سرویس خبر
15 اسفند 1401 ساعت 10:04
0 نظر

 

هزینه تصمیماتی که به نفع کسب‌ و کارهای فاوا نیست را بالا می‌بریم

نژاد دادگر: تشکل، اهرم اجرایی در دست ندارد و امکان تسهیل قانون را هم ندارد، ولی می‌تواند برای اعضا نقش حمایت‌گر و میانجی را داشته باشد.

به نقل از سیتنا فریبرز نژاد دادگر، دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران پیرامون میزان تحقق اهداف صادراتی محصولات مخابراتی طی سال‌های اخیر، گفت که برای رسیدن به اهدافی که مد نظر داشتیم، بسیار تلاش کردیم. در صادرات، موضوع تحریم نقش چندانی ندارد و بیشتر در واردات و انتقال خرید، شرایط حاد می‌شود. در مورد صادرات با توجه به اینکه نتوانستیم  به دلایلی در کشور و در حوزه مخابرات و های‌تک قدم‌های قابل توجهی برداریم، در حال حاضر به تناسب، خدمات مهندسی و تجهیزات متوسط و پسیو ما در کشورهای اطراف و همسایه‌ها مورد توجه بوده است.

وی ادامه داد که نمایشگاه‌های مختلفی در کشورهای همسایه برگزار کردیم و هزینه‌ها را کاهش دادیم تا شرکت‌ها در پاویون اتحادیه حضور یابند. جلسات B2B با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان توسعه تجارت و برگزار کنندگان نمایشگاه‌ها را در خارج از کشور برگزار کردیم که اتفاقا مفید هم بود، ولی به دلیل آنکه بحث انتقال پول معضل اصلی ما بود، در بحث انتقال پول دچار مشکل شدیم و به دلیل استفاده از مبادی غیر رسمی، آمار صادراتی دقیقی برای موفقیت‌هایمان نمی‌توانیم مطرح کنیم.

دادگر در ادامه توضیح داد که در خدمات فنی و مهندسی و تجهیرات پسیو در کشورهای منطقه بازار قابل قبولی داریم و در حال توسعه آن هستیم. در عراق، افغانستان و پاکستان قراردادهای خوبی داریم و در حوزه سیستم‌های بانکی در کشورهای همسایه موفق بودیم. ترکیه و چین جزو رقبای ما هستند. در بحث پیمانکاری خدمات ارائه می‌دهیم و همچنین موضوع مشاوره نیز موضوعی بین المللی است و رقابت سختی در این حوزه وجود دارد. در صادرات نرم افزار نیز آماری نداریم چراکه شرکت‌ها به طور مستقل و با دریافت رمزارز کار می‌کنند.

دادگر در مقایسه تشکل‌های مختلف در سایر کشورهای توسعه یافته با تشکل‌های تخصصی در ایران گفت که تشکل‌ها قاعدتا مسوولیت ها و اهدافی دارند که اعضا باید چهارچوب را بپذیرند و بعد از آن از تشکل توقع داشته باشد. تشکل، اهرم اجرایی در دست ندارد و همچنین امکان تسهیل قانون را هم ندارد، ولی می‌تواند برای اعضا، نقش حمایت‌گر و میانجی را داشته باشد؛ آن هم وقتی که قانون گذاران اجحافی در حق اعضا کنند.

وی ادامه داد که در کشور ما در این زمینه فرهنگ سازی زیادی نشده است و اعضای تشکل‌ها از روسای تشکل‌ها انتظار بازارسازی و خدمات خاص دارند و بیشتر به بازار سازی فکر می‌کنند تا حمایت. اتاق بازرگانی هم نمی‌تواند بازار سازی کند و تنها نقش حمایتگر را دارد. این موضوع مهمی است که تشکل‌ها با کمک رسانه، فرهنگ سازی کنند تا آگاه‌ سازی شود که نقش تشکل چیست؟ ما نهاد خصوصی هستیم، اما تاثیر گذاری بالایی داریم و هزینه هر تصمیمی که به نفع کسب و کارمان نیست را بالا می بریم که نقطه قوت ماست. ممکن است تصمیم را برنگردانیم، اما در تصمیمات بعدی تاثیرگذار خواهیم بود. در بحث ماه‌های اخیر که محدودیت‌های اینترنتی اعمال شد، در کمیته سنا نیز بحث‌هایی داشتیم و مواضع خودمان را محکم به اطلاع دولت رساندیم و به مرور زمان تاثیرات آن را خواهید دید.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران گفت که ما در کشور تشکل‌های قدرتمندی داریم. سازمان نظام مهندسی یا نظام پزشکی  به خاطر قدمتشان بسیار پر قدرت هستند و نقش آفرینی خوبی را انجـام می‌دهند ما نیز امیدوار هستیم که با حمایت اعضا و درک آنها از محدودیت‌های موجود این نقش آفرینی را در حوزه خود داشته باشیم.

دادگر پیرامون نقش اتاق‌های تجاری در روند فعالیت تشکل‌ها هم گفت که اتاق‌هایی که در معاونت علمی هستند با کمک سازمان توسعه، هدفشان بازرگانی است و کمک خاصی به ما نمی‌کنند، مگر اینکه لوکال پارتنر خاصی برای ما پیدا کنند که بتوانیم کار را جلو ببریم. در این حوزه تا به امروز، موفقیت چشمگیری مشاهده نشده است. در کنیا هزینه‌های قابل توجهی انجام دادیم، اما خروجی قابل توجهی نداشتیم. باید بگردیم در کشورهای همسایه و در بازارهای تجاری به دنبال شرکای تجاری مناسب باشیم.

وی گفت که مسائل بانکی و امنیتی کشورهای مختلف مانع فعالیت مستقیم ما هستند، بنابراین باید شرکای تجاری داشته باشیم. با بررسی‌های مختلفی و سفرهایی که داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که اگر تلاش کنیم در کشورهای آفریقایی می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم و می توانیم در حوزه فناوری کار کنیم و کشور بعدی نیز افغانستان است که بازار خوبی دارد.  15 اسفند 1401
0 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری