تست همراه اول

سرویس خبر
3 بهمن 1394 ساعت 13:15
41 نظر

 

درآمد تمام عمر اندروید برابر درآمد سه ماه آیفون!

اپل و گوگل رقبایی قدیمی‌اند که با معرفی سیستم عامل های مخصوص خود بیش‌ازپیش وارد رقابت با یکدیگر شده‌اند. آماری که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد درآمد اپل از آیفون در بازه‌ای سه‌ماهه برابر شده است با درآمد گوگل از اندروید از بدو معرفی تاکنون.

 

دعوای حقوقی بین اوراکل و گوگل ناخواسته اطلاعات مهمی در مورد این دو شرکت فاش کرده است. همان‌طور که پیش از این به اطلاعتان رساندیم، گوگل طی توافقی با اپل در ازای پرداخت یک میلیارد دلار خود را به موتور جستجوی پیش‌فرض مرورگر سافاری در iOS تبدیل کرده است. همچنین طی این توافق بخش قابل توجهی از درآمد گوگل، که از طریق استفاده دستگاه‌های اپلی از این موتور جستجو به دست می‌آید، به اپل داده می‌شود.

حال طی دعواهای حقوقی اوراکل و گوگل فاش شده که درآمد گوگل از اندروید در تمام عمرش 31 میلیارد دلار بوده که 22 میلیارد دلار آن سود بوده است. گرچه این اعداد بسیار بزرگ و قابل توجه است، اگر با درآمد اپل از آیفون‌هایش مقایسه شود، بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. براساس آمار، اپل در سه‌ماهه سوم سال 2015 بالغ بر 32 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است!

البته برای این تفاوت فاحش توجیهاتی وجود دارد. مهم‌ترین آنها این است که گوگل خود تولیدکننده و فروشنده سخت‌افزار به شمار نمی‌آید و تقریبا تمام درآمد این شرکت از اندروید به‌واسطه خرید از گوگل پلی استور است. مانند اپل، گوگل 30 درصد فروش اپلیکیشن‌ها از طریق پلی استور را برای خود برمی‌دارد؛ اما اپل در بازار سخت‌افزار بسیار فعال است و این فعالیت بیشتر باعث سود بسیار بیشتر نیز شده است.

گرچه این مقایسه درواقع قیاس مع الفارق است، با این حال نشان‌دهنده موفقیتی است که اپل با آیفون تجربه کرده. به یاد داشته باشید اپل و سامسونگ تنها شرکت‌هایی هستند که از فروش گوشی‌های هوشمند خود سود به دست می‌آورند و سایر شرکت‌ها در حال ضرردهی‌اند. گرچه بازار سخت‌افزار بازار پرخطر و پرریسکی است، اپل توانسته از این کارزار سربلند بیرون بیاید.

اگر به میزان فروش نرم‌افزار نیز نگاهی بیندازیم، اپل به گوگل نزدیک است. گرچه بر اساس آماری که اخیرا اعلام شده تعداد دانلود پلی استور گوگل دو برابر اپل بوده، درآمد اپل به‌واسطه فروش اپلیکیشن‌ها بیشتر از گوگل است.

   3 بهمن 1394
41 نظر
3.91
  11 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری