سرویس نقد و بررسی تخصصی
26 تیر 1397 ساعت 18:00
1 نظر

 

7 توصیه برای صرفه‌جویی در مصرف برق خانگی

حتما مطلع هستید که تابستان امسال در کشور با کمبود برق مواجه‌ایم؛ بنابراین نیاز است تا همه ایرانی در حد توانشان در مصرف برق صرفه‌جویی کنند تا از قطعی‌های مکرر برق در گرمای طاقت‌فرسای تابستان جلوگیری شود.

طبق آمار وزارت نیرو، زمان اوج مصرف حدود 12 تا 16 و 20 تا 24 است و ایرانی‌ها حدود ساعت 15 بیشترین میزان مصرف برق را دارند. به همین خاطر دولت سعی کرده‌ است با تغییر در ساعات کاری ادارات و درخواست از مردم، میزان برق مصرفی در زمان اوج مصرف را کم کند.

همانطور که گفتیم هر کدام از ما وظیفه داریم در مصرف برق صرفه‌جویی کرده و کمک کنیم تا از قطع شدن برق جلوگیری شود. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که با رعایت آنها می‌توان مصرف برق را در طول روز کاهش داد؛ نکاتی که اگرچه ساده به نظر می‌رسند ولی قطعا کمک زیادی به کم کردن بار شبکه برق کشور می‌کنند.

1- در ساعات اوج مصرف کمتر مصرف کنیم

خاموش کردن و عدم استفاده غیرضروری از لوازم برقی در ساعات اوج مصرف، کمک بزرگی به متعادل کردن بار شبکه برق می‌کند. روشن نکردن لوازم پرمصرفی مثل لباسشویی، ظرفشویی و اتو در ساعات اوج مصرف و استفاده از تبلت و لپ‌تاپ به جای کامپیوترهای شخصی، از جمله کارهایی است که به صرفه‌جویی در مصرف برق کمک می‌کند.

 

2- لامپ‌های اضافه را خاموش کنیم

معمولا در هر خانه‌ای چند لامپ هست که برای ساعت‌ها در طول روز روشن می‌مانند، بدون اینکه کسی در اتاق باشد و به نور آنها نیاز داشته باشند. خاموش کردن لامپ‌های اضافه و استفاده از نور طبیعی در طول روز، یکی از راه‌های کاهش مصرف برق است.

 

3- به برچسب انرژی اهمیت دهیم

خوب است در زمان انتخاب وسایل برقی به برچسب انرژی آنها دقت کنید و موردی را برگزینید که مصرف برق پایین‌تری دارد؛ به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید وسیله برقی شما در بهینه‌تر حالت ممکن کار می‌کند و برق را هدر نمی‌دهد.

 

4- از لامپ‌های LED استفاده کنیم

در حال حاضر لامپ‌های کم مصرف متنوعی در بازار وجود دارد ولی لامپ‌های LED نسبت به سایر مدل‌ها مصرف کمتر و طول عمر بیشتری دارند. با جایگزین کردن لامپ‌های LED به جای لامپ‌های معمولی موجود در خانه می‌توانید نقش مصرف برق خود را پایین بیاورید.

 

5- دوشاخه برق لوازم خاموش را بکشیم

بسیاری تصور می‌کنند لوازم برقی خاموش که دوشاخه آنها به پریز وصل است، برق مصرف نمی‌کنند؛ اما این تصور اشتباه است. تحقیقات نشان داده است وسایلی که به پریز برق متصل هستند حتی اگر خاموش باشند نیز مقدار کمی برق مصرف می‌کنند که در طول یک ماه عدد بزرگ و قابل توجی می‏شود. پس بهتر است زمانی که از تلویزیون یا کامپیوتر خود استفاده نمی‌کنید دوشاخه آن را از برق بکشید.

 

6- گوشی خود را در خودرو شارژ کنیم

اگر برای رفت آمد به محل کار از خودرو شخصی استفاده می‌کنید، با تهیه یک شارژر فندکی می‌توانید در طول مسیر گوشی یا پاوربانک خود را شارژ کنید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست در خانه آنها را به برق وصل کنید نگران صرفه‌جویی در مصرف برق باشید.

 

7- کامپیوتر را خاموش یا استندبای کنید

کامپیوترهای از جمله وسایلی هستند که ساعت‌ها در خانه یا محل کار روشن می‌مانند. بسیاری از کاربران عادت دارند زمانی که از کامپیوتر استفاده نمی‌کنند آن را روی حالت لاک یا اسکرین سیور می‌گذارند. بهتر است به جای این کار کامپیوتر خود را خاموش کنید یا در حالت استندبای بگذارید تا برق کمتری مصرف کند.  26 تیر 1397
1 نظر
4.33
  12 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری