تست همراه اول

سرویس خبر
5 بهمن 1394 ساعت 17:41
80 نظر

 

مقایسه تصویری 6 رابط کاربری اندروید: کدام‌یک زیباتر است؟

گوشی‌های مختلف اندرویدی از رابط‌های کاربری متفاوتی استفاده می‌کنند که در ظاهر با یکدیگر فرق دارند. در این مطلب، ضمن مقایسه تصویری 6 رابط کاربری اندورید، از شما می‌خواهیم زیباترین رابط کاربری را به ما معرفی کنید.

جدا از مشخصات سخت‌افزاری، هرگاه حرفی از گوشی‌های اندرویدی به میان می‌آید، پای رابط کاربری دستگاه وسط کشیده می‌شود. گوشی‌های اندرویدی علاوه بر تنوع در ظاهر، اندازه، قدرت و قیمت، در یک چیز دیگر با هم تفاوت دارند و آن UI یا همان رابط کاربری است.
هر برند اندرویدی رابط کاربری یا، ساده بگوییم، ظاهر نرم‌افزاری مخصوص به خود دارد که ممکن است جزو نقاط ضعف یا قوت محصولات آن برند به حساب بیاید. در این مطلب قصد داریم 6 رابط کاربری اندروید را از نظر ظاهری با یکدیگر مقایسه کنیم و از شما بپرسیم به نظرتان کدام‌یک از آنها زیباتر از بقیه است.
نام دستگاه‌های مورد بررسی به همراه نسخه اندروید آنها عبارت است از:

  • Google Nexus 5 :Stock Android – اندروید 6.0.1 مارشمالو
  • Samsung Galaxy Note 5 :TouchWiz – اندروید 6.0.1 مارشمالو
  • LG G3 :Optimus – اندروید 5.0 لالیپاپ
  • HTC One (M9) :Sense 7.0 – اندروید 5.1 لالیپاپ
  • Sony Xperia Z3 :Xperia – اندروید 5.1.1 لالیپاپ
  • OnePlus X :OxygenOS 2.1.2 – اندروید 5.1.1 لالیپاپ

 

Home Screen

در بخش Home Screen یا صفحه خانه این رابط‌های کاربری تفاوت فاحشی دیده نمی‌شود، به‌جز آیکون‌ها که شکل و فرم آنها برای هر برند شخصی‌سازی شده است. مورد دیگر، که حتما متوجهش شده‌اید، نبود دکمه‌های روی صفحه (On Screen) در نوت 5 و وان‌پلاس ایکس است که دلیلش نیز استفاده این دو دستگاه از دکمه‌های لمسی خازنی است.

 

Lock Screen

با اینکه در صفحه قفل هر 6 رابط کاربری نوتیفیکیشن‌های وارده دیده می‌شود، نحوه نمایش زمان و تاریخ در آنها متفاوت است. در لاک اسکرین نکسوس 5، نوت 5، وان ام9، زد3 و وان‌پلاس ایکس شورت‌کات‌های دوربین و شماره‌گیر دیده می‌شود. تنها در رابط کاربری LG G3 است که این خصوصیت دیده نمی‌شود.

 

Notification Menu

از اندروید 5 به بعد ظاهر منوی نوتیفیکیشن‌ها در رابط‌های کاربری مختلف تقریبا شبیه یکدیگر شده و منوی آبشاری آن به شکل و فرمی یکسان درآمده است. به‌جز تاچ‌ویز سامسونگ، گزینه‌های تنظیمات سریع 5 گوشی دیگر مخفی است و با دو بار سوایپ کردن نمایان می‌شود.

 

Quick Settings

بخش تنظیمات سریع در رابط کاربری اندروید خالص (Stock) تمیزتر و خلوت‌تر از سایر رابط‌های کاربری است. تاچ ویز، اپتیموس، اکسپریا، سنس و اکسیژن همگی آیکون‌ها و رنگ‌بندی خاص خود را دارند و جای گزینه‌ها با هم فرق می‌کند.

 

Settings Menu

قسمت تنظیمات یکی از متفاوت‌ترین بخش‌ها در این 6 رابط کاربری است. اگرچه در همه آنها گزینه اول به Wireless & Network مربوط می‌شود، شکل آیکون‌ها و دسته‌بندی گزینه‌ها متفاوت است. گوگل، سونی، ال‌جی، اچ‌تی‌سی و سامسونگ ظاهری روشن برای رابط خود در نظر گرفته‌اند، اما رابط کاربری وان‌پلاس رنگ‌بندی تیره دارد.

 

App Drawer

عملکرد بخش App Drawer در همه گوشی‌های مورد بررسی یکسان است، اما نحوه پیمایش میان اپ‌ها در گوگل، ال‌جی و اچ‌تی‌سی عمودی و در سه نمونه دیگر افقی است. مورد مشترک دیگری که در این بخش دیده می‌شود امکان جستجو میان اپلیکیشن‌هاست.

 

Recent Apps

با آمدن اندروید 5 بخش اپلیکیشن‌های اخیر در رابط‌های مختلف به حالت سه‌بعدی گردان درآمد، به‌جز رابط کاربری Sense اچ‌تی‌سی که همچنان ظاهر سنتی خود را حفظ کرده است که البته آن را نیز می‌شود به شکل جدید تغییر داد.

نباید فراموش کرد برتری رابط کاربری تنها در زیبایی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه مواردی همچون تعداد نرم‌افزارهای پیش‌فرض، تنظیمات و گزینه‌های اختصاصی و البته سبک و روان بودن آن نیز در ایجاد رابط کاربری خوب نقش دارد. با این حال و با توجه به مقایسه تصویری‌ای که میان این 6 رابط کاربری دیدید، از شما این سوال را داریم: به نظر شما کدام‌یک از اینها زیباترین رابط کاربری اندروید است؟

 
نظرات کاربران

در حال بارگذاری