سرویس خبر
10 دی 1401 ساعت 15:12
3 نظر

 

برنامه جدید دولت برای پیام رسان ایرانی

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید که به دنبال این هستیم که هر کسی با هر پیام ‌رسان ایرانی بتواند به پیام ‌رسان‌های داخلی دیگر پیام بدهد و گروه‌ها و کانال‌های مشترک داشته باشند.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید که ما دنبال این هستیم که هر شخص در هر پیام‌ رسان ایرانی که حضور دارد، بتواند به کسی که در آن پیام‌ رسان نیست و در پیام‌ رسان ایرانی دیگری حضور دارد، در قدم اول پیام مستقیم بدهد و سپس گروه‌ها و کانال‌های مشترک داشته باشند. زارع پور ادامه داد که همکاران ما بر روی این قضیه کار می‌کنند و انشالله برنامه ما این است که تا دهه فجر و یا حداکثر تا آخر سال این اتفاق رخ دهد، یعنی دیگر فرق نکند که شخصی کدام یک پیام‌ رسان داخلی را دارد و با هر یک از آن‌ها بتواند با اشخاص در پیام‌ رسان‌های دیگر در ارتباط باشد.

وزیر ارتباطات همچنین ادامه داد که با این اقدام هیچ یک از پیام‌ رسان‌ها تعطیل نمی‌شود و هر کدام هویت خود را به صورت مستقل دارد. این روندی است که در دنیا هم دنبال می‌شود و الان اتحادیه اروپا استانداردی را در این مورد وضع کرده و یک استاندارد جهانی به نام MXP (مرکز تبادل پیام) روی آن طراحی شده و دنبال می‌شود که در عین تنوع همه پیام‌ رسان‌ها یکپارچه شوند. وی در همین راستا گفت که ما از حضور هر کدام از پیام ‌رسان ایرانی که استانداردهای لازم را داشته باشد و پروتکلی که برای پیاده ‌سازی این طرح لازم است را اجرا کنند، استقبال می‌کنیم. هم ‌اکنون بله، ایتا، سروش پلاس و روبیکا در دستور کار هستند و گپ و آی‌گپ هم درحال پیاده‌ سازی پروتکل‌ها هستند. زارع‌پور در همین زمینه گفت که این یک فرصت است و در این طرح هر کس با هر سلیقه‌ای می‌تواند پیام‌ رسان مورد علاقه خودش را داشته باشند ولی در عین حال با همه مردم در پیام‌ رسان‌های دیگر ارتباط باشند.  10 دی 1401
3 نظر
3.00
  2 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری