زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
3 اردیبهشت 1396 ساعت 14:16
0 نظر

 

چرا تا این اندازه به اموجی‌ها علاقه‌مندیم؟

بر هیچکس پوشیده نیست که کاربران امروزی علاقه زیادی به Emojiها دارند. این تصاویر بامزه و استیکرها ظرف چند سال اخیر بسیار معروف شده‌اند و توجه تمامی کاربران را به خود جلب کرده‌اند.

این روزها استفاده از اموجی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان بسیار رایج شده است و کاربران از این طریق به بیان عواطف و احساسات خود می‌پردازند. طراحان و افرادی که ذوق و سلیقه خاصی دارند نیز با توجه به موارد اشاره شده، همواره در حال تولید پکیج استیکرهای جدیدند و کاربران نیز تمایل زیادی به استفاده از آنها از خود نشان می‌دهند.

متاسفانه با پیشرفته شدن دنیای تکنولوژی و از طرفی دیگر شلوغ شدن زندگی روزمره و ماشینی شدن آن، استفاده از استیکر و Emoticonها برای بیان احساسات و ارتباط با دیگران بسیار افزایش پیدا کرده است. کاربران از راه ارسال اموجی و استیکرها سعی می‌کنند ارتباط روزمره خود با دیگران را ادامه دهند و تماس‌های تلفنی به مرور جای خود را به این موارد داده است.

شخصیت‌هایی که در استیکرها به محبوبیت می‌رسند از نرم‌افزارها به دنیای انسان‌ها نیز قدم گذاشته‌اند و آثار آنها را اغلب روی لباس افراد می‌بینیم. برخی کاربران نیز با وجود اینکه با چهره‌های معروف دنیای کارتون و انیمیشن ناآشنا هستند، اما شخصیت‌های اموجی و استیکرها را به خوبی می‌شناسند. برخی اموجی‌ها نیز میان گروهی از کاربران دارای معنی خاصی است.

برخی اموجی‌ها نیز معنی خاصی دارند که کاربران از آن غافل‌اند و به معنای دیگری استفاده می‌کنند. مثلا برخی افراد از اموجی مشت برای اثر ضربه روی صورت استفاده می‌کنند و این در حالی است که منظور اصلی آن، ضربه مشت به صورت شخص مقابل است.

ما به اموجی‌ها علاقه داریم، چراکه واکنش احساسی ما را به شخص مقابل منتقل می‌کنند. اما آنها هرگز نمی‌توانند جایگزین مکالمه روزمره انسان‌ها شوند، چرا که در دنیای مجازی خیلی از چیزها را می‌توان پنهان کرد و خود را جور دیگری نشان داد. اما به هنگام ارتباط صوتی یا تصویری با دیگران، پنهان کردن احساسات و نشان دادن آن بر خلاف چیزی که هست، امری دشوار به نظر می‌رسد. تصور کنید شخصی اموجی تعجب برای شما ارسال می‌کند، در صورتی که در زندگی روزمره اصلا چنین حالتی به ایشان دست نمی‌دهد؛ یا فردی جمله «خیلی خنده دار بود» بر زبان می‌آورد، در حالی که حتی لبخندی هم روی لب ندارد.

فیس‌بوک نیز به تازگی آیکون مربوط به لایک را تغییر داده و حالت‌های بیشتری به آن اضافه کرده تا کاربران بتوانند راحت‌تر به بیان احساسات خود از این طریق بپردازند.

البته برخی مواقع اموجی‌ها به داد ما می‌رسند. آیا تا به حال برای شما پیش آمده که طرف مقابل هنگام خواندن پیغام‌تان، استنباط اشتباهی از حالت شما داشته و همین موضوع باعث ایجاد کدورت شده است؟ اموجی و استیکرها در این زمینه به یاری ما آمده‌اند تا بعضی حالت‌ها و احساسات خود را به کمک آنها به شخص مقابل انتقال دهیم.

تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته نشان‌دهنده این است که ۸۵ درصد نوتیفیکیشن‌هایی که با اموجی همراه‌اند معمولا توسط کاربران باز می‌شوند و تمایل کاربران به پاسخ به اموجی‌ها بیشتر از متن است. همچنین اپلیکیشن‌هایی که اموجی دارند اغلب بیشتر دانلود می‌شوند.

این روزها زمان از هرچیز دیگری با‌ارزش‌تر است و کاربران تمایل دارند پاسخ‌های سریع دریافت یا ارسال کنند و به کارهای دیگر برسند. اموجی‌ها در این زمینه به کمک انسان‌ها آمده‌اند. ارسال صدا یا پیام‌های تصویری نیز اغلب برای کاربران دنیای مجازی کاربرد دارد، اما استفاده از اموجی‌ها به مراتب بیشتر است. نظر شما چیست؟  3 اردیبهشت 1396
4834 بازدید
0 نظر
4.00
  10 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری