سرویس خبر
15 تیر 1395 ساعت 13:18
119 نظر

متخصصان امنیتی هشدار می‌دهند

کاربران اندروید فقط از دستگاه‌های سامسونگ و نکسوس استفاده کنند!

تحقیقات نشان می‌دهد که دستگاه‌های نکسوس و محصولات اندرویدی سامسونگ قابل اعتماد‌ترین محصولات اندرویدی از نظر دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی هستند.

اندروید دیگر سیستم‌عاملی نوپا نیست و امروزه پراستفاده‌ترین سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند شده است. البته این سیستم‌عامل در گذشته مشکلات امنیتی متعددی داشت که گوگل این مشکلات را در گذر زمان برطرف کرد. حتی گوگل چندی پیش ادعا کرد که اندروید هیچ‌گاه به اندازه امروز امن نبوده است. با این حال هنوز هم ممکن است حفره‌های امنیتی در این سیستم‌عامل وجود داشته باشد و این حفره‌ها بیش از همه کاربرانی را تهدید می‌کند که به‌روزرسانی‌های امنیتی گوگل را دریافت نکرده‌اند.

گال بنیامینی (Gal Beniamini)، که یکی از محققان باسابقه در حوزه امنیت است، اخیرا نشان داده که برخی گوشی‌های اندرویدی که از چیپ‌ست‌های اسنپدراگون بهره می‌برند در معرض آسیب‌پذیری امنیتی قرار دارند. هکرها به کمک این حفره امنیتی می‌توانند به تمام رمزنگاری‌های گوشی دست پیدا کنند. البته این حفره در دستگاه‌هایی دیده شده که هنوز به‌روزرسانی امنیتی ماه مه را دریافت نکرده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد گوگل پیش از این به وجود چنین حفره‌ای پی برده و آن را رفع کرده است. بر این اساس و با احتساب دستگا‌ه‌هایی که این پچ امنیتی را دریافت نکرده‌اند، حدود 57 درصد گوشی‌های اندرویدی در معرض این آسیب‌پذیری قرار دارند.

با توجه به نتایج بررسی‌های موسسه Duo Labs، 75 درصد از دستگاه‌های گلکسی اس6 بسته امنیتی ماه مه را دریافت کرده‌اند، در حالی که این عدد برای بسته امنیتی ماه ژانویه صفر بوده است. 2 درصد از گوشی‌های گلکسی اس5 آپدیت ماه ژانویه را نصب کرده‌اند. اما میزان دستگاه‌هایی که آپدیت ماه مه را نصب کرده‌اند به 45 درصد می‌رسد. 75 درصد گوشی‌های نکسوس نیز پچ امنیتی ماه مه را دریافت و نصب کرده‌اند.

این موسسه به شدت توصیه می‌کند که کاربران اندروید هر به‌روز‌رسانی‌ای را که برای این سیستم‌عامل عرضه و برای گوشی‌شان منتشر می‌شود سریعا نصب کنند. اما از آنجا که بسیاری از تولیدکنندگان محصولات اندرویدی این به‌روزرسانی‌ها را برای محصولاتشان عرضه نمی‌کنند یا تنها برای پرچم‌دارانشان منتشر می‌کنند، Duo توصیه می‌کند که تنها از گوشی‌های سامسونگ یا نکسوس استفاده کنید.

این به آن خاطر است که بررسی‌های ما نشان می‌دهد تنها دستگاه‌های اندرویدی که بدون تاخیر قابل توجه به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنند دستگاه‌های نکسوس و محصولات سامسونگ هستند.

این موسسه همچنین با ارسال پیامی به مدیران شرکت‌های تکنولوژی، از آن‌ها خواسته است که با تغییر سیاست‌هایشان و انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی مانع قرارگیری محصولات و کاربرانشان در معرض خطرهای امنیتی شوند.

  15 تیر 1395
119 نظر
3.53
  15 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری