زیتل ۱


سرویس نقد و بررسی تخصصی
25 خرداد 1400 ساعت 10:45
0 نظر

 

طبق تحقیقات بیش از ۷۲هزار IP منحصر به فرد ایرانی با بیش از ۴.۵ میلیون آدرس منحصر به فرد بیت کوین در ارتباط هستند

به نقل از رسانه CipherTrace، از زمان نظارت بر استفاده از IP مربوط به کشور های تحت تحریم در بلاکچین بیت کوین، بیش از ۷۲۰۰۰ IP ایرانی را کشف کرده اند که با بیش از ۴.۵ میلیون آدرس بیت کوین در ارتباط هستند.

به نقل از رسانه CipherTrace، از زمان نظارت بر استفاده از IP مربوط به کشور های تحت تحریم در بلاکچین بیت کوین، بیش از ۷۲۰۰۰ IP ایرانی را کشف کرده‌اند که با بیش از ۴.۵ میلیون آدرس بیت کوین در ارتباط هستند. این IPهای ایرانی درگیر معاملات مستقیم رمزارزها بودند یا برای اعتبارسنجی از بلاکچین مورد نظر استفاده کردند تا سرمایه موجود در آدرس های رمزارز هارا را کنترل کنند.


داده های موقعیت مکانی حاصل از فعالیت آیپی های ایران در شبکه بلاکچین.

در ادامه بسیاری از آدرس‌های بیت کوین با چندین IP ایرانی مرتبط شده‌اند که نشان دهنده استفاده از کیف‌پول‌های نرم افزاری متصل به چندین منبع اینترنتی است. IP در دستگاه‌های تلفن همراه با شروع ارسال داده‌های جدید، به طور مداوم توسط ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت به روز می‌شوند. این IPها به‌طور مستقیم در بلاکچین قابل مشاهده نیستند و درواقع صرافی‌های رمزارزها، بانک ها یا مشاغل خدمات پولی، به‌طور مستقیم ارتباطی بین آدرس و کاربران در یک کشور تحریم شده را مشاهده نمی‌کنند.

در این مقاله همچنین آورده شده که از آنجایی که استخراج در ایران نسبتا با برق ارزان قیمت (نسبت به باقی نقاط جهان) انجام می‌شود، اتباع ایرانی با استخراج کردن بیت کوین یا درواقع سرمایه استخراج شده می‌توانند آن را در بازار جهانی تسویه کنند. 

هنگامی که صحبت از رمزارزها می‌شود، اجتناب از خطرات تحریم باید بیش از نظارت بر آدرس ها و افراد ذکر شده در لیست تحریم‌های تعیین شده یک کشور باشد. این لیست‌ها ممکن است برخی از آدرس های رمزارز مرتبط با یک شخص تعیین شده را شامل شود اما با این حال، آنها اغلب ناقص هستند و فقط چند آدرس را در کیف پول شخص تعیین شده ذکر می کنند. ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاکچین اینجاست که میتوانند این خلا ها را پر کنند.

موسسات مالی هنگام بررسی احتمال مواجه شدن با موضوعات تحریم، باید رویکرد مبتنی بر ریسک اتخاذ کنند. این موسسات ممکن است قبل از تشخیص مشکوک بودن یک معامله، شاخص‌های مازاد و حقایق مانند فعالیت مالی تاریخچه فعالیت های مشتری و خط قرمز های دیگری را در نظر بگیرند.

داده‌های IP باید تمام استراتژی‌های کاهش خطر تحریم‌ها را تأمین کنند تا اطمینان حاصل شود که یک مؤسسه مالی با کشورهای تحریم‌شده معامله نمی‌کند. گرچه متداول‌ترین روش برای ثبت IP‌ها، جمع‌‌آوری آن از لاگین‌های مشتری برای شناسایی اشخاص خارجی است که به مؤسسه‌ای دسترسی پیدا می‌کنند، این روش برای تشخیص معاملات از حوزه‌های مجاز کافی نیست و اغلب IP‌ها به‌راحتی توسط VPNها تغییر می‌کنند.

CipherTrace قبلاً چندین میلیون پایگاه داده IP را در کشورهای تحریم‌شده از جمله کره شمالی، سوریه و ایران جمع‌آوری کرده است. قابل ذکر است، تحلیلگران CipherTrace متوجه شده‌اند IP‌های ایرانی فعال بلاکچین بیت کوین در سال گذشته در مقایسه با سایر حوزه‌های قانونی مجاز، افزایش یافته‌اند.

تحریم‌های ایالات متحده به‌طور کلی صادرات کالا، خدمات یا فناوری به ایران را ممنوع می‌کند. اگر مؤسسات مالی، از جمله صرافی‌ها، پرداخت را برای یک شخص یا شرکت در ایران تسهیل کنند، فعالیت‌شان بر خلاف مقررات معاملات ایران است.

یکی از توضیحات احتمالی این افزایش IPهای ایران، بیشتر شدن میزان استخراج بیت کوین توسط ایرانیان است. بسیاری از آدرس‌های جدید مرتبط با ایران با استخرهای استخراج ارتباط برقرار می‌کنند.

رمز ارزها و تحریم‌

از سال 2018، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحد 67 آدرس Bitcoin ،Ethereum ،Litecoin ،Bitcoin SV ،Bitcoin Gold ،Dash ،Zcash و Monero را تحریم کرده است. با این حال، تحلیلگرانCipherTrace متوجه شده‌اند آدرس‌هایی که در لیست SDN OFAC قرار می‌گیرند، تعداد انگشت‌شماری از آدرس‌های واقعی متعلق به اشخاص تحریم‌شده یا کیف پول آن ها هستند. استفاده از تجزیه و تحلیل بلاکچین برای کشف همه آدرس‌های متعلق به اشخاص تحریم‌شده لازم است اما OFAC یا دیگر لیست‌های تلفیقی به آن اشاره نکرده‌اند.

با این حال با اضافه شدن رمز ارزها به لیست تحریم‌های ایالات متحده، وزارت خزانه‌داری تصریح کرده است که آدرس‌های رمز ارز ذکر شده در لیست SDN جامع نیستند و هرگونه آدرس اضافی مرتبط با آدرس‌های تعیین‌شده نیز باید مسدود شوند.

در صورتی که IPهای اضافی باید در تمام برنامه‌های انطباق با تحریم‌ها که تحت وب فعالیت می‌کنند گنجانده شوند. امکان ناشناس بودن که معاملات مبتنی بر اینترنت ارائه می‌دهند اغلب در معرض خطر تحریم‌ها قرار می‌گیرند. بسیاری از شرکت‌های خدمات مالی فعال در اینترنت از قبل روش‌های مسدود کردن آدرس IP را دارند. با این حال، این روش‌ها معمولاً به ثبت IP مشتری هنگام لاگین محدود می‌شوند. گرچه این رویکرد می‌تواند در ابتدا مؤثر باشد، اما خطرات انطباق یک مؤسسه مالی مبتنی بر وب را به طور کامل برطرف نمی‌کند.‌ فناوری بلاکچین به مؤسسات مالی اجازه می‌دهد IPهای بیشتری را از طرفین جمع‌آوری کنند که دیدن آنها در معاملات سنتی مبتنی بر وب غیرممکن است. این داده‌ها می‌تواند به تیم‌های انطباق در مورد معامله طرف مقابل از یک کشور تحریم‌شده کمک و از تخلفات احتمالی جلوگیری کند.


 

Blockchain IP Data سازگاری با تحریم‌ها را افزایش می‌دهد

CipherTrace در حال حاضر بیش از 72000 آدرس IP منحصر به فرد ایرانی را جمع آوری کرده است که با چند آدرس بیت کوین در ارتباط‌اند. بسیاری از این آدرس‌ها قبلاً با صرافی‌‌های بزرگ مستقر در مناطقی که می‌تواند ناقض تحریم‌ها باشد—مانند ایالات متحده آمریکا—ارتباط برقرار کرده‌اند.

برخلاف مؤسسات مالی سنتی، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASP) به دلیل ماهیت نامشخص، فرامرزی بودن و دسترسی جهانی معاملات کریپتو، خطر معامله ناخواسته با حوزه‌های غیرمجاز را افزایش می‌دهند. به طور کل VASPها باید از IPهای حاصل از تجزیه و تحلیل بلاکچین استفاده کنند تا برنامه‌های انطباق خود را افزایش دهند و در معرض خطر تحریم‌ها قرار نگیرند.

تراکنش‌ها از و به آدرس‌های دارای IP مرتبط با یک کشور تحریم‌شده باید برای هر VASP یک پرچم قرمز باشد. در حالی که داده‌های بلاکچین IP به تنهایی نمی‌تواند تضمین کند که یک آدرس به منطقه خاصی تعلق دارد، برای نشان دادن گرایش افراد به یک حوزه‌ی قضایی بخصوص، کافی است و باید باعث افزایش دقت روی فعالیت‌های دارنده حسابی شود که با آدرس تحریم شده بالقوه معامله می‌کند.

مؤسسات مالی باید اطمینان حاصل کنند که ارزیابی‌های آن‌ها با مشخصات ریسک داخلی آنها مطابقت دارد تا در صورت لزوم بررسی‌ها و تحقیقات بیشتری را انجام دهند. IPها همچنین می‌توانند توسط مؤسسات برای بررسی مخاطبان بیشتر بیت کوین مرتبط با IP مشتری یا طرف مقابل استفاده شوند. بررسی‌های بیشتر می‌تواند برای ارزیابی ریسک و تهدید مؤسسه و الزامات گزارش معاملات مشکوک مفید باشد.

پس توصیه می‌کنیم برای حفظ هرچه بیشتر امنیت و درز نکردن اطلاعات اگر معاملات خود را از داخل ایران انجام می‌دهید، حتی در تعامل با صرافی‌ها هم از پلتفرم واسطی(VPS یا VPN) استفاده کنید که شناسایی IP شما را دشوارتر می‌کند.  25 خرداد 1400
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری