سرویس خبر
24 آذر 1401 ساعت 13:30
1 نظر

 

ویژگی تشخیص تصادف و تماس اضطراری از طریق ماهواره آیفون موجب نجات جان دو نفر شد

به مانند اپل واچ که در طول سال، بارها خبرهای نجات جان افراد توسط آن را می‌شنویم، حالا دو ویژگی جدید موجود در آیفون‌های سری ۱۴ اپل هم به بازیگر نقش اصلی نجات دهنده جان افراد تبدیل شده‌اند.

دو نفر در یک تصادف جدی که بعد از ظهر دیروز رخ داد، نجات یافتند و این موضوع از طریق ویژگی‌های جدید موجود در جدیدترین مدل‌های آیفون ۱۴، یعنی تشخیص تصادف و تماس ماهواره‌ای اضطراری رخ داد.

این حادثه در بزرگراه «Angeles Forest» در جنگل ملی آنجلس کالیفرنیا رخ داد، در حالی که یک وسیله نقلیه بر فراز یک کوه در حال حرکت بود، ناگهان به دلیل تصادف پیش آمده تقریبا ۹۰ متر به درون دره‌ای دور افتاده سقوط کرد. یک مدل آیفون ۱۴ موجود در خودرو، این تصادف را شناسایی کرد و از آنجایی که سیگنال تلفن همراه وجود نداشت، اطلاعاتی با استفاده از SOS اضطراری از طریق ماهواره در اختیار امدادگران قرار داد.


 

آسیب دیدگان این حادثه، یک پیام اضطراری را از طریق پیام متنی ماهواره‌ای به یکی از مراکز رله اپل ارسال کردند و یک کارمند مرکز رله پس از آن با بخش کلانتری لس آنجلس برای کمک تماس گرفت. تیم امداد و نجات، دو نفر قربانی حادثه را شناسایی و با یک هلیکوپتر به یک بیمارستان محلی منتقل کردند و به دلیل جراحات وارده تحت مداوا قرار گرفتند؛ این در حالی بود که کل عملیات نجات در یک فیلم ضبط شده است.

تیم جستجو و نجات آن منطقه تایید کرده که از سرویس ماهواره‌ای اضطراری اپل برای دریافت کمک استفاده شده است و توییت‌هایی که به اشتراک گذاشته نشان می‌دهد که خودرو در هنگام سقوط از کوه آسیب زیادی دیده است. تیم امداد گفته که مرکز تماس اپل توانسته طول و عرض جغرافیایی بسیار دقیقی را از محل حادثه به ما گزارش کند، که در تسریع روند کمک‌رسانی بسیار موثر بوده است.

ویژگی تماس اضطراری ماهواره‌ای اپل پیش‌تر هم برای نجات مردی که در منطقه‌ای دور افتاده در آلاسکا گیر افتاده بود، استفاده شده بود و ویژگی تشخیص تصادف هم پیش از این حادثه چندین بار به نجات جان افراد منجر شده بود.

قابلیت‌های تشخیص تصادف و تماس ماهواره‌ای اضطراری از طریق SOS برای همه کاربران آیفون ۱۴ در دسترس است. هنگامی که یک موقعیت اضطراری پیش می‌آید و اتصال وای فای یا آنتن‌دهی تلفن همراه در دسترس نباشد، ویژگی SOS را می‌توان فعال کرد.

در حال حاضر تماس اضطراری از طریق ماهواره فقط در آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایرلند و بریتانیا در دسترس است، اما اپل تایید کرده که در آینده این ویژگی را به کشورهای بیشتری گسترش خواهد داد. استفاده از این قابلیت به مدت دو سال رایگان خواهد بود، اما پس از آن ظاهرا کاربران باید هزینه‌ای را به طور ماهیانه پرداخت کنند، اما اپل هنوز جزییاتی در مورد قیمت این سرویس در آینده ارایه نکرده است.  24 آذر 1401
1 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری