تست همراه اول

سرویس خبر
23 دی 1396 ساعت 16:30
3 نظر

رپورتاژ آگهی

در استخدام اولویت با چه افرادی است؟

زمانی که قصد دارید آگهی استخدام خود را منتشر کنید یا وقتی برای استخدام به جایی مراجعه می‌کنید، اولویت‌بندی‌های وجود دارد که در نتیجه‌ی استخدام موثر است.

در فرایند استخدام، از نظر کارفرما و کارجو اولویت‌هایی وجود دارد که در نهایت براساس آن تصمیم‌گیری می‌کنند. از همین رو بهتر است کارفرما در آگهی استخدام خود، کاملا شفاف و واضح خواسته‌ها و اولویت‌های خود را مشخص کند و از طرف دیگر کارجو نیز براساس اولویت‌بندی خود تصمیم بگیرد.

اما مهمترین اولویت‌ها در استخدام چیست؟ آیا همیشه باید براساس این اولویت‌ها تصمیم گرفت؟

فرایند استخدام و کاریابی یکی از مهمترین، سخت‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین فرایندهای سازمانی است که مجموعه‌های مختلف به ویژه‌ مجموعه‌های خدماتی و نیرو محور همیشه با آن دست به گریبان هستند. به همین دلیل نقش مدیر منابع انسانی در این بین پررنگ جلوه می‌کند و فرایند جذب و استخدام می‌تواند مجموعه را در رسیدن به اهداف خود موفق کند.

وقتی فردی در یک فرایند اشتباه استخدام شود، یا کارجو به اشتباه تصمیم‌گیری کند، طبیعتا خیلی زود هر دو طرف سرخورده و دل‌سرد می‌شوند و انگیزه‌های لازم را از دست خواهند داد. در یک فرایند استخدام، افراد کارجو معمولا از فیلترها و مراحل مختلفی عبور می‌کنند تا در نهایت بهترین‌ها گزینش شوند. اما همیشه معیارها و اولویت‌هایی برای استخدام وجود دارد که در راستای سیاست‌های مجموعه‌ی کارفرما تعیین می‌شود.

برخی کارفرمایان ترجیح می‌دهند به دلیل وضعیت کنونی مجموعه‌ی خود و نیازهایی که دارند افراد متخصص، کارآزموده و دارای سابقه‌ی کار را استخدام کنند تا خیالشان از هر بابتی راحت باشد و سریع‌تر به اهداف خود برسند.

اما این موضوع نمی‌تواند همیشه یک مزیت باشد. چرا که این افراد دستمزد و حقوق بالایی طلب می‌کنند و از طرفی همیشه درخواست پیشرفت دارند. ضمن اینکه به سادگی نمی‌توان انجام هر کاری را از آنها خواست و معمولا شرایط خاصی برای ادامه‌ی همکاری دارند.

از همین رو بسیاری از کارفرمایان تصمیم می‌گیرند افرادی را با سابقه‌ی کاری کم یا بدون سابقه -البته در پست‌های کم اهمیت- استخدام کنند تا نه تنها حقوق کمتری بپردازند، بلکه بتوانند نیروی کار را از ابتدا مطابق میل و خواسته‌ی خود تربیت کرده و پرورش دهند.

دسته‌ای از کارفرمایان همیشه به دنبال استخدام افراد تحصیل‌ کرده و دارای مدارک علمی بالا هستند. البته داشتن تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک مزیت ویژه‌ای در استخدام و ادامه‌ی همکاری به شمار می‌رود، اما نمی‌توان نقش تجربه را نادیده گرفت.

افرادی زیادی هستند که مدارک کاغذی ندارند ولی تجربه‌ی آنها آنقدر زیاد است که همچون افراد حرفه‌ای و چه بسا بهتر از افراد تحصیل‌ کرده کارها را به پایان می‌رسانند. این افراد معمولا منعطف بوده و همراهی بهتری با مجموعه دارند.

تاهل و تجرد نیز یکی دیگر از معیارها و اولویت‌های استخدام است که در این موضوع انتخاب کاملا با کارفرما و شرایط شغل مورد نظر است. چرا که بسیاری از کارفرمایان به دلایل مختلف دنبال افراد متاهل هستند. حساسیت عنوان شغلی، داشتن انگیزه‌ی لازم، سرپرستی مردان بر یک خانواده، تعهد و مسئولیت‌پذیری ببیشتر نسبت به کار، پایبندی به قرارداد و ماندگاری بیشتر در موقعیت شغلی از جمله مواردی است که استخدام افراد متاهل را در اولویت قرار می‌دهد.

اما از طرف دیگر برخی به دنبال استخدام افراد مجرد می‌روند. چرا که موقعیت شغلی مورد نظر نیازمند توان و ساعت کاری زیاد است و با توجه به حساسیت‌های موجود بهتر است فردی مجرد که درگیری‌های کمتری دارد شغل مورد نظر را قبول کند.

البته اولویت‌های دیگری در استخدام وجود دارد. مواردی چون سن یا جنسیت کارجو از جمله معیارها و اولویت‌هایی است که کارفرمایان توجه ویژه‌ای به آن دارند. اما تفکیک جنسیت شاید همیشه خوب نباشد. با اینکه بعضی از کارها مردانه است، ولی برخی از مجموعه‌ها کاملا ترجیح می‌دهند به دلیل رعایت برخی ملاحظات فقط آقایان را استخدام کنند. ضمن اینکه بازه‌ی سنی کارجویان نیز با توجه به موقعیت شغلی اهمیت ویژه‌ای دارد.

با اینکه هر کارفرمایی می‌تواند بسته به نیاز و فرصت‌های شغلی خود برای استخدام اولویت‌بندی کند، اما بهتر است تمام شرایط را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین افراد را استخدام کنید. شما این فرصت را دارید تا هنگام درج آگهی رایگان استخدام در سایت شیپور، کامل شرایط و اولویت‌‌های خود را توضیح دهید تا کارجویان بتوانند انتخاب درستی داشته باشند.

شیپور – نیازمندیهای اینترنتی کشور  23 دی 1396
3 نظر
5.00
  4 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری