سرویس نقد و بررسی تخصصی
5 مهر 1387 ساعت 01:07
0 نظر

 

SonyEricsson W850

در سال 2006 کارخانه ی سونی اریکسون تصمیم به گسترش تولیدات خود به طور بیشتر و در سطحی بالاتر گرفت در حالی که کارخانجات زیادی تولیدات کشویی خود را ارائه داده بودند ...

Sony Ericsson W850i
آنچه در بسته ی خریداری شده ی شما موجود می باشد :

_ گوشی موبایل

_ باتری

_ شارژر

_ راهنمای مصرف کننده

_ CD شامل نرم افزار

_ کابل اتصال USB

_ کارت حافظه MS-DUO Pro با حجم یک گیگابایت به همراه تبدیل

_ هدست استریو HPM-70

در سال 2006 کارخانه ی سونی اریکسون تصمیم به گسترش تولیدات خود به طور بیشتر و در سطحی بالاتر گرفت در حالی که کارخانجات زیادی تولیدات کشویی خود را ارائه داده بودند . ارائه یک چنین گوشی توسط سونی اریکسون تنها رویداد آن زمان به حساب می آید . در سایه ی افزایش رو به بهبود تولید و سرمایه گذاری های بزرگ در بخش R&D این شرکت با تمام توان تولیدات بیشتری رابه بازار عرضه می نماید . به گونه ای که این مطلب باعث شده مصرف کنندگان تولیدات این کارخانه را حتی با بهترین تولیدات نوکیا مقایسه نمایند و گاهی این تولیدات را انتخاب کنند . در حال حاضر نیز این دو کارخانه ی تولیدکننده رقیب مهم دیگری که تاب رقابت کامل با آن ها را داشته باشد ، ندارند . البته سونی اریکسون نتوانسته هزینه ی کمتری را صرف توسعه ی خود نماید و در نتیجه توان رقابت با نوکیا در عرصه Smart Phone ها را ندارد و مدل های کمتری نیز ارائه می داد تا این که بازار با بحث حالت های مختلف فیزیکی گوشی مثل تاشو ، کشویی ، چرخشی و... تغییر پیدا نمود .

مدل سیندی قرار بود که در ماه ژوئن به بازار عرضه گردد اما به علت عرضه و ارائه ی گوشی های K800i و K790i این ماجرا عقب افتاد ، این گوشی کپی کاملی از K800i از لحاظ کارآیی ها بود و دارای دوربین 2 مگاپیکسل ولی متفاوت و مدیاپلیر 2 واکمن بود و در داخل آن نیز کیت استاندارد واکمن استفاده گردیده بود و یکی از عقب نشینی ها عدم استفاده از کارت های حافظه ی M2 و استفاده از MS DUO Pro بود و این البته آخرین همکاری سونی اریکسون با MS-DUO Pro می باشد .

عملاً استفاده ی بیشتر از کارت های M2 باعث افزایش تولید آن و در نتیجه کاهش قیمت آن ها خواهد گردید . نکته ی دیگر این که تعداد زیادی از مصرف کنندگان در صورت تغییر کارت حافظه دیگر نمی توانستند آن را در تولیدات قبلی سونی که داشته اند چون دوربین دیجیتال و... استفاده کنند و در نتیجه بهتر بود که این محصول جدیدتر به خط تولیدی جدید تعلق بگیرد و نکته ی دیگر فضای بیشتر برای کارت ها می باشد که ایجاد چنین فضایی در مدل های قدیمی تر چون MS-DUO Pro راحت تر و سهل الوصول تر می باشد . در حال حاضر خیلی از شرکت های تولیدکننده گوشی تأکید بیشتری بر ضخامت گوشی دارند . در حالی که سونی اریکسون بیشتر افزایش کارآیی و کیفیت و در نتیجه افزایش قیمت گوشی را جزء سیاست های خود قرار داده است .

البته زمانی که W850i به بازار معرفی گردید همه انتظار داشتند که این گوشی مجهز به کارت حافظه ی M2 باشد و هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که در این گوشی از کارت های MS-DUO Pro استفاده گردد و حتی اعلام قبلی این  شرکت نیز مبنی بر استفاده از M2 بود ولی احتمالاً تغییر برنامه ای در سیر کاری و تولید این گوشی داده شده است .

نکته ی دیگر موقعیت این گوشی می باشد که برای اولین بار در فیلم داوینچی که استفاده گردیده است و قهرمان داستان از طریق این گوشی به اطلاعات گوگل دست پیدا می کند و از W850i استفاده می نماید که از یک نفر در اتوبوس قرض گرفته است در حالی که این فیلم در 18 می اکران شد ولی این گوشی اخیراً به بازار عرضه گردیده است . البته یکی دیگر از گوشی های سونی اریکسون در فیلم کازینو رویال از سری فیلم های جدید جیمزباند می باشد که آقای جیمزباند خودش یک K800i را در دست دارد که الان در مغازه های خرده و جزء نیز یافت می شود . اما چرا W850i این قدر با تأخیر وارد بازار گردیده است ؟

شاید سونی اریکسون که بازار را مشوش از رقابت دیده است تا زمانی که کمی آرامش بر بازار سایه افکند کار را به تعویق انداخته است . داستان گفتن بس است و بهتر است سر اصل مطلب یعنی آزمون گوشی W850i و مشخصه های آن برویم .

طراحی گوشی به صورت یک پارچه و یکدست نمی باشد و کاملاً به چشم می آید و نگاه را به سمت خود می کشد و دارای اجزای غیرمعمولی می باشد و به گونه ای آن را متفاوت با دیگر گوشی های مربوط به این کلاس ساخته است که شباهت زیاد با W900i دارد. وقتی که حالت سیاه آن با خطوط و قسمت های نارنجی صفحه کلید ترکیب می گردد اولین نگاه به گوشی حتی به صورت اجمالی هیچ تجملی را به اندازه ی دو دکمه ی نارنجی زیر صفحه نمایش (دکمه های چند منظوره) آشکار نمی سازد .

نکته ی قابل بحث دیگر دکمه ی جهت دار گوشی است که کاملاً به سطح صفحه کلید بالایی منتقل شده است و این حالت مسطح شما را به فکر استفاده از صفحه های حساس به لمس شدن می اندازد که این طور نیست . بلکه پلاستیک استفاده شده در گوشی کاملاً انعطاف پذیر بوده و با فشردن دکمه ها پایین و بالا می رود ، البته محل های فشرده شدن با نشانگرهای نوری از زیر مشخص شده اند که این LED ها با دوتای دیگر به طور کمی ترکیب شده ، که پس زمینه ی صفحه را نیز روشن می کند البته این نورها قاطی نمی شود ولی در این حالت گوشی شما کاملاً نورانی و درخشان خواهد بود . البته سیستم نور صفحه کلید در هیچ یک از گوشی ها پا به پای V80 موتورلا نمی رسد .

این سیستم Key Pulse و روشنایی صفحه کلید تنها اولین گام سازندگان به سمت تمام عیار نمودن سیستم و کارآیی گوشی می باشد و البته این گوشی در مکان های تاریک کاملاً جذاب و فریبنده نشان داده می شود . گوشی در هر صورت کمتر از گوشی K800i می باشد چه از لحاظ طول و عرض (98x47x21 میلی متر) و چه از لحاظ کارآیی ها و دارای ابعادی شبیه به K750i می باشد . وزن گوشی نیز 116 گرم است .

بلندگوهای گوشی حالت سوراخ ، سوراخ را داشته و به روی بلندگوی پشتی ، لوگوی واکمن نیز درج گردیده است و این فرق یک شرکت معتبر با یک شرکت کوچک می باشد و آن این که تمامی طراحی ها حساب شده و در جای خود و همخوان و سازگار با یکدیگر می باشند .

گوشی در دو رنگ به بازار عرضه گردیده است . سیاه و سفید مایل به طلایی که عکس های ما مربوط به مدل سفید آن می باشد که البته مدل سیاه آن زیباتر و جذاب تر می باشد . البته فراموش نکنید که بازار امروز از گوشی های کشویی سیاه و تیره اشباع گردیده است و اگر چه دارای طراحی متفاوتی با گوشی مذبور می باشند اما بسیار جذاب به نظر می آیند . اما در رابطه با رنگ سفید گوشی ، تولیدات زیادی به این رنگ موجود نمی باشند شاید بتوان در این شکل و رنگ مدل هایی از سامسونگ همچون X810 و EL71 نقره ای زیمنس را نام برد و در واقع خود سازندگان بودند که رنگ مشکی را در همه ی گوشی ها به کار بردند و امروز مصرف کنندگان به رنگ های روشن و آرامبخش تر رو آورده اند که ظاهری آرام را در دست داشته باشند . سونی همین کار را با دسته ی بازی ها PSP انجام داد و زمانی که بازار مملو از رنگ سیاه شده بود ، رنگ سفید را جایگزین نمود که این البته به علت سلیقه اروپایی ها به رنگ های باز بود اما دسته های سفید 10 تا 15 درصد گران تر از دسته های سیاه بود . البته در W850i تنها 20 درصد خریداران رنگ سفید را انتخاب می کنند و این بحث هم که آیا رنگ سفید حالتی لوکس را به گوشی شما می دهد نیز هنوز وجود دارد و نکته ی اساسی این است که رنگ  سفید حالتی گرانقیمت را به گوشی می دهد و شاید این انتخاب سلیقه ای با سیستم تبلیغ در ارتباط تنگاتنگ بوده و افزایش خرید یک رنگ به خصوص بستگی به نوع تبلیغات برروی آن را نیز دارد . یک نکته ی دیگر رنگ متفاوت هدست گوشی است که هدست های شناخته شده HPM-70 سونی اریکسون می باشد .

نکته ی جالب توجه این گوشی کشویی پشت قسمت بالایی کشویی آن می باشد که دارای قسمت ریلی و محل اتصال ها بوده و مکانیسم حرکتی گوشی در این بخش مشهود می باشد . برخی شرکت ها مثل زیمنس این قسمت را پیچ کرده اند و برخی مثل نوکیا دارای زه بوده و محل ها جدا شده مشهود می باشد . ولی در این گوشی خبری از این چیزها نبوده و کاملاً زیبا و یکدست طراحی گردیده است . اگر چه انتظار می رفت در اولین گوشی تاشو سونی اریکسون اشتباهات مأیوس کننده ی زیادی مشاهده شود اما این طور نشد و سطح قسمت کشویی اصلی دارای این گونه زائده ها نمی باشد و پلاستیک این بخش نیز دولایه می باشد و یک سیستم فنری که در داخل گوشی پنهان شده که گاهی توسط دیگر تولیدکنندگان رعایت نمی شود .

سیستم کشویی حالت فنری داشته که با فشرده شدن به راحتی باز و یا بسته می شود و البته این حالت پرشی و فنری ایجاد مشکلی در گوشی نمی کند . یک فاصله ی عمودی کمی مابین دو نیمه ی گوشی پس از باز شدن ایجاد می گردد که به علت جلوگیری از برخورد و کشیده شدن این دو روی هم می باشد که کل این ماجرا نه مشکلی ایجاد کرده و نه لقی و رنجش خاطری ایجاد می کند .

 دقیقاً در بالای صفحه نمایش در کنار بلندگوی توری شکل گوشی دوربین VGA مخصوص تماس های تلفنی موجود می باشد که تنها در گوشی های K800i و چند گوشی شبیه به آن مشاهده می شود . دکمه های A-B در دو سمت بلندگو های گوشی مشاهده می گردد که امکان دارد در اولین نظر مشاهده نشود و این دو دکمه بسیار خوش دست تر از آن چه در K800i و K790i استفاده شده می باشد و با استفاده از آن ها می توانید آلبوم عکس ها و حالت اسلاید را فراخوانی نمایید . همچنین در بازی ها هم به خصوص بازی های دارای موقعیت های فضای باز همچون worm 3D .

صفحه نمایش گوشی قابلیت نمایش 262000 رنگ را دارا می باشد و رزولوشن آن 240x320 پیکسل بوده و از نوع TFT ، 2 اینچ می باشد . که اجازه ی نمایش 8 خط نوشته را دارا می باشد و 3 خط نیز جهت توضیحات قابل نوشتار است که این تعداد خطوط با کاهش اندازه ی فونت نیز قابل افزایش می باشند .

مانند دیگر گوشی های قبلی این شرکت در این گوشی نیز از حالت آیینه ای برای خوانایی بیشتر صفحه نمایش به خصوص در بیرون از محیط های بسته استفاده گردیده است که تصاویر در این حالت کاملاً خوانا و مشهود باقی می مانند . البته این حالت به طور کامل نبوده و در حد متوسط و کمی بالاتر می باشد . مطمئناً شما می توانید صفحه نمایش های بسیار بهتری را در گوشی هایی چون سامسونگ و یا موتورلا بیابید .

صفحه کلید گوشی نیز از جنس پلاستیک می باشد که دکمه های آن بزرگ و راحتند و ردیف بالایی هم به لبه ی گوشی نچسبیده و ایجاد مزاحمت نمی کند و مجموعه ی صفحه کلید به طور آزادانه حرکت می نماید و برخلاف دیگر محصولات شرکت که حالت جعبه ی شکلات و شیرینی را داشته و همه چیز در یک جای کم جا شده است . در این گوشی صفحه کلید دارای جای باز و آزاد زیادی می باشد . نور پس زمینه ی گوشی نیز سفید می باشد که کاملاً واضح و روشن در تمامی شرایط خواهد بود .

دکمه ی روشن و خاموش گوشی در قسمت بالای آن قرار گرفته و شما با استفاده از آن می توانید به سرعت بین پروفایل های گوشی حرکت نمایید و یا صفحه کلید گوشی را قفل کنید و یا حالت درون هواپیما را فعال سازید و شما می توانید تقریباً در حالت بسته بودن گوشی نیز تمامی کارهای ممکن با گوشی اعم از پاسخگویی و بازی و انتخاب پروفایل و... را انجام دهید .

چراغ چشمک زن نشانگر آنتن دهی نیز در بالای گوشی بوده و در کنار آن نیز محل قرارگیری کارت حافظه MS-DUO Pro مشاهده می شود که در حین روشن بودن گوشی نیز قابل استفاده و تعویض است .

در قسمت پایین گوشی نیز محل اتصال سریع به کامپیوتر USB با پشتیبانی تکنولوژی USB2 و یک میکروفون مشاهده شده و در قسمت چپ محل اتصال بند و در سمت راست فرستنده ی اینفرارد را می بینید .

در پهلوی سمت راست گوشی می توانید دکمه ی مخصوص عکس برداری را مشاهده نمایید و دو کلید مخصوص کنترل صدا در بالای آن قرار گرفته است که چینش استاندارد سونی اریکسون را دارا می باشند و در سمت چپ گوشی هیچ دکمه ای موجود نمی باشد .

فلاش گوشی نیز در پشت گوشی مشاهده می شود که علاوه بر چراغ به عنوان فلاش دوربین نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شبیه به آن چه در K750 استفاده شده است می باشد و گوشی دارای یک دوربین 2 مگاپیکسل با ماتریس CMOS نیز می باشد.

باتری گوشی از نوع Li-Pol ، BST-33 می باشد که دارای گنجایش mAh 900 بوده و برای تمامی مدل های اخیر موجود در بازار استاندارد می باشد و بنابر گفته ی سازنده باتری گوشی را 350 ساعت در حالت استندبای و 2.5 ساعت در حالت مکالمه در سیستم UMTS و 7.5 ساعت مکالمه در سیستم GSM روشن باقی می دارد .

در یکی از آزمایشات انجام شده این گوشی 2 روز با یک ساعت مکالمه روزانه و 5 ساعت گوش دادن به موسیقی و 20 دقیقه کار با Web کار نموده است که مطمئناً اگر کمی کمتر حرف بزنید این زمان می تواند به 3 روز کامل نیز برسد و البته در کشورهای اروپایی این زمان تقریباً به علت آنتن دهی و پوشش مناسب 2 برابر می شود .

بنابر گفته ی سازنده این گوشی قابلیت پخش متداوم 30 ساعت موسیقی را دارا می باشد و بد نیست که به این موضوع بپردازیم و برای این آزمون ما یک کارت حافظه ی 2 گیگابایتی را در داخل گوشی گذاشتیم و هر نوع موسیقی را در آن پر نمودیم و صدای آن را نیز در بالاترین حد تنظیم کردیم و Shuffle آن نیز فعال بوده و در نهایت نتیجه بسیار جالب توجه بود . 28 ساعت کارکرد که از کارکرد W300i نیز بیشتر بود .

فشردن دو دکمه ی کناری با هم به شما زمان و درصد باتری را می دهد که مخصوص سونی اریکسون می باشد البته این درصد بعد از مدتی حرف زدن کم شده و سپس افزایش می یابد .

بلوتوث گوشی نیز ویرایش 2 می باشد که EDR را پشتیبانی می نماید و می توانید از روی منو تنظیمات ذخیره ی انرژی را انتخاب نمایید . همچنین پروفایل A2DP نیز در گوشی موجود بوده و اجازه ی استفاده از هدفون های بدون سیم را به شما می دهد و گوشی ابزارآلات شرکت های دسته سه و متفرقه را نیز شناسایی و قبول می کند که از همان اول هم کیفیت شناسایی و جستجوی سونی اریکسون خوب و عالی بوده است .

گوشی نیز حالت 40 تن پلی فونیک داشته و قابلیت پخش midi ها را دارد که البته وقتی mp3 موجود است دیگر زیاد کسی به سراغ این گونه زنگ ها نمی رود . حافظه ی داخلی گوشی نیز 60 مگابایت می باشد .

منوها (Menu) :

پیش از آن که به جزئیات گوشی بپردازیم بد نیست که به چند مورد مزایای گوشی اشاره کنیم و به تغییرات ایجاد شده در آن نسبت به گوشی های قبلی اشاره کنیم که در اینجا لیست کوتاهی از این مزایا را متذکر شدیم :

-استفاده از کارت حافظه MS-DUO Pro به جای M2

-Key Pulse که در حین زنگ خوردن گوشی و همچنین در حین روشن بودن از کیفیت و حجم نور بالایی برخوردار می باشد.

-دکمه های سنسور Pseudo

-پلیر ارتقاء یافته واکمن ویرایش 2

-مدت زمان پخش تا 30 ساعت ارتقاء یافته است .

-شناسایی ترک های موسیقی Track ID

در حال حاضر نیز به پخش کننده ی موسیقی می پردازیم .

Walkman Player V.2.0 :

اولین تغییر ایجاد شده تزئینی ولی کاملاً مشهود می باشد و رنگ پس زمینه آن از نارنجی به سیاه تغییر یافته است و رنگ دکمه های آن نیز تغییر کرده است و شکل و شمایل آن زیبا گردیده است و قابلیت مینیمم شدن را نیز دارد .

همچنین در الگوریتم پخش گوشی نیز تغییراتی حاصل گردیده است . کیفیت پخش آن نیز کاملاً متفاوت بوده و تنها شباهت به W950i دارد . البته تنها در برخی از آهنگ ها فقدان باس کافی حس می گردد و اگر این گوشی را با K800i مقایسه کنید در این ها سری واکمن پیروز میدان بوده است  و در واقع نحوه ی رندر کردن این دو گوشی متفاوت می باشد .

برای شروع کار با این گوشی ابتدا باید موسیقی دلخواهتان را دانلود نمایید و برای این کار می توانید از برنامه ی Disc2 phone نیز استفاده نمایید . این برنامه فایل های موسیقی را به پوشه ی مخصوص برده وحتی قابلیت ذخیره ی فایل های موسیقی روی CD شما را برروی گوشی داشته و به طور خودکار آن ها را به mp3 نیز تبدیل می نماید و برای ایجاد یک آلبوم دلخواه نیز کافی است موسیقی های دلخواهتان را برروی یک پوشه ی جدید کپی کرده و یک آلبوم جدید بسازید و پس از کپی کردن تنها به روزآوری کتابخانه و مخزن پخش کننده ی موسیقی خواهد ماند که این کار نیز از طریق یک کارآیی مشخص برنامه انجام می پذیرد . این پخش کننده تمامی فرمت های Mp3 ، AAC ، AAC+ ، E-AAC+ ، WAV، WMA و M4a را پشتیبانی می نماید و هیچ محدودیتی در درجه بیت Bit Rate موسیقی ها نمی باشد . همچنین شما فایل ها را با VBR نیز می توانید Upload نمایید که گوشی موسیقی را تا سرعت kbit/s 192 پشتیبانی می کند .

در مخزن پخش کننده ی تمامی موسیقی ها با مشخصه های زیر نگهداری و ذخیره می گردند :

-خواننده : در این حالت لیست خواننده ها به ترتیب حروف الفبا نشان داده می شود .

-آلبوم ها : برحسب نام آلبوم ها مرتب می شوند .

-تِرَک ها ((Track: لیست کلی برحسب کل Track های موجود برحسب نام و یا ID3 آن ها نمایش داده می شود .

-Genre : مرتب سازی برحسب نوع موسیقی مثل Hip Hop ، Jazz و...

-آلبوم های تعریف شده : که برحسب آلبوم های تعریف شده توسط مصرف کننده تنظیم و مرتب گردیده است و در زمان جستجو و مشاهده حافظه ی کمی در حالت USB Mass Storay نیز مورد استفاده خواهد داشت که کارهای جدید را می توانید دانلود نمایید .

تفاوت میان این گوشی و W950i انعطاف پذیری کمتر این گوشی می باشد . در برنامه ی موجود در این گوشی امکان جستجوی Genre وجود نداشته و همچنین امکان ایجاد آلبوم خودکار و یا درجه بندی متادیتا نیز موجود نمی باشد و شاید تنها یک جمله ی ساده گویای تمامی این تفاوت ها باشد آن هم این که W950i یک اسمارت فون است .

یک کارآیی اضافه تر را می توان نشانگر آلبوم دانست که می توانید آلبوم ها را تنها با نام آلبوم مشاهده نمایید و یا نام به همراه تصویر و یا تصویر در ماتریس 3x3 و حرکت مابین این سه حالت با یک دکمه امکان پذیر می باشد . با حرکت افقی برروی زبانه ها می توانید نام موسیقی ها ، خواننده ها را نیز مشاهده نمایید که تمام این دسترسی ها تنها با یک حرکت امکان پذیر می باشد و سیستم جستجو نیز با زدن اولین حرف فعال می گردد . در حالت پخش نیز می توانید تنظیم کنید که تصویر مشخصی پخش گردد و یا یک نوع اسکرین سیور به نام Visualization فعال می گردد . قابلیت پخش مجدد تمام صدا موجود می باشد و دارای حالت Shuffle نیز می باشد و یک حالت پخش دمو نیز موجود بوده که در قسمت اول تمام موسیقی های منتخب را پخش می کند . در بسته ی خریداری شده ی شما هدست HPM-70 موجود می باشد که از اتصال سریع موجود در گوشی بهره می جوید که یک محل اتصال  3.5 میلی متر نیز در روی گوشی موجود است و کیفیت این هدفون یکی از بهترین های موجود در بازار می باشد و بسیار شباهت به آن چه در N91 استفاده شده است دارد و از سوی دیگر لاستیک استفاده شده در آن بسیار مناسب می باشد و برای مصرف روزانه راحت می باشد .

همچنین گوشی سیستم OMA DRM20 را پشتیبانی می کند که برای خرید موسیقی به صورت Online کاربری زیادی دارد و حتی سازنده سایت ها و کانال های فروش Online را نیز برروی گوشی قرار داده است .

که البته استفاده از این امکانات بستگی به اپراتور شما خواهد داشت و شما می توانید خطوط و سایت های جدید را نیز از طریق اینترنت دانلود نمایید که این عمل در مجموع در چند کشور محدود امکان پذیر می باشد و شما حتی می توانید بدون خروج از پخش کننده سفارش خرید موسیقی خود را بدهید .

مشخصه های ترک (Track ID) :

همانند گوشی های K790i و K800i این گوشی از این سیستم بهره می جوید که به شما اجازه ی یافتن نام موسیقی را حین شنیدن به آن از طریق رادیو و یا ضبط از میکروفون می دهد که اکثراً 3 تا 4 ثانیه به طول می انجامد نکته مهم این که پس از اتصال گوشی به سرور شما علاوه بر امکان مشاهده ی نام اثر می توانید آن را خریداری نیز نمایید که این امکان در W850i موجود است . گاهی اوقات یافتن یک اثر که در رادیو شنیده اید بسیار سخت می باشد ولی با استفاده از این امکانات در همان لحظه امکان خریداری آن را خواهید داشت .

و حال می خواهیم در رابطه با کارآیی های استاندارد گوشی که شباهت بسیار زیادی با نسل قبلی خود یعنی K800i دارد به صحبت بپردازیم . صفحه منوهای گوشی شباهت فراوانی به دیگر گوشی های سونی اریکسون دارد و منوی اصلی در 12 آیکن با یک ماتریس 3x4 ظاهر می گردد . شما قابلیت استفاده از کدهای دسترسی سریع را نیز دارید و این کارآیی برای کارآیی ها و برنامه های موجود در دستگاه که به طور پیش فرض وجود دارند امکان استفاده را دارد .

قابلیت وارد نمودن نوشته در گوشی خوب و راحت می باشد و با فشردن دکمه ی مربع (#) لیست تمام زبان های موجود در گوشی نشان داده خواهد شد در لیست های زیرمنو نیز زبانه گذاری هایی انجام شده که به عنوان مثال شما قادر خواهید بود با استفاده از Joystick در حین مشاهده تماس های رسید بین زبانه ها حرکت نموده  تماس های از دست رفته و یا شماره گیری شده را نیز مشاهده نمایید . زیبایی گوشی در این مدل نسبت به دیگر محصولات بیشتر و در حدی بالاتر قرار گرفته است همچنین همین زبانه بندی افقی در دفترچه تلفن گوشی نیز موجود می باشد . شما همچنین دارای منوی فعال نیز می باشد که اولین سه خط موجود در منوی فعال رویدادهای مختلف مثل تماس های از دست رفته ، یادآوری ها ، پیام های رسیده ... را متذکر می شود . شما می توانید منوی فعال در صفحه ی استندبای گوشی را غیرفعال نیز نمایید . در قسمت بعدی شما دارای آیکن های دسترسی سریع به برخی کارآیی های گوشی نیز می باشید که باید خودتان آن را تنظیم نمایید . همچنین قسمت بالا آیکن مخصوص جستجوی تحت گوگل را مشاهده می کنید . در میان این دو حالت در پله سوم یک مدیر وظایف (Task Manager) موجود می باشد که لیست کارآیی های اجرا شده را به شما خواهد داد . در گوشی های قبلی سونی اریکسون تنها یک مولتی تسک (ابزار چند منظوره) بوده و می توانید با آن به بازی تحت جاوا پرداخته و یا به موسیقی گوش دهید و به بخش پیام رفته و SMS بنویسید . البته کار به جایی رسیده که در این گوشی می توانید 2 کارآیی جاوا را فعال نموده و مابین آن ها حرکت کرده و هر بار یکی را کار کنید و بعد به سراغ دیگری بروید . البته نوکیا نیز قول داده در انتهای سال 2006 و یا اوائل 2007 با قابلیت مولتی تسک باشد که این قابلیت برروی برنامه های استاندارد و یک شرکت دیگر قابل اجرا می باشد .

یک نوآوری جدید دیگر اتصال USB گوشی می باشد و عملاً با استفاده از این اتصال گوشی تبدیل به یک مودم نیز می تواند گردد یک چنین کارآیی در موتورلا E2 نیز دیده شده است .

دفترچه تلفن (Phone Book) :

دفترچه تلفن گوشی قابلیت ذخیره ی 1000 شماره تلفن را دارا می باشد که با تمامی مشخصات در گوشی تکمیل می گردد ولی در مجموع تعداد شماره های ذخیره شده در گوشی محدودیت 2500 شماره را دارا می باشد و این بدین معنی است که شما برای تمامی افراد نمی توانید هر 5 شماره تلفن را ذخیره نمایید که البته این میزان برای اکثر مصرف کنندگان است .

همان طور که گفتیم تعداد زیادی شماره تلفن به همراه آدرس ، ایمیل ، شماره IM و دیگر اطلاعات قابل افزودن به هر تماس می باشد. تماس ها قابل ذخیره از طریق فیلدهای آن ها می باشند که شماره و نام و نام خانوادگی است که البته جستجو برحسب تنها یکی از این دو امکان پذیر است که به طور خودکار دستگاه داده ها را برحسب آن مرتب می سازد . شما به هر شماره یا شخص می توانید یک زنگ و یا یک تصویر نیز به هر شماره تلفن نسبت دهید و تاریخ تولدها نیز از طریق برقراری ارتباط در ارگانایزر دستگاه ثبت می گردد .

در حین وارد نمودن اطلاعات یک فرد می توانید با استفاده از دکمه جهت دار مابین زبانه های مختلف این بخش حرکت نمایید که در مجموع حالت های مختلف این بخش شما را به یاد برنامه Out Look خواهد انداخت . همچنین می توانید شماره گیری صوتی نیز به هر یک از تماس های خود بیافزایید . سازنده در این گوشی هنوز هم بر این باور است که حافظه سیم کارت به عنوان یک حافظه ی جانبی در مواقع ضروری می باشد و برای همین تنها راه مشاهده ی تماس ها در سیم کارت رفتن به یک منوی مخصوص می باشد و تماس های داخل سیم کارت در دفترچه تلفن نمایش داده نمی شوند . همچنین می توانید یک نسخه ی پشتیبان از روی تماس های خود برروی گوشی ایجاد نمایید که در حافظه کارت گوشی ذخیره می گردد . تماس با گروه ها نیز تنها برای فرستادن پیام های دسته جمع مورد استفاده می باشد و نمی توان برای گروه ها تصویر و یا زنگ بخصوصی قرار داد .

پیام ها (Messages) :

تمامی امکانات لازم و موجود در گوشی استاندارد می باشد . همچنین در این قسمت شما دارای پیام های پیش فرض و همچنین ایجاد پیام های پیش فرض برحسب دلخواه خود می باشید . هم گوشی و هم سیم کارت با همکاری یکدیگر جهت ذخیره ی پیام ها مورد استفاده قرار می گیرند و در این بخش نیز سیستم Chat نیز پشتیبانی می شود و در کل تمام چیزها شبیه به دیگر گوشی های این شرکت می باشد و تنها شکلک های موجود در این گوشی تغییر کرده است که بسیار جالب تر شده است .

و سیستم MMS و ایمیل نیز به خوبی در گوشی سازگار و قابل شناسایی می باشد و حتی برای بخش ایمیل شما قادر به ایجاد یک کد رمز SMTP نیز می باشید که بسیار راحت بوده و البته هنوز این در سیستم در شبکه ایران فعال نگردیده است .

RSS Feed (مخصوص دانلود خودکار از مراکز خاص) :

کار با این قسمت البته در کشورهای مجهز به این سیستم بسیار ساده و راحت می باشد و کافی است آدرس ترمینال ارسال کننده ی اطلاعات را به این بخش داده تا به طور خودکار دانلود را انجام دهد . شما می توانید یکی یکی به روزآوری را انجام دهید و همگی را با هم ، همزمان دانلود کنید .

لیست تماس ها (Call List) :

تا 30 تماس قابل ذخیره در لیست اصلی گوشی می باشد که تمامی آن ها با تاریخ و زمان ذخیره می گردند و نوع تماس نیز با یک آیکن که در کنار هر شماره ثبت و درج گردیده است ذخیره می گردد . هر لیست نیز قابلیت ذخیره ی جداگانه تا 10 پیام در گوشی موجود می باشد . همچنین در این منو شما قابلیت مشاهده ی مبلغ تماس ها و طول و مدت زمان تماس ها را نیز دارید .

سرگرمی ها (Entertainment) :

تصاویر و موسیقی ها از طریق این بخش قابل دسترسی می باشند . همچنین گوشی شما مجهز به Music DJ نیز می باشد که البته مطمئناً این نرم افزار مورد استفاده ی فراوانی نخواهد داشت ولی می توانید از طریق آن زنگ تلفن همراه خود را تنظیم نمایید . همچنین مدل پیشرفته ی Music DJ یعنی Video DJ با قابلیت ویرایش موسیقی به همراه تصاویر و ساختار یک کلیپ تمام عیار است که با فرمت 3GP ذخیره شده و قابل ارسال از طریق Email و یا MMS و یا انتقال ساده به یک وسیله ی دیگر می باشد همچنین یک ویرایش گرافیکی به نام Photo DJ برای ساخت و ویرایش عکس ها نیز موجود می باشد که اگر چه خنده دار است ولی تقریباً بی مصرف می باشد .

ریموت کنترل (Remote Control) :

با استفاده از این کارآیی شما قابلیت کنترل دیگر وسایل را با استفاده از بلوتوث خواهید داشت که این یکی از کارآیی های استاندارد موجود در تولیدات سونی اریکسون می باشد .

صدا نیز قابل ضبط با Dictaphone گوشی می باشد و به شما اجازه ی ساخت فرمان های صوتی را نیز می دهد و در حین مکالمه برای ذخیره ی صدا قابل فعال سازی می باشد که با استفاده از کلیدهای چندمنظوره انجام می پذیرد .

بازی ها (Games) :

گوشی دارای دو بازی به نام های Extreme Air Snowboarding , Gauntlet نیز می باشد .

رادیو (Radio) :

گوشی قابلیت ذخیره 20 ایستگاه رادیویی را در خود دارد و مجهز به سیستم جستجوی خودکار RDS نیز می باشد . کیفیت رادیوی گوشی شبیه به K750i می باشد و بسیار خوب و عالی است . رادیوی FM گوشی دارای کارآیی عادی و مناسبی است . اگر قابلیت تشخیص موسیقی ها را نداشت ولی این گوشی این کارآیی ها را داشته و هر لحظه می توانید از طریق گوشی و سؤال : I want to know the title of this song  (من می خواهم نام این اثر را بدانم) ، می توانید پاسخ مناسبی را از سرور دریافت نمایید و نتیجه در بالای صفحه نقش می بندد .

ارگانایزر (Organizer) :

در این قسمت کارآیی های فراوانی ذخیره گردیده اند که بهتر است در مرحله ی ابتدایی به تقویم گوشی بپردازیم . سه روش متفاوت برای نشان دادن تقویم در این گوشی موجود می باشد یکی هفتگی ، ماهیانه و روزانه که در مورد آخر لیست کارهای مربوط به روز خود را مشاهده خواهید نمود و در دو حالت دیگر کارهایی که دارای وظیفه و یا مطلبی می باشد به صورت پررنگ مشخص گردیده اند و همه چیزها کاملاً استاندارد می باشد و وارد نمودن اطلاعات و برنامه ی شخصی نیز به همین نسبت راحت و کامل می باشد و شما می توانید نام رویدادهای مختلف را تغییر داده و نام گذاری کنید و محل هر یک را در تقویم خود مشخص نمایید و طول هر یک و تنظیمات قسمت یادآوری کننده نیز در دست شما می باشد و این بخش حتی زمانی که گوشی خاموش باشد اجرا می گردد مگر آن که خودتان آن را غیرفعال نموده باشید .

لیست انجام وظائف در این گوشی تا حدی ساده و ابتدایی می باشد و تنها دو رویداد در گوشی موجود است یکی تلفن و دیگری یادآوری که از طرفی هم حقیقتاً این میزان کافی هم نمی باشد و گاهی اوقات سادگی خود مزیت می باشد .

گوشی مجهز به سیستم کامل جستجو در تقویم می باشد و کافی است که خط مربوط به جستجو را مشخص نموده و بقیه ی کارها را به برنامه ی گوشی بسپارید و این کارآیی گوشی حتی بیش از 100 ورودی هم داشته باشد باز هم سریع انجام می پذیرد . گوشی قابلیت ارسال نرمال و ساده ی اطلاعات را به ابزار مختلف از طریق اینفرارد و یا بلوتوث دارا می باشد که شما باید بازه ی زمانی مشخص را وارد نمایید تا اطلاعات این بازه به دستگاه مورد نظر منتقل گردد و اطلاعات به همین طریق نیز می تواند دریافت و در گوشی ذخیره گردد که این امر می تواند بدون نصب نرم افزار از روی کامپیوتر شخصی شما انجام پذیرد .

نوشته ها (Notes) :

در این بخش نیز شما قابلیت وارد کردن نوشته هایی با محدودیت خاصی در گوشی دارا می باشید و این نوشته ها با استفاده از اولین کلمه ی آن ها نشان داده می شود که اگر کلمه ی اول نوشته خود را بدانید و یا جزء کلمات کلیدی شما باشد می توانید آن را در گوشی وارد نموده و مستقیماً به سراغ نوشته ی مورد نظر بروید .

زنگ بیداری (Alarm Clock) :

در این قسمت شما دارای 5 زنگ بیداری می باشید که هر یک را می توانید برای هر زمان دلخواهی تنظیم نمایید و می توانند برای روزهای مشخصی در هفته نیز کار نمایند ، علاوه بر زنگ برای این هشدار می توانید یک تصویر کوچک نیز قرار دهید که در حین زنگ خوردن گوشی نمایش داده می شود و هر فایل موسیقی و یا رادیو قابل تنظیم به عنوان زنگ هشدار می باشد .

تایمر و کرونومتر (Stopwatch & Countdown) :

در این بخش نیز همه چیز استاندارد می باشد و در مورد کرونومتر گوشی نیز همین گونه است که دارای کارآیی های پیش فرض بوده و گوشی همچنین دارای یک کارآیی خاصی مبنی بر ذخیره ی یک سری کدهای سری می باشد و یک ماشین حساب استاندارد نیز در این بخش موجود می باشد .

همچنین برنامه ی ساعت جهانی نیز در همین بخش دیده می شود .

اتصالات (Connectivity) :

تمامی تنظیمات مربوط به اتصالات از این بخش قابل تنظیم است . تنظیمات WAP ، GPRS ، EDGE و همچنین تنظیمات بلوتوث و اتصال به کامپیوتر قابل انجام می باشد که تمامی آن ها استاندارد می باشند و همه چیز در این بخش به خوبی انجام می پذیرد و دارای هیچ مشکلی نمی باشد . بلوتوث دستگاه نیز به خوبی کار می کند و دارای هیچ گونه مشکلی نمی باشد و اتصال به دیگر ابزارها به طور کامل و راحت و مناسب می باشد و بلوتوث دستگاه از نوع 2 می باشد و در مجموع پروفایل هایی که بلوتوث دستگاه پشتیبانی می کند را در زیر متذکر شده ایم :

- Dial-up networking profile

- Generic Access profile

- Generic Object Exchange profile

- Object Push Profile

- Serial Port Profile

- Handsfree Profile

- Headset Profile

- Synchronization Profile

- Basic Imaging Profile

- File Transfer Profile

- HID Profile

- SyncML OBEX binding

- JSR-82 Java API

WAP :

این بخش به طور جداگانه در این منو قرار گرفته است که ویرایش آن 2 می باشد که یک اتصال امن را ایجاد می نماید و می توانید از طریق آن تصاویر پس زمینه ، تم ها و زنگ هایی را دانلود نمایید که به طور اورجینال در وب سایت موجود می باشد و بروزرهای استاندارد سونی اریکسون در سایت موجود می باشد (Net Front) و این برنامه نمایش صفحه های HTML را پشتیبانی می کند و این Browser یکی از بهترین های موجود می باشد . البته اگر به طور مداوم از اینترنت استفاده می کنید بهتر است PDA و یا Laptop تهیه نمایید . البته kb 500 حداکثر حجم قابل نمایش HTML می باشد .

تنظیمات (Setting) :

در این منو تمامی تنظیمات مربوط به کارآیی های درون گوشی انجام می پذیرد . به عنوان مثال تنظیم نمایش ساعت در حالت استندبای ، تنظیم اندازه ی فونت دستگاه و دیگر مطالب استاندارد موجود در این بخش که در تمامی گوشی ها معمول می باشد.

 میزان حافظه (File manager) :

شما دارای 10 مگابایت حافظه برروی گوشی و یک کارت حافظه M2 در گوشی می باشید که برای ذخیره ی اطلاعات و تصاویر و فیلم ها می توانید از آن استفاده نمایید . مابقی حافظه نیز با برنامه ی نصب شده در گوشی و سیم موجود پر گردیده است که نمی توانید این کارآیی ها را از روی آن پاک نمایید . همچنین بخشی از حافظه گوشی به دفترچه تلفن تعلق دارد .

گوشی دارای یکی از راحت ترین مدیریت فایل می باشد و با استفاده از آن فایل ها در پوشه های مختلفی قابلیت ذخیره را دارا می باشند و شما قابلیت ارسال و انتقال اطلاعات چه با استفاده از کابل و چه بدون استفاده از کابل را دارا می باشید . که به طور قدرتمند و بدون مشکل انجام می پذیرد و هیچ مشکلی نیز با ذخیره فایل های خود نخواهید داشت .

نحوه ی تنظیم و مرتب سازی فایل های ذخیره شده نیز برحسب تاریخ و نوع و اندازه آن ها می باشد و آلبوم نیز دارای تنظیمات جدیدی می باشند که به آن Time Line یا خط زمان گفته می شود و بعد از فعال نمودن آن می توانید لیست های ماهیانه را مشاهده کنید که عکس های هر ماه در آن ثبت گردیده است .

دوربین (Camera) :

گوشی مجهز به دوربین 2 مگاپیکسل و ماتریس CMOS می باشد که قابلیت فوکوس خودکار را ندارد .

گوشی 3 رزولوشن 1632x1224 ، 640x480 و 120x160 پیکسل را پشتیبانی می کند و دارای 2 نوع نحوه ی ذخیره ی عادی و عالی می باشد و در حالت کلی تصاویر با کیفیت مطلوبی مشاهده می گردند و تصاویر در حالت عادی 300 کیلوبایت جا می گیرند و در حالت عادی 500 تا 600 کیلوبایت را به خود اختصاص می دهند . ذخیره ی تصاویر حین عکس برداری 1 الی 2 ثانیه به طول می انجامد که مدت مناسبی می باشد . بافر موجود این وسیله نیز حجم حافظه ای برابر 2 مگابایت دارا می باشد .

تنظیمات دوربین دارای حالت های مختلف زیر می باشد :

-Shouter Sound (صدای عکس برداری) : شما می توانید از میان صداهای موجود یکی را انتخاب نمایید ولی نمی توانید این صدا را قطع کنید .

-White balance (تنظیمات نوری) :قابلیت انتخاب میان حالت خودکار و حالت های مختلف نوری مثل نور اتاق ، نور فلورست و نور بیرون را در این بخش خواهید داشت .

-افکت ها : افکت های زیادی قابل اجرا برروی عکس ها می باشد . به عنوان مثال نگاتیو کردن ، برجسته نمودن و...

-تایمر : تایمر عکس برداری که می توانید با وجود آن خودتان هم در عکس باشید .

-عکس برداری در شب : در این حالت می توانید عکس هایی را در محیط تاریک بگیرید که البته دچار نویز و خش خواهند بود .

-شما  دارای حالت عادی و حالت عکس برداری متوالی نیز می باشید .

صفحه نمایش گوشی به عنوان نمایشگر تصویر انجام وظیفه خواهد نمود و تصاویر در آن کامل و واضح و مناسب می باشند و با استفاده از دکمه های شماره دا ر می توانید مابین کارآیی ها و پارامترهای مختلف عکس برداری حرکت نمایید .

فیلم برداری در گوشی در رزولوشن های 176x144و 96x128 امکان پذیر بوده که با فرمت 3GP در گوشی ذخیره می گردند . مدت زمان کلیپ های ذخیره شده قابل محدود و یا نامحدود شدن می باشد و کیفیت کلیپ ها در حد متوسط و به وضوح بهتر از خیلی از رقبا می باشد .

و درنهایت :

باوجود زنگ پلی فونیک 40 تن این گوشی در بخش فایل های mp3 نسبت به دیگر گوشی های سونی اریکسون جلوتر نیفتاده است . صدای بلندگوی گوشی در حد متوسط می باشد ولی دارای باس بالا و مناسبی می باشد و صدای زنگ به راحتی در خیابان نیز شنیده می شود و در نهایت کیفیت دریافت صدا نیز به خوبی کیفیت پخش بوده و در یک کلام باید گفت سیستم صوتی گوشی مناسب و عالی است . مزیت این گوشی به W800 چیست ؟ اول باید گفت باندهای مخصوص واکمن که جدیدتر می باشد و دیگر کارکرد و مدت زمان بهتر کار پخش موسیقی در گوشی و نکته ی بعدی ماکسیم حافظه ی گوشی که در W850 به 4GB رسیده است و گوشی دارای صفحه کلید بهتر و دکمه های حرکتی ضعیف تری می باشد و البته دوربین W850i که زیاد جای تعریف نمی گذارد .

به هر حال اولین گوشی کشویی با قابلیت های فراوان موسیقی ساخته شده توسط سونی اریکسون به بازار عرضه گردید . با یک پخش کننده جدید که از جذابیت های خاص خود برخوردار بود و امکان خرید موسیقی توسط گوشی و وجود کارت حافظه یک گیگابایتی در بسته ی گوشی دست تمامی رقبا را می بندد و یکی از بهترین انتخاب ها برای گوش دادن به موسیقی نیز می باشد که باتری آن نیز مدت زمان بالایی می باشد و حتی اسمارت فون ها نصف این زمان را می توانند کار کنند .  5 مهر 1387
0 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری