خانهاخبار

اپل پذیرفت 500 میلیون دلار بابت کن…

اپل پذیرفت 500 میلیون دلار بابت کند کردن آیفون‌ها غرامت بدهد

به گزارش خبرگزاری رویترز، اپل توافق کرده است که به خاطر کند کردن آیفون‌های قدیمی خود مبلغی در حدود 500 میلیون دلار غرامت بدهد.

۱۳۹۸/۱۲/۱۴

اپل با پرداخت مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار غرامت به خاطر کُند کردن آیفون‌های قدیمی خود موافقت کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، این غول بزرگ مستقر در کوپرتینو پذیرفته تا به ازای هر آیفونی که تحت تاثیر کند شدن عمدی قرار گرفته بود ۲۵ دلار غرامت بدهد. این شرکت چند سال پیش شماری از دستگاه‌های خود را عمدا کُند کرد تا کاربران مجبور شوند آیفون‌های خود را تعویض کنند یا برای تلفن‌های خود باتری جدید بگیرند.

این توافق فعلا باید به تایید قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، ادوارد داویلا، برسد که پرونده را در سن خوزه کالیفرنیا تحت نظر دارد. پرداخت غرامت ۲۵ دلاری به ازای هر آیفون در حال حاضر با توجه به قیمت ۶۴۹ تا ۸۴۹ دلاری مدل‌های ارزان‌تر تلفن‌های هوشمند این شرکت مبلغ پایینی به نظر می‌رسد. مجموع خسارتی که باید از سوی کوپرتینویی‌ها پرداخت شود به تعداد شاکیان بستگی خواهد داشت، اما این شرکت قرار است طی این توافق حداقل ۳۱۰ میلیون دلار غرامت بدهد.

طبق توافق یادشده، هر کاربر آمریکایی که آیفون ۶، ۶ پلاس، ۶ اس، ۶ اس پلاس، ۷ پلاس یا SE داشته و از iOS 10.2.1 یا نسخه‌های بعد از آن استفاده کرده می‌تواند درخواست غرامت داشته باشد. کاربران آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاسی که پیش از ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ از iOS 11.2 یا نسخه‌های بعد از آن استفاده کرده‌اند هم تحت پوشش این توافق قرار می‌گیرند.

کاربران آیفون در آن سال مدعی بودند که پس از نصب آپدیت‌های نرم‌افزاری جدید دستگاهشان کند شده بود. کارشناسان می‌گفتند نرم‌افزار اپل عمدتا عملکرد آیفون‌های قدیمی را کند کرده تا کاربران را به ارتقای غیرضروری دستگاه یا نصب باتری جدید وادار کند. با این حال، وکلای اپل مدعی بودند که بخش اصلی این مشکلات به خاطر مصرف بالا، تغییرات حرارتی و غیره بوده و مهندسان این شرکت به سرعت در صدد رفع این مشکلات قدم برداشته‌اند.

چند هفته پیش، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان فرانسه اپل را به خاطر همین موضوع ۲۷ میلیون دلار جریمه کرد. در اقدامی مشابه، ایتالیا هم در سال ۲۰۱۸ از اپل درخواست ۱۱.۴ میلیون دلار غرامت کرده بود. اگرچه این ارقام برای شرکت بزرگ و ثروتمندی مثل اپل هزینه سنگینی به حساب نمی‌آیند، اما ثابت می‌کنند که شفافیت چقدر اهمیت دارد و چرا باید همیشه به آن احترام گذاشت.

image