خانهمقاله‌ها
راهنمای قفل کردن آیفون روی یک اپلیکیشن خاص

راهنمای قفل کردن آیفون روی یک اپلیکیشن خاص

اگر قصد دارید آیفون خود را در اختیار کسی قرار داده و نمی‌خواهید به او اجازه دسترسی به سایر قسمت‌ها را بدهید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا مراحل انجام این کار را با هم مرور کنیم.

۱۱ خرداد ۱۴۰۳

این که گوشی خود را در اختیار شخص دیگری بگذارید، در برخی مواقع به این معناست که زندگی خود را در اختیار او گذاشته‌اید! آیفون و آیپدها به قابلیت جذابی مجهز هستند که در این گونه مواقع به کمک شما می‌آید. اپل نام آن را Guided Access گذاشته است و به کمک آن، شما می‌توانید صفحه آیفون را روی یک اپلیکیشن قفل کرده و امکان خارج شدن از آن را به طرف مقابل ندهید.

قابلیت Guided Access روی آیفون و آیپد

این ویژگی یکی از امکانات بخش Accessibility به حساب می‌آید که برای افرادی که دارای سطح توانایی پایینی هستند، طراحی شده است. اما مانند بسیاری از قابلیت‌های بخش Accessibility، شما می‌توانید استفاده‌های دیگری نیز از آن بکنید. به محض فعال‌سازی، آيفون شما به یک اپلیکیشن محدود شده و بسیاری از امکانات و قابلیت‌های آن از دسترس خارج می‌شود. به این ترتیب فرد مورد نظر امکان خارج شدن از اپلیکیشن، کم یا زیاد کردن صدا یا حتی لمس صفحه را نخواهد داشت.

چگونه آیفون را روی یک اپلیکیشن خاص قفل کنیم؟

برای شروع به کار با این قابلیت، ابتدا نیاز هست تا Guided Access را فعال کنیم. برای انجام این کار به مسیر Settings> Accessibility> Guided Access وارد شده و سوییچ مربوط به آن را در وضعیت روشن تنظیم کنید.

guided access

حالا به قسمت Passcode Settings رفته و یک رمز عبور برای خارج شدن از این حالت انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید به عنوان روشی دیگر، از فیس آیدی استفاده کنید و به این ترتیب دیگر نیازی نیست تا هر مرتبه، رمز عبور را برای خارج شدن از Guided Access وارد کنید.

passcode settings

حالا وارد اپلیکیشن مد نظر شده و سپس دکمه پاور را سه بار فشار دهید. اگر رمز عبوری را انتخاب نکرده باشید، از شما خواسته می‌شود در این مرحله این کار را انجام دهید.

ماشین حساب

در پنجره Guided Access که به این ترتیب فعال می‌شود، امکان دسترسی به آپشن‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌گیرد. برای قفل کردن آیفون روی یک اپلیکیشن، احتیاج به انجام تنظیمات خاصی نیست و کافی است تنها روی دکمه Start ضربه بزنید.

guided access

به همین سادگی آیفون شما روی اپلیکیشن مورد نظر قفل شده و فردی که گوشی را در اختیارش می‌گذارید، امکان خارج شدن از آن را نخواهد داشت. برای خارج شدن از حالت Guided Access هم کافی است دکمه پاور را سه بار فشار داده یا در صورت فعال کردن فیس آیدی، این دکمه را دو بار فشار داده و به کمک اسکن چهره خود، این ویژگی را غیر فعال کنید.

دکمه پاور

همان طور که مشاهده کردید، مراحل انجام این کار بسیار ساده بود. این ویژگی تقریبا مانند قابلیت App Pinning روی اندروید است و اگر همکار، دوست یا آشنایی در نزدیکی شما است که قصد دارید گوشی خود را در اختیار او گذاشته اما نمی‌خواهید امکان دسترسی به بخش‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر را به او بدهید، می‌توانید به آسانی با فعال کردن قابلیت Guided Access، به مقصود خود برسید. به محض این که آیفون خود را از او مجددا تحویل گرفتید، به سادگی این ویژگی را غیر فعال کرده و مانند معمول از گوشی خود استفاده کنید.

برچسب‌ها: