جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
30 تیر 1398 ساعت 18:26
7 نظر

 

استارشیپ اسپیس ایکس تا سال 2021 روی ماه فرود می‌آید

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، در مصاحبه تازه‌ای اعلام کرده که فضاپیمای بدون سرنشین آن‌ها تا سال 2021 روی ماه فرود می‌آید و بعد به فاصله حداکثر دو سال انسان‌ها بر روی ماه قدم می‌گذارند.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، معتقد است که تیم او می‌تواند تا سال ۲۰۲۱ فضاپیمای بدون سرنشین Starship خود را روی سطح فرود بیاورد و یک یا دو سال بعد هم ماموریتی انسانی در این زمینه انجام دهد.

ماسک این سخنان را هفته پیش در مصاحبه‌ای با مجله تایم بیان کرد. او گفت:

این اظهارنظر شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما من فکر می‌کنم که ما تا کمتر از دو سال دیگر می‌توانیم روی ماه فرود بیاییم. من باور دارم که فضاپیمای بدون سرنشین ما تا دو سال دیگر می‌تواند روی ماه بنشیند. سپس شاید به فاصله یک یا دو سال بعد از آن بتوانیم انسان هم به ماه بفرستیم. فکر می‌کنیم تا آن تاریخ حداکثر چهار سال فاصله داشته باشیم.

وقتی از او پرسیده شده که منظورش از «ما» کیست، ماسک گفت که در حال حاضر پاسخ قابل اطمینانی برای این سوال ندارد: «اگر نتوانیم به سرعت ناسا و نهادهای دولتی را قانع کنیم که قادر به انجام این کار هستیم، شاید بدون تایید آن‌ها این کار را انجام دادیم. فرود آوردن Starship بر سطح ماه احتمالا خیلی آسان‌تر از این است که بخواهیم ناسا را قانع کنیم که قادر به انجام این کار هستیم.»

ماسک با ابراز ناراحتی از عدم حمایت این سازمان فضایی از شرکت آن‌ها گفت قانع کردن مهندسان شکاک ناسا نسبت به توانایی‌های اسپیس ایکس مبنی بر نشاندن سفینه‌ای با سرنشین بر سطح ماه کار بسیار سختی است. ناسا هم‌اکنون در حال بررسی احتمالات و برنامه‌های زیادی از جمله فرود انسان بر سطح ماه تا سال ۲۰۲۴ است؛ یعنی یک سال پس از تاریخی که ماسک آن را برای فرود سفینه سرنشین‌دار اسپیس ایکس تعیین کرده است.

اسپیس ایکس برای سفر به ماه و احتمالا فراتر از آن مشغول ساخت راکتی با قابلیت استفاده مجدد است که قدرتمندترین راکت تاریخ خواهد بود و می‌تواند تا حداکثر ۱۰۰ فضانورد را در ماموریت‌های طولانی مدت حمل کند.

ماسک با آن اشتیاق همیشگی خود به مجله تایم می‌گوید هدف آن‌ها احداث پایگاه دائمی برای انجام تحقیقات روی سطح ماه است، اگرچه که مریخ هم در گوشه ذهن او جایگاه خاص خودش را دارد.

وقتی از ماسک پرسیده شده که آیا روزی را تصور می‌کند که خودش روی سطح ماه یا سیاره سرخ قدم بگذارد، وی گفت اگرچه چنین تجربه‌ای بسیار جذاب خواهد بود، ولی تلاش‌هایی که او در حوزه فضا می‌کند به هیچ عنوان به خاطر ماجراجویی‌های شخصی برای رفتن به سایر سیارات نیست.  30 تیر 1398
7 نظر
5.00
  5 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری