سرویس خبر
18 بهمن 1401 ساعت 17:45
1 نظر

 

آزمایشات اسنپدراگون ۸ نسل ۳ خبر از قدرت این تراشه می‌دهند

بر اساس آخرین آزمایشات تراشه پرچمدار بعدی کوالکام، این پردازنده A16 بایونیک را شکست داده است.

فقدان مهندسان تراشه مستقر در شرکت اپل به آن معنا بوده که آخرین پردازنده این شرکت یعنی A16 بایونیک، تفاوت زیادی در بخش عملکرد با نسل قبل خود نداشته و حتی برخی از ویژگی‌ها مانند ray tracing را ندارد. در واقع اگر اختلاف A17 بایونیک با A16 به اندازه همان اختلاف A16 با A15 باشد، این احتمال وجود دارد که اسنپدراگون ۸ نسل ۳ بتواند آن را شکست دهد.


 

اطلاعات جدید ادعا می‌کند که اسنپدراگون ۸ نسل ۳ در مقایسه با نسل قبل خود، با ۲۰ درصد بهبود در مصرف انرژی همراه است

در وبسایت کره‌ای DCinside، کاربری با نام USA امتیازات اسنپدراگون ۸ نسل ۳ را به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد تراشه پس از آزمایش بر روی یک نمونه مهندسی، قادر به شکست A16 بایونیک در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای است. گفتنی است اسنپدراگون ۸ نسل ۳ توانسته در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به ترتیب امتیازهای ۱۹۳۰ و ۶۲۳۶ را کسب کند. اگر گوشی‌های هوشمند که از این تراشه استفاده خواهند کرد بتوانند از حداکثر عملکرد اسنپدراگون ۸ نسل ۳ بهره ببرند، ممکن است اپل دیگر به عنوان رهبر عملکرد در چیپست‌های موبایلی قلمداد نشود.

پس از بررسی جدول امتیازات گیک‌بنچ، بالاترین امتیاز کسب شده توسط A16 بایونیک در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به ترتیب ۱۸۷۴ و ۵۳۸۴ بود. بنابراین با توجه به آنچه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ به آن دست پیدا کرده، می‌توان گفت این تراشه بی‌نظیر است. اطلاعات اضافی همچنین ادعا می‌کنند که چیپست پرچمدار آینده کوالکام از نظر مصرف انرژی، ۲۰ درصد بهینه‌تر از اسنپدراگون ۸ نسل ۲ است. اما همچنان اطلاعاتی در مورد میزان مصرف انرژی یا دمای آن وجود ندارد.


تصویر اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کاربر USA در وب‌سایت کره‌ای DCinside

این پیشرفت‌ها نشان می‌دهند که کوالکام احتمالا از فرآیند گره ۳ نانومتری TSMC در اسنپدراگون ۸ نسل ۳ استفاده کرده است. اما هنوز مشخص نیست که تولید انبوه این تراشه روی همین فناوری انجام خواهد شد یا خیر. پیش از این نیز گفته شده بود که کوالکام در مورد استفاده از گره ۳ نانومتری TSMC به دلیل افزایش قیمت ویفر مردد است. اما با فرض اینکه فرآیند گره ۳ نانومتری سامسونگ بتواند نتایج خوبی را کسب کند، شاید گزینه‌های دیگری برای کوالکام روی میز باشد.

تراشه A17 بایونیک که قرار است اواخر سال میلادی جاری در سری آیفون ۱۵ به ایفای نقش بپردازد، ممکن است تمرکز خود را بر عمر باتری بگذارد. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که اسنپدراگون ۸ نسل ۳ بتواند رتبه نخست بهترین عملکرد در زمینه تراشه‌های موبایلی را پس از مدت‌ها از اپل بگیرد. البته لازم به ذکر است که نمی‌توان گفت که کوالکام در این مسیر با چجه موانع دیگری مواجه خواهد شد. اما با توجه به اطلاعاتی که تا کنون در دست داریم، می‌توان به آینده تراشه‌های اندرویدی امیدوارتر بود.  18 بهمن 1401
1 نظر
5.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری