سرویس خبر
8 اسفند 1401 ساعت 15:39
0 نظر

 

وان پلاس در کانسپتی از سیستم خنک کننده جدید خود با نام «اکتیو کرایو فلاکس» رونمایی کرد

شرکت وان پلاس به تازگی کانسپتی از گوشی وان پلاس ۱۱ را نمایش داده که سیستم خنک کننده جدید این شرکت با نام « اکتیو کرایو فلاکس» را به همراه دارد.

در هفته‌های اخیر، شاهد افشای عکس‌هایی مربوط به یک کانسپت از گوشی وان پلاس ۱۱ بودیم و در امروز، این شرکت سرانجام این کانسپت که سیستم خنک کننده جدید آنها با نام «اکتیو کرایو فلاکس» را به همراه دارد؛ نمایش داد. کانسپت تازه وان پلاس ۱۱، جهت تولید طراحی نشده و تنها قرار است تا سیستم خنک کننده جدید این شرکت را به نمایش بگذارد. این سیستم جدید، در واقع نسخه‌ای جمع و جور از سیستم‌های خنک کننده فعال مایع بوده که در کامپیوتر‌های گیمینگ به کار می‌روند.


 

قلب تپنده این سیستم، یک میکروپمپ پیزوالکتریکی است که وظیفه به جریان انداختن مایع خنک کننده در چند لوله را داشته که در بخش‌های بالایی و پایینی درون گوشی قرار گرفته‌‌اند. این پمپ، فضایی تنها معادل ۰.۲ سانتی متر مربع را اشغال کرده و لوله‌هایی که مایع خنک کننده در آنها جریان دارد؛ وظیفه هیت‌سینک (گرماگیر) و رادیاتور را ایفا می‌کنند. این سیستم، گرما را از چیپست گرفته و آن را به آهستگی و طی مسیر خود تا پمپ، دفع می‌کند.


 

به ادعای وان پلاس، سیستم «اکتیو کرایو فلاکس» دمای گوشی را در هنگام عملکرد به میزان ۲.۱ درجه سانتی‌ گراد کاهش داده که در بازی‌های، بهبودی معادل افزایش نرخ فریم به اندازه ۳ تا ۴ فریم در ثانیه را به ارمغان می‌آورد. در هنگام شارژ نیز دمای گوشی به میزان ۱.۶ درجه سانتی گراد کاهش یافته و شارژ گوشی ۳۰ تا ۴۵ ثانیه کمتر به طول خواهد انجامید.

سایر ویژگی‌هایی که در این کانسپت به چشم می‌خورند؛ ظاهری بوده و تاثیری در عملکرد این سیستم خنک کننده ندارند. وان پلاس در پنل پشتی این کانسپت، از شیشه شفاف و خمیده استفاده کرده که به ادعای این شرکت، با بدنه گوشی یکپارچه است. البته، باید گفت که فریم گوشی در عکس‌ها به وضوح مشخص بوده و به نظر رسیده که خبری از بدنه یکپارچه نباشد.


 

قاب پشتی گوشی که نور‌هایی آبی رنگ در پشت آن چشم می‌خورند؛ شفاف بوده و لوله‌های حرارتی نیز از بیرون محصول قابل مشاهده هستند. حلقه دور دوربین نیز تغییر کرده و همانند قاب پشتی، یک نور آبی را از خود ساطع می‌کند. متاسفانه، هنوز مشخص نیست که آیا وان پلاس این تکنولوژی را در محصولات بعدی خود به کار خواهد برد یا تنها با یک نمونه اولیه روبرو هستیم.

این شرکت در سال ۲۰۲۰ و طی رویداد CES نیز یک کانسپت با دوربین محو-شونده را به نمایش گذاشت؛ اما این تکنولوژی هرگز روی محصولات وان پلاس دیده نشد. البته، همه کانسپت‌ها معمولا به مرحله نهایی نرسیده و برخی شرکت‌ها در اینگونه رویداد‌ها، تنها قصد نمایش تکنولوژی‌های جدید خود را دارند.


 

درباره کانسپت جدید وان پلاس ۱۱ و سیستم خنک کننده «اکتیو کرایو فلاکس» چه فکر می‌کنید؟ آیا این سیستم، کاربردی بوده و در آینده در گوشی‌ها دیده خواهد شد یا به عقیده شما، نیازی به آن در گوشی‌های هوشمند وجود ندارد؟  8 اسفند 1401
0 نظر
5.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری