سرویس خبر
18 فروردین 1400 ساعت 15:28
0 نظر

 

استعلام آنلاین بدهی مالیاتی و وضعیت ممنوع الخروجی ممکن شد

سازمان امور مالیاتی کشور در اقدامی جدید، امکان ستعلام بدهی‌های مالیاتی و حتی وضعیت ممنوع الخروجی شهروندان را از طریق وب‌سایت ملی خدمت الکترونیک مالیاتی ممکن کرده است.

به تازگی در وب‌سایت ملی خدمات الکترونیک مالیاتی، امکانی فراهم شده تا شهروندان هم بتوانند میزان بدهی‌های مالیاتی خود را ببینند و هم وضعیت ممنوع الخروج بودن‌شن از کشور را بررسی کنند. این خبر را هادی خانی، معاون فناوری های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد. او در این زمینه همچنین گفت:

امکان استعلام بدهی مالیاتی و ممنوع الخروجی از طریق این درگاه ملی برای عموم شهروندان فراهم است. با الکترونیکی شدن تمامی خدمات مالیاتی، ارتباط مودیان با ادارات مالیاتی به کمترین میزان کاهش می‌یابد و به تبع این امر، فساد اداری و هزینه های وصول مالیات نیز به شدت تقلیل می‌یابد.

نظام مالیاتی کشور در آستانه تبدیل شدن به یک نظام مالیاتی مدرن است که مالیات هوشمند (I. TAX) اصلی‎ترین مشخصه آن به شمار می‌رود.

بستر سازی تسهیل، تسریع و توسعه خدمات الکترونیک به ذینفعان سازمان، ارائه اطلاعات مورد نیاز مؤدیان مالیاتی و عموم  مردم از سوابق پرونده های مالیاتی، یکپارچه سازی اطلاعات مؤدیان در یک درگاه واحد، کاهش مراجعات حضوری مردم به سازمان، افزایش رضایت‌مندی مودیان وکاهش مصرف کاغذ، از مهمترین اهداف اجرای این پروژه ملی به شمار می‌رود.

این درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی My.tax.gov.ir  و با شعار «هر ایرانی یک مودی»، همینک آماده خدمات‎رسانی به مودیان مالیاتی است.


 

همانطور که در متن بالا نیز اشاره شد، برای پیگیری وضعیت ممنوع الخروجی خود می‌توانید به وب‌سایت my.tax.gov.ir بروید و با ارائه اطلاعات خواسته شده، بلافاصله از وضعیت خود مطلع شوید. در نهایت آقای خانی، صحبت‌های خود را اینطور به پایان رساند:

از طریق این  پنجره واحد الکترونیک، حدود 25 خدمت مالیاتی به عموم شهروندان و مودیان بطور متمرکز و به صورت الکترونیک ارایه می‌شود که از جمله این خدمات، می‌توان به مشاهده پرونده‌های مالیاتی در بخش مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده، کارتابل ابلاغ الکترونیک، ارایه اظهارنامه‎های مالیاتی، رفع تعهدات ارزی و ... اشاره کرد. همچنین سایر اقداماتی که شهروندان برای انجام آن نیازمند مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی یا سایر مراجع بودند از جمله پرداخت قبوض مالیاتی، دریافت گواهی نقل و انتقال موضوع ماده 187 قانون مالیات‎های مستقیم، استعلام ممنوع الخروجی، استعلام بدهی مالیاتی، استعلام مالیات خریداران سکه و ... نیز از طریق این درگاه ملی قابل ارائه به مردم خواهد بود.

   18 فروردین 1400
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری