد. حد نهایت صدا در آیفون کماکان متوسط است و حداکثر از 70 درصد قابلیت‌های EL-8 استفاده می‌کند. اما اگر از سیم Cipher استفاده کنید، EL-8 را با تمام قدرتش در اختیار دارید. حتی قبل از آنکه اپل هشدار صدای بلند و بی‌وقفه بدهد هم صدا بلند است. کار با Sine کمی راحت‌تر است، ولی در مورد این هدفون هم باز صدا با کابل Cipher قدرت بیشتری دارد.

 

صدای بهتر

قدرت بیشتر بدون شفافیت بیشتر صدا بی‌معناست. و مبدل‌های لایتنینگ دارند به خوبی صدای شفاف‌تری تولید می‌کنند. هر دو هدفون با سیم و پردازنده خودشان صدای بسیار شفاف‌تری دارند. اگر زمانی از کابل Cipher برای تلویزیون استفاده شود، می‌توان پیش‌بینی کرد که با مبدل آن رزولوشن و میزان رنگ تلویزیون کیفیتی بسیار بالاتر به خود خواهد دید. در این مورد هم EL-8 تفاوت‌ها را بیشتر از Sine مشخص کرد و حتی با گوش غیرمتخصص هم می‌شد فهمید که EL-8 با کابل Cipher از خجالت پردازنده آیفون درمی‌آید!

 

تنظیم‌کننده بهتر

اپلیکیشن آی‌اواس آودیزی (Audeze) به شما امکان کنترل جزئیات فرکانس در هدفون شما را می‌دهد؛ بله، خود هدفون، چون تغییراتی که درون اپلیکیشن می‌دهید در فریمور کابل Cipher ذخیره می‌شود. برای هر گوش پیش‌تنظیماتی تعریف شده که می‌توانید با دستگاه آی‌اواس خود تغییرش بدهید، به این ترتیب هر دو هدفون EL-8 و Sine آن تنظیمات را به دیگر دستگاه با اتصال لایتنینگ می‌برند. اپلیکیشن Audeze EQ می‌تواند در گام‌های 1 دسی‌بلی و در 10 فرکانس مختلف صدا را تنظیم کند.


 

چشم‌انداز دیجیتال

خوشتان بیاید یا نیاید، روند تکنولوژی‌های شخصی به سمت دیجیتال‌تر شدن و دوری از آنالوگ پیش می‌رود. پروتکل‌های وایرلس و مزایایی که بالا درباره لایتنیگ ذکر شد، درگاه هدفون 3.5 میلی‌متری را از رونق می‌اندازند. بدون سیم گوش دادن به موسیقی راحت‌تر است و صدا با لایتنینگ دیجیتال کیفیت بهتری دارد. با  فریمورهای قابل بهبود و سنسورهای داخلی و هم‌گام با تغییر اتصال هدفون، کارکرد آن هم تغییر می‌کند. اگر می‌خواهیم هدفون‌های آینده را داشته باشیم، نمی‌توانیم با اتصال‌های گذشته ادامه بدهیم. بله؛ باید زمانی طی شود تا هدفون‌ها و اتصال‌ها منطبق شوند، ولی به هر حال لایتنینگ اپل و به طور کلی استاندارد USB-C جای درگاه 3.5 میلی‌متری را خواهد گرفت. دیر و زود دارد، اما سوخت‌وسوز ندارد.  23 خرداد 1395
8 نظر
3.50
  14 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری