تست همراه اول

سرویس خبر
22 خرداد 1389 ساعت 15:39
1 نظر

 

بررسی میزان SAR پرفروش‌ترین‌های بازار موبایل

گروه خبری GSM: گوشی‌های سامسونگ، کمترین اثرات امواج تلفن همراه را بر سلامت انسان می‌گذارند...

گروه خبری GSM:تاثیر منفی تشعشعات موبایل بر سلامت سالهاست که مورد بررسی است و نگرانی‌ها درباره اثرات امواجتلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن‌های همراه بیشتر شده است.این نگرانی‌ها به خاطر این است که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسیدر مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند و مقداری از این امواج جذب بدن انسان می‌شوند. امواج رادیویی که توسط گوشی‌ها ساطع می‌شوند، می‌توانند تا دو وات قدرتداشته باشند و میزان برونداد امواج گوشی‌ها بستگی به استانداردهای مخابراتیهر کشور دارد.  

افرادی که به میزان بیشتری از تلفن همراه استفاده می‌کنند دچار سردرد یادردهایی در ناحیه آرواره، گردن، بازو و شانه‌ها می‌شوند. بسیاری از محققانمعتقدند امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه باعث سردرد، سرگیجه، احساس خستگیو کم‌خوابی در فرد می‌گردد. از این رو توصیه می‌شود که کاربران از هندزفری استفاده کنند و یاگوشی‌های خود را در هنگام مکالمه با فاصله‌ای از گوش قرار دهند.

از آنجا که انرژی تشعشعات دستگاه‌های رادیویی توسط بافت‌های بدن قابل جذباست، از این رو می‌توان میزان امواجی که بدن انسان از گوشی همراه جذب می‌کند را با مقیاس جذب خاص یا SAR اندازه‌گیری کرد. با استفاده از این مقیاسمی‌توان میزان نرخ جذب بافت‌های در معرض تشعشع را اندازه‌گیری کرد.( SAR  عددی بین 0 تا 2 است که هرچه این عدد بالا باشد نشانگر ضرر بیشتر امواج بر بدن می‌باشد. درگوشی‌های قدیمی به دلیل بالا بودن SAR، میزان این امواج بالاتر است.)

 لازم به ذکر است کهSAR  هر گوشی متغیر بوده و در مکان‌هایی که آنتن‌های BTSدر فاصله بیشتری از هم قرار دارند SAR  گوشی نیز برای گرفتن SIGNALبالاتر می‌رود و میزان آسیب‌رسانی نیز به طبع بالا‌تر می‌رود. به همین منظور توصیه شده که در زمان‌هایی که آنتن‌دهی ضعیف و یا دچار نوسان است موبایل خود را خاموش نمایید.

در همین راستا به تازگی از سوی کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقرراتاستفاده از طیف فرکانس، مقررات مربوط به حدود تشعشعی (SAR) به تصویبرسید. این مصوبه به منظور تعیین دقیق حدود انرژی تشعشعی جذب شونده مجاز وروش‌های اندازه‌گیری نرخ جذب ویژه SAR براساس استاندارد ملی ایران به نام "پرتوهای غیر یون ساز" تدوین شد. این مصوبه از 5 آبان ماه 1388لازم الاجرااست.

طبق این مصوبه گوشی‌های موبایل از آبان ماه سال جاری باید گواهی حدودتشعشعی SAR از آزمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی داشته باشند.  

مدیر کل اداره استاندارد سازمان تنظیم مقررات با اشاره به ممنوعیت ورود گوشی‌های همراه پرتشعشع و الزام وارد کنندگان به ارائه گواهی سلامت‌، جزئیات مصوبه اخیر سازمان تنظیم مقررات در این زمینه را تشریح کرد.ایشان در خصوص این آیین نامه اعلام نمودند که براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات رادیویی، رعایت مقررات حدود تشعشعی SAR برای واردکنندگان گوشی تلفن همراه الزامی شده است.

 وی اضافه می‌کند: براساس این مصوبه تنها گوشی‌های تلفن همراه و دستگاه‌های رادیویی که گواهی تایید آزمایش SAR را از آزمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی داشته باشند، مجوز ورود به کشور می‌گیرند.در واقع ماموران گمرکی موظف شده‌اند که گوشی‌های وارداتی را از حیث برخورداری از گواهی SAR مورد بررسی قرار دهند، ضمن آن که واردکنندگان گوشی باید برای محصولاتی که وارد می‌کنند، این استانداردها را رعایت کنند.( البته معلوم نیست که هم اکنون این مصوبه به حالت اجرا درآمده یا خیر)

در خصوص میزان SARمدل‌های تقریباٌ پر فروش هر برند جدولی تنظیم و میانگین میزان SARدر هر برند مشخص شده است.

 

               

                  *** انتخاب مدل‌ها بر اساس میزان حضور در بازار و بصورت RANDOMبوده است.  22 خرداد 1389
1 نظر
3.32
  19 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری