تست همراه اول

سرویس خبر
5 خرداد 1397 ساعت 09:30
4 نظر

 

پایان جنگ حقوقی سامسونگ و اپل؟

چندین سال است دو ابرقدرت دنیای گوشی‌‌های هوشمند سوار بر قطار جنگ شده‌‌اند؛ قطاری که به نظر به ایستگاه پایانی نزدیک می‌‌شود.

پس از یک هفته تحقیق و تفحص و بررسی شواهد، جمعه گذشته وکلای طرفین بیانیه نهایی خود را ایراد کردند. باید دید هیات منصفه چه جریمه‌ای برای سامسونگ به‌علت استفاده غیرقانونی از سه پتنت طراحی و دو پتنت کاربردی اپل در نظر می‌گیرد.

دادگاه جمعه با پرسش سوالات نهایی از مایکل واگنر، مشاور بخش مدیریت، به‌عنوان آخرین شاهد سامسونگ آغاز شد. سامسونگ مایل است فقط درآمد حاصل از فروش قطعات غیرمجاز را بپردازد. اما اپل که خواهان درآمد حاصل از فروش تمام گوشی‌هایی است که از پتنت استفاده کرده‌اند، از واگنر پرسید آیا سامسونگ فقط دنبال سود از فروش قطعاتی مانند محافظ صفحه، نمایشگر یا قاب است که با پاسخ منفی وی همراه بود.
روی هم رفته حدود 8.6 میلیون گوشی هوشمند سامسونگ با فروشی 3.3 میلیارد دلاری، به صورت غیرقانونی از پتنت‌های اپل استفاده کرده‌اند. اپل براساس کل درآمد حاصل از گوشی‌ها خسارتی 1 میلیارد دلاری طلب کرده است. در نقطه مقابل، سامسونگ عقیده دارد جریمه باید متناسب با ارزش قطعات کپی شده باشد، لذا خواستار جریمه 28 میلیون دلاری است. به‌علاوه، سامسونگ معتقد است که نباید بابت گوشی‌هایی که سودده نبودند جریمه‌ای بدهد. اپل این ادعا را نیز قبول ندارد.

اپل: «از فروش یک میلیون قطعه غیرمجاز، که به معنای یک میلیون تخلف است، صدها میلیون دلار به شما رسیده و اپل نباید هیچ سهمی از آن داشته باشد؟»
واگنر: «نه، هیچ سهمی»

با پایان پرسش‌ها، نوبت به ایراد بیانیه نهایی رسید. اپل ضمن پافشاری بر مواضع پیشین خود گفت نباید یک گوشی را به چند بخش تقسیم کرد و تنها بابت بخش‌های دزدی جریمه شد. پتنت دزدیده شده کل گوشی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و جریمه هم باید متناسب با قیمت کل گوشی باشد.

جو مولر، وکیل اپل گفت:

«جدا کردن اجزا گوشی هیچ معنایی ندارد. سوال اصلی آن است که طرح‌های دزدی را کجا استفاده کرده‌اند. مسئله فقط یک قاب شیشه‌ای یا صفحه نمایش نیست. کل گوشی از طرح‌های مسروقه منتفع شده».

بیل لی، وکیل دیگر اپل ادامه داد:

«کار سامسونگ مانند این است که شرکت فورد، ظاهر فولکس غورباقه‌ای را برای عرضه یک مدل رقیب کپی کند».

در این میان وکیل سامسونگ، جان کوئین، به مخالفت برخاست و ادعا کرد پتنت‌های طراحی ربطی به بخش‌های داخل گوشی ندارد و اپل نباید طلب غرامت از سود قسمت‌هایی کند که طرحش در آن استفاده نشده. همچنین افزود:

«گاهی تشخیص موارد استفاده از یک پتنت طراحی سخت می‌شود. سامسونگ از پتنت اپل در تمام اجزا داخلی و خارجی استفاده نکرده. بنابرقانون، اپل بر سود قسمت‌هایی که از این طراحی بهره نبرده است، حقی ندارد».

در نهایت مقرر شد هیات منصفه در تاریخ دیگری به کنکاش بیشتر مسئله بپردازد. باید به انتظار نشست و دید پایان این جنگ کی فرا می‌رسد.  5 خرداد 1397
4 نظر
2.33
  3 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری