تست همراه اول

سرویس خبر
4 اردیبهشت 1399 ساعت 11:48
2 نظر

 

«ماهواره نور 1»، اولین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران به فضا پرتاب شد (تصاویر)

ماهواره «نور 1»، اولین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران، با موفقیت توسط سپاه پاسداران به فضا پرتاب و در ارتفاع 425 کیلومتری زمین در مدار خود مستقر شد.

پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور و موشک ماهواره‌بر قاصد (عکس از سپاه‌نیوز – sepahnews.com)


طی این پرتاب، صبح چهارشنبه، 3 اردیبهشت 99، موشک ماهواره‌بر «قاصد» که موشکی سه‌مرحله‌ای با سوخت ترکیبی جامد و مایع است، ماهواره نور را از کویر مرکزی ایران به ارتفاع 425 کیلومتری از سطح دریا منتقل کرد. ماهواره نور، ماهواره‌ای چندمنظوره از جمله با کاربردهای دفاعی است. مداری را که ماهواره نور در آن مستقر شده است، مدار پایین زمین (LEO: Low Earth Orbit) می‌نامند که محدوده آن حدود 160 تا 2000 کیلومتری از سطح دریا است. ماهواره‌هایی که در این مدار مستقر می‌شوند برای غلبه بر نیروی جاذبه، با سرعت زیادی دور زمین حرکت می‌کنند.

پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور و موشک ماهواره‌بر قاصد (عکس از سپاه‌نیوز – sepahnews.com)
 

ماهواره‌های آینده ایران در مدار زمین‌ایستا (ژئو)

یادآوری می شود که ایران نخستین ماهواره بومی خود، ماهواره امید، را در بهمن 1387 با موشک ماهواره‌بر سفیر به فضا پرتاب کرد و بدین‌سان به کشورهای پرتابگر ماهواره در جهان پیوست.

گام‌های بعدی ایران، پرتاب ماهواره به ارتفاع 1000 کیلومتری و سپس ارسال ماهواره‌ به مدار زمین‌ایستا (ژئو) در ارتفاع تقریبا 35000 کیلومتری از سطح دریاست. سرعت چرخش ماهواره‌ها در مدار زمین‌ایستا با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر است، لذا موقعیت ماهواره‌ها در این مدار همواره نسبت به زمین ثابت می‌ماند و آن‌ها هم‌گام با چرخش زمین حول مرکزش، به حرکت در مدارشان ادامه می‌دهند. ماهواره‌های رادیویی و تلویزیونی از مدار زمین‌ایستا استفاده می‌کنند تا همواره موقعیت‌شان نسبت به ایستگاه‌های مربوطه در زمین ثابت بماند.

پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور و موشک ماهواره‌بر قاصد (عکس از سپاه‌نیوز – sepahnews.com)

فناوری فضایی، صنعت مهم و پرثمری است که دستاوردهای آن به دیگر حوزه‌های علمی و صنعتی از جمله داروسازی، هوانوردی، رایانش، زمین‌شناسی، الکترونیک، مخابرات، خودروسازی و... سرریز می‌شود.


نظرات کاربران

در حال بارگذاری