سرویس نقد و بررسی تخصصی
5 مهر 1387 ساعت 01:07
7 نظر

 

Panasonic GD55

در باب تعریف از این گوشی می توان گفت که کوچکترین تلفن همراه سه باندی در سیستم GSM می باشد

 GD55

آنچه در بسته ی خریداری شده ی شما موجود می باشد :

-     - گوشی

-     - باتری از نوع لیتیوم و با گنجایش720mAh

-     - شارژر

-     - راهنمای استفاده از گوشی

در باب تعریف از این گوشی می توان گفت که کوچکترین تلفن همراه سه باندی در سیستم GSM می باشد که اندازه آن تنها 77x43x16.6 میلی متر است و وزنی در حدود 65 گرم دارد که باید گفت که در دستانتان گم می شود و با این اندازه کوچکش حتماً در جیب هر نوع لباسی جای خواهد گرفت ، بدون هیچ مشکلی !

این گوشی در سه رنگ نقره ای ، قرمز ، صورتی به بازار ارائه شده است ولی رنگ اصلی گوشی همان نقره ای می باشد .

صفحه کلید گوشی از پلاستیک می باشد و شماره های نوشته شده بر روی کلید ها بسیار کوچک می باشند ولی به خوبی در تمامی شرایط نوری دیده می شوند ، کلید ها کوچک می باشند (که البته نسبت به سایز خود گوشی متعادل می باشد) و به فاصله کمی در کنار هم چیده شده اند ولی با این حال باز هم کار با دکمه های این گوشی راحت و آسان می باشد ، البته در هنگامی که مشغول به نوشتن SMS و یا شماره گیری می باشید با فشردن یک دکمه ممکن است کلید های قرار گرفته در اطراف این دکمه نیز لمس شوند ولی خوشبختانه فشار داده نمی شوند و اشتباهی صورت نمی گیرد .

کلیدها محکم و نسبت به قاب دستگاه برآمده می باشند و همین امر شماره گیری بدون نگاه کردن به گوشی را بدون مشکل و راحت می سازد .

جدا از بقیه کلید ها ، کلید بالا و پائین در زیر صفحه نمایشگر قرار گرفته اند و کار با آن ها نیز با وجود اندازه ی کوچکشان باز هم راحت و بدون مشکل می باشد .

هم رنگ زمینه کلید ها و هم رنگ صفحه نمایشگر ، آبی می باشند .

صفحه نمایشگر گوشی کوچک می باشد و در هنگام آماده باش (Standby)قادر به نمایش تنها 2 خط اطلاعات که شامل تاریخ ، ساعت و نام اپراتور می باشد را داراست و کارائی کلیدهای کمکی (Safe Keys) نیز در بالای هر کلید یعنی در پائین صفحه نمایشگر نوشته شده است .  

در هنگام نوشتن SMS نیز قادر به دیدن 4 خط نوشته و 1 خط اطلاعات دیگر می باشید ، صفحه نمایشگر گوشی در تمام شرایط به خوبی دیده می شود و می توانید نور زمینه ی آبی رنگ آن را به دالخواه روشن و یا خاموش نمائید که این امر یکی از امتیازات مثبت گوشی محسوب می شود . محل اتصال شارژر همانند اکثر تلفن های همراه در قسمت پائینی گوشی واقع شده که البته در گوشی های پاناسونیک خیلی مرسوم نمی باشد ، همچنین قسمت اتصال هندزفری به گوشی در قسمت کناری سمت راست گوشی قرار گرفته است و محل بستن بند به گوشی نیز در قسمت بالائی گوشی می باشد .

آیفون ( Load Speaker ) :

آیفون Load Speakerاین قسمت نیز در پشت گوشی متصل شده است ، درست در کنار قسمت برجسته ی آنتن گوشی که باعث می شود وقتی گوشی را روی میز می گذارید نیمه بالائی گوشی از روی میز فاصله گرفته و صدای آیفون گوشی به خوبی و بدون مزاحمت به گوش شما برسد ، این نکته ی جالب در دیگر گوشی های پاناسونیک نیز به چشم می خورد .

قسمت پشتی دستگاه همان باتری گوشی می باشد که باز کردن آن توسط یک دکمه امکان پذیر است و کلاً جایگذاری و یا برداشتن باتری گوشی دارای یک مکانیزم خاص است که بعد از مدتی قلق آن حتماً دستتان خواهد آمد .

باتری گوشی از نوع Li – Ion با حجم 720mAh می باشد که به گفته شرکت سازنده در حدود 230 ساعت در حالت آماده باش ( Standby) و 7 ساعت در حالت مکالمه روشن می ماند ، در اصل این گوشی در حدود 5 روز با شرایط 55 دقیقه مکالمه و کمترین میزان استفاده از امکانات دیگر دوام آورد که این یک نتیجه ی فوق العاده برای یک گوشی با این ابعاد کوچک می باشد .

شارژ شدن کامل گوشی کمتر از 1 ساعت و نیم به طول می انجامد .

منوها ( Menu ) :

منوی گوشی همانند دیگر گوشی های پاناسونیک است که شامل 3 ردیف 3 تائی از آیکن ها می باشد و برای دسترسی سریع به هر یک از منوها می توانید از کلید های 1 تا 9 استفاده نمائید ، شماره ی هر منو در کنار آن نوشته شده است . با وارد شدن به منوی گوشی گزینه ی میانی که قفل صفحه کلید می باشد فعال است ، در کل منوی این گوشی جالب است و همچنین در آخر باید عنوان کرد که در حالت آماده باش (standby) با فشردن دکمه ی بالا می توانید به منوئی دسترسی پیدا کنید که خودتان در این بخش به آن الویت داده اید .

دفترچه تلفن ( PhoneBook ) :

در کل قادر به ثبت 250 ورودی (نام) در حافظه گوشی می باشید و تنها قادر به دیدن شماره های  موجود در سیم کارت و یا حافظه گوشی می باشید و هر دو در یک لیست قابل نمایش نمی باشند ، همچنین قادر به استفاده از گروه های تماس و تعریف یک زنگ برای هر کدام می باشید ؛ جدا از هر گروه قادر به تنظیم زنگ جداگانه برای 10 شماره از شماره های موجود می باشید ، و امکان جستجو در دفترچه تلفن با وارد کردن حرف اول نام هر ورودی موجود می باشد .

 پیغام ها ( Message ) :

SMS ها فقط در حافظه سیم کارت ذخیره می شوند ، حافظه گوشی قادر به نگهداری از SMS های شما نمی باشد ، قابلیت پشتیبانی از استاندارد EMS نیز در گوشی وجود دارد ؛ بدین معنی که قادر به دریافت و ارسال عکس های سیاه و سفیدمی باشید .

 تفریحات ( Game ) :

تنها یک بازی در این گوشی موجود می باشد که باید با فشار دادن دکمه های 1 تا 9 موش بیرون آمده از هر سوراخ را به جای خود بازگردانید .

 تنظیمات شخصی گوشی ( Personalize ) :

این گوشی اولین گوشی پاناسونیک می باشد که از پروفایل ( Profile ) در آن استفاده شده است ؛ به لطف این پیشرفت حاصل شده به جز تغییر نوع زنگ ( ویبره ، زنگ و یا هر دو ) ، می توانید تنظیمات نور صفحه نمایشگر و صدای یادآوری کننده ی تقویم گوشی و  .. را تغییر دهید ، برای دسترسی به گزینه پروفایل ها می توانید دکمه ی چپ از دکمه های کمکی ( Soft Keys ) را فشار دهید .

برنامه ای نیز به منظور تولید ملودی زنگ گوشی ( Musical Composer ) در این قسمت قرار داده شده است و همچنین میزان روشنی و نوع عکس زمینه صفحه ی نمایشگر نیز از اینجا قابل دسترسی می باشد .

کاوشگر وپ ( Wap Browser ) :

برنامه کاوشگر وپ بدون مشکل در خدمت شما می باشد .

تنظیمات شبکه ( Photo Menu ) :

در اینجا می توانید باند فرکانسی ارتباط با شبکه را تنظیم نمائید . اگر از سرویس رومینگ بین المللی استفاده می کنید متاسفانه امکان فعال شدن خودکار این سرویس در گوشی وجود ندارد و زحمت تنظیم و فعال سازی آن به عهده خودتان می باشد ، تمام تنظیمات مرتبط با شبکه مخابراتی در این قسمت قرار داده شده اند .

برنامه های جانبی ( Application ) :

ماشین حساب و برنامه تبدیل واحدها وکمیت ها در این قسمت قرار دارند و هر دوی آن ها به خوبی و بسیار راحت کار می کنند.

دو نوع رویداد ( قرار ملاقات ، یادآوری کننده ) می توانند در تقویم گوشی تعریف شوند . درکل قادر به ذخیره 100 رویداد مختلف در حافظه گوشی می باشید . در هر صفحه از تقویم فقط قادر به دیدن 1 روز می باشید و قادر به دیدن کل رویدادها نیز نمی باشید . همچنین قابلیت نمایش روزهای 1 ماه و روزهای 1 هفته نیز در گوشی وجود دارد . در کل باید اشاره کرد که کار با قسمت برنامه ریزی روزانه ی ( Organizer ) گوشی چندان راحت و دلچسب نمی باشد .

تنظیمات ساعت گوشی در این قسمت قرار دارد و می توانید به غیر از تنظیم زمان و زنگ ساعت ، روشن و یا خاموش شدن  خودکار گوشی را نیز تعریف نمائید .

لیست مکالمات ( Records ) :

در این قسمت 20 شماره آخر گرفته شده توسط شما و 10 شماره از آخرین تماس های رسیده و یا ناموفق قرار دارند و تنها قادر به دیدن زمان و تاریخ برای تماس های رسیده و ناموفق می باشید . این منو از طریق نگه داشتن چند ثانیه ای کلید کمکی ( Safe Key) سمت راست فعال می شود .

و در نهایت :

کیفیت برقراری تماس در حد مطلوب می باشد و صدای آیفون ( Load Speaker ) گوشی نیز بسیار بلند و در بعضی موارد بیش از حد نیاز می باشد . عملکرد هندزفری نیز کمی نسبت به هندزفری گوشی های دیگر پاناسونیک افت کرده است و صدای آن ضعیف و نارسا می باشد . نوع زنگ گوشی 4 پلی فونیک می باشد و اکثر ملودی ها به خوبی و با صدای بلند شنیده می شوند تا آنجا که در بسیاری موارد احساس می کنید که صدای زنگ گوشی کمی گوش را خراش می دهد .

کیفیت ویبره دستگاه در حد معمول است ولی در هر شرایطی آن را احساس خواهید کرد ، سایز کوچک دستگاه خللی در طراحی آن ایجاد نکرده است ، تمامی کلیدها به راحتی فشار داده شده و کار می کنند و کلاً اصوات خروجی دستگاه در حد مطلوبی می باشد .

گوشی کارائی های جانبی زیادی ندارد ولی تمامی آن ها به خوبی و بدون هر گونه مشکل نرم افزاری کار می کنند و نمی توان کارائی های کم نرم افزاری گوشی را دلیلی برای نخریدن این گوشی عنوان  کرد چرا که خیلی از کاربران فقط به دنبال یک کارائی می باشند آن هم فقط " برقراری تماس ها " می باشد .

این گوشی کوچک ، بسیار جذاب طراحی شده است و یکی از نکات مثبت این گوشی اضافه شدن قسمت پروفایل ها به مشخصات گوشی می باشد که این قضیه برای اولین بار در گوشی های پاناسونیک ظاهر شده است . دیگر این که این گوشی قادر است بعد از هر بار شارژ شدن تا 5 روز برای شما کار کند که تقریباً رکورد خوبی برای یک گوشی با این ابعاد می باشد .  5 مهر 1387
7 نظر
5.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری