تست همراه اول

سرویس خبر
9 مرداد 1396 ساعت 12:40
73 نظر

 

تعرفه و جزئیات طرح اینترنت نامحدود ثابت اعلام شد؛ همه چیز همچنان محدود است!

اپراتورهای اینترنت ثابت موظف هستند از ابتدای شهریور، اینترنت را با تعرفه متفاوت و جدید مبتنی بر سرعت به مشترکین ارائه کنند. جزئیات طرح‌ها و تعرفه‌ها را در ادامه مطلب مشاهده می‌کنید.

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان تعرفه و جزئیات طرح اینترنت نامحدود ثابت اعلام شد. البته از تعرفه‌های اعلام شده چندان معنی کلمه نامحدود برداشت نمی‌شود اما به اعتقاد وزارت ارتباطات، احتمالا برخی از کاربران از خرید بسته‌های حجمی بی‌نیاز می‌کند.

براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از این پس اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت ADSL، فیبرنوری و VDSL باید به تفکیک سرعت مورد تقاضای مشترک به وی سرویس ارائه دهند و خرید اینترنت بر مبنای حجم (گیگ) متوقف می‌شود.

به نقل از خبرگزاری مهر، صادق عباسی شاهکوه، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مدل جدید ارائه خدمات اینترنت را توضیح داد و گفت: در این مصوبه نرخ های جدید بر مبنای ۶ مدل سرعت اینترنت درنظر گرفته شده است که با توجه به میزان مصرف کاربران ADSL هزینه ماهانه اینترنت برای کاربران کاهش یافته است. در همین حال محدودیت ارائه تکنولوژی نیز برداشته شده است و اپراتورها می توانند متناسب با تقاضای سرعت کاربر به وی اینترنت ADSL ، فیبرنوری و VDSL بدهند.

سرعت اینترنتسقف مصرف اینترنت بین الملل (حجم برمبنای گیگابایت)سقف مصرف اینترنت داخلی (حجم برمبنای گیگابایت)قیمت ماهانه (تومان)
۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت برثانیه۱۰ گیگابایت۲۰ گیگابایت۲۰ هزار تومان

۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت برثانیه
(مشترکین کم‌مصرف)

۳ گیگابایت۶ گیگابایت۱۰ هزار تومان
۲ مگابیت تا ۶ مگابیت برثانیه۱۰ گیگابایت۲۰ گیگابایت۳۵ هزار تومان
۶ مگابیت تا ۲۰ مگابیت برثانیه۱۰ گیگابایت۲۰ گیگابایت۵۰ هزار تومان
بالای ۲۰ مگابیت برثانیه (پرمصرف تجاری)تا سقف ۲۰۰ گیگابایت۱۴۰۰ گیگابایت۲۵۰ هزارتومان
۵۰ مگابیت برثانیه (فیبرنوری)تا سقف ۲۰۰ گیگابایت۱۴۰۰ گیگابایت۳۰۰ هزارتومان

معاون رگولاتوری با بیان اینکه برمبنای مصوبه جدید، سرویس اینترنت با تعرفه «اتصال محور» ارائه می شود، توضیح داد: در این سرویس، مبنای قیمت‌گذاری سرعت است و کاربران به جای خرید حجم دانلود، بابت میزان سرعتی که دریافت می‌کنند هزینه پرداخت خواهند کرد.

وی با توضیح اینکه سرویس اتصال محور به معنای استفاده بی‌نهایت نیست و برای آن نیز حد درنظر گرفته شده است، گفت: در دنیا نیز این مدل سرویس به مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) معروف است و کاربر بابت سقف حجم تعریف شده، باید هزینه پرداخت کند.

در حال حاضر حجم استفاده از اینترنت داخلی ۲ برابر اینترنت بین الملل تعریف شده که این موضوع با هدف تقویت ترافیک ارتباطات داخل کشور و افزایش میزان محتوای داخلی است.

وی گفت: در این مصوبه اپراتورهای اینترنت مجاز هستند حداکثر تا سقف ۱۰ برابر اینترنت بین الملل نیز به کاربران با همان قیمت مقطوع درنظر گرفته شده و به شرط تامین ظرفیت شبکه انتقال، اینترنت داخلی بدهند. با این تبصره و با هدف افزایش میزان رقابت میان اپراتورها، انتظار داریم میزان استفاده از سرویس های داخلی افزایش چشمگیری یابد.

عباسی شاهکوه تاکید کرد: طبق این مصوبه، در صورتی که فردی ۵ تا ۸ ساعت در روز به طور مداوم هم محتوای داخلی دانلود کند، بازهم حجم مصرفی اش به اتمام نمی رسد. این مصوبه به نفع کاربرانی است که از ویدئو استفاده می کنند.

وی هدف از اجرای این مصوبه را تعریف مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: حتی برای کاربران این گزینه را نیز قرار داده ایم که بتوانند تقاضا دهند به جای حجم درنظر گرفته شده برای اینترنت بین الملل از حداقل ۲ برابر اینترنت داخلی استفاده کنند. به این معنی که کاربر می تواند به جای ۱۰ گیگابایت حجم اینترنت بین الملل از ۵ گیگابایت آن استفاده کرده و ۵ گیگابایت باقی مانده را با ضریب حداقل ۲ برابر برای اینترنت داخلی استفاده کند. به معنای دیگر کاربر می تواند حجم مصرف سرویس ترکیبی خود شامل اینترنت بین الملل و اینترنت داخلی را تبدیل کند.

بر کیفیت سرعت اینترنت نظارت می شود

معاون رگولاتوری در مورد نحوه نظارت بر ارائه سرویس اینترنت طبق مصوبه جدید نیز به مهر گفت: کنترل سرعت از کنترل حجم راحتتر بوده و کاملا مشخص است. تا پیش از این اپراتورها مجاز بودند که تا میزان یک هشتم سرعت اینترنت کاربر را پایین بیاورند اما در مصوبه جدید این موضوع لغو شده و برای سرعت قابل ارائه به کاربران کف و سقف درنظر گرفته ایم و روی آن نظارت خواهیم داشت.

وی گفت: معمولا حداقل سرعت استفاده کاربران از طریق دانلود و مودم مشخص است و درصورت عدم تطابق سرویس ارائه شده با سرعتی که کاربر درخواست داده است، می تواند به رگولاتوری شکایت خود را ارائه کند.

کاربران به جای ۵۰ هزار تومان ۳۵ هزار تومان پرداخت می کنند

صادق عباسی شاهکوه در مورد تعیین تکلیف مشترکانی که قرارداد آنها تا اول شهریورماه با اپراتورها به اتمام نمی رسد برای استفاده از تعرفه های جدید گفت: قرارداد این مشترکان تا پایان زمان درنظر گرفته شده، ادامه می یابد و اپراتورها ملزم هستند مطابق با همان قرارداد قبلی به کاربر سرویس دهند.

وی توضیح داد: تا پیش از این اینترنت با سرعت ۲ مگابیت برثانیه با حجمی حدود ۱۰ گیگابایت برای استفاده از اینترنت بین الملل حدود ۵۵ هزار تومان در ماه هزینه داشت اما هم اکنون با حدود ۳۵ هزار تومان کاربر می تواند اینترنت با سرعت ۲ تا ۶ مگابیت را در یک ماه مصرف کند.

هر گیگابایت حجم اینترنت بین‌الملل ۳ هزار تومان

صادق عباسی شاهکوه درباره پایان حجم و نیاز به خریداری حجم بیشتر، توضیح داد: برای مصرف بیشتر از سقف تعیین شده، قیمت هر گیگ ترافیک مشخص شده که تقریباً مشابه قبل است و هر گیگ ترافیک بین‌الملل ۳ هزار تومان و هر گیگ ترافیک داخلی با نصف قیمت آن یعنی ۱۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در این مصوبه امکان فروش حجم اضافی بین‌الملل تا ۴۰ درصد ارزان‌تر پیش‌بینی شده و کاهش قیمت حجم داخلی اضافه تا یک دهم قیمت نیز ممکن است که تفاوت تخفیف مجاز حجم داخلی و خارجی برای رونق ترافیک داخلی است.  9 مرداد 1396
73 نظر
1.89
  27 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری