تست همراه اول

سرویس خبر
1 آذر 1394 ساعت 18:00
12 نظر

قتلگاه گوشی‌ها

عجیب‌ترین تست‌های انجام‌شده روی گوشی‌های همراه

هر گوشی جدیدی که راهی بازار می‌شود تست‌های مختلفی نیز به خود می‌بیند؛ از جوشاندن در آب جوش گرفته تا نیتروژن مایع و دستگاه مخلوط‌کن! در این نوشته تست‌های مختلفی را مرور می‌کنیم که روی گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود.

خیلی‌ها معتقدند گوشی‌ها هرچه هوشمندتر شدند، نازک‌نارنجی‌تر هم شدند! آنها گوشی‌های پاره‌آجری قدیمی را خیلی قوی‌تر از اسمارت‌فون‌های باریک و سبک امروزی می‌دانند. اما واقعیت این است که همین گوشی‌های لاغرمردنی، اما خوش‌رنگ‌ولعاب، در برابر تست‌های بسیار عجیب و گاهی احمقانه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. در این مطلب عجیب‌ترین تست‌های انجام‌شده روی گوشی‌ها را مرور می‌کنیم.

 

جوشاندن در آب: گوشی آب‌پز!

در این تست، گوشی در ظرف آب در حال جوش انداخته می‌شود و مدت زمان مقاومت آن سنجیده می‌شود. البته این تست خیلی کاربردی نیست؛ چون امکان اینکه گوشی‌تان در آب جوش بیفتد زیاد نیست، مگر اینکه از فرط غرق شدن در مباحث علمی و نیوتون‌وار، اسمارت‌فونتان را به‌جای تخم‌مرغ در آب جوش بیندازید! گوشی‌هایی مانند آیفون 5، گلکسی اس 5، گلکسی اس 6 و آیفون 6 این تست را پشت سر گذاشته‌اند. در این میان گوشی‌های سامسونگ مدت بسیار بیشتری در آب جوش دوام آورده‌اند.

 

 

شلیک با تفنگ: اعدام مسلحانه!

در این تست از فواصل مختلف و با تفنگ‌های مختلف به گوشی‌ها شلیک می‌شود. من هم، مثل شما، نمی‌دانم این تست دقیقا برای سنجش کدام ویژگی گوشی انجام می‌شود، اما شاید آینده در مشت گوشی ضدگلوله باشد! احتمالا انجام‌دهندگان این تست جزو افرادی‌اند که به تیراندازی علاقه بسیار دارند، اما از کمبود سیبل رنج می‌برند و در نتیجه گوشی‌شان را هدف قرار می دهند! نمونه‌های این تست عبارت‌اند از شلیک به LG G4با اسلحه فرانسوی فاماس، شلیک با کلاشنیکف (یا با تلفظ اشتباه: کلاشینکف) به آیفون 5 که طی آن 5 آیفون مثل دومینو تخریب شدند، شلیک با اسنایپر کالیبر 50 به گلکسی اس 5 و آیفون 6 پلاس و شلیک به HTC One M8 با اسلحه XS1.

 

 

چاقو و چکش: مرگ دلخراش!

نوع ساده‌تر این تست برای آزمودن میزان مقاومت نمایشگر گوشی‌ها در برابر اجسام تیز به کار می‌رود که البته منطقی‌تر است، اما نوع خشونت‌بارتری از آن وجود دارد که به نظر می‌رسد مناسب افرادی است که می‌خواهند تمام خشم و نفرتشان را بر سر گوشی بیچاره خالی کنند! در نوع خشونت‌بار این تست فرد با پتک یا چکش با قدرت هرچه تمام‌تر بر نمایشگر گوشی می‌کوبد یا با چاقوی قصابی سعی می‌کند گوشی را نصف کند؛ هرچند احتمال رخ دادن چنین اتفاقی در حالت عادی ارتباط مستقیمی با میزان جنون فرد دارد! گوشی‌هایی که این تست را پشت سر گذاشته‌انداکسپریا Z2، نوت 4، نوت 3، لومیا 925 و آیفون 6 پلاس بوده‌اند.

 

 

 

آتش: عذاب جهنم!

روشن کردن آتش برای انجام دادن این تست با مواد مختلفی انجام شده است: از فندک ساده تا بمب دستی ناقابل! دو گوشی S6و S6 Edge با فندک آزمایش شدند که البته پس از آن هر دو گوشی همچنان به‌طور طبیعی کار کردند. یکی دیگر از آزمایش‌ها آتش زدن آیفون 5 با بنزین بود که روشن است از این یکی انتظار سالم ماندن آیفون را نداریم! آیفون 6 پلاس تحت آزمایش سخت‌تری قرار گرفت و با ترمیت آتش زده شد. ترمیت ماده‌ای شیمیایی است که در جوشکاری به کار می‌رود و دمای اطراف خود را تا 3000 درجه سانتی‌گراد بالا می‌برد. اما دردناک‌ترین آزمایش در مورد گلکسی اس 5 و با کوکتل مولوتوف انجام شد. کوکتل مولوتوف نوعی بمب دست‌ساز است و در ساده‌ترین حالت با شیشه دربسته بنزین، گازوئیل یا الکل ساخته می‌شود که پارچه‌ای به‌عنوان فتیله روی درش پیچیده شده. تست آتش معمولی نیز روی گلکسی اس 6 و تمام نسل‌های آیفون انجام شده است.

 

 

نوشابه: شکنجه‌گر خوشمزه!

 این تست با دو برند معروف نوشابه، یعنی پپسی و کوکاکولا، انجام شده است. گلکسی اس 6 در این تست موفق بود و بعد از آن بدون مشکل کار کرد. با توجه به ضدآب بودن اکسپریا Z3، بعضی‌ها تصور می‌کنند این گوشی باید نسبت به هر ماده‌ای غیرقابل نفوذ باشد، هرچند Z3 نیز تا حدی این تصور را به واقعیت تبدیل کرد! چرا که هم در نوشابه انداخته شد و هم به شکلات صبحانه آغشته شد، اما بدون مشکل کار کرد! حالت عجیب‌تر این آزمایش جوشاندن آیفون 6 در نوشابه بود.

 

 

خودرو: پاگنده!

 این تست با رد شدن ماشین از روی گوشی انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، خودرو ب‌ام‌و از روی آیفون 6 پلاس و خودرو تسلا از روی گلکسی اس 5 و اس 6 عبور کرد. چرخ‌های جلو و عقب تسلا حدود 35 کیلوگرم فشار بر هر اینچ وارد می‌کنند. جالب این است که در این آزمایش تنها قاب پشتی گلکسی اس 5 جدا شد، اما همچنان کار می‌کرد. احتمال وقوع چنین اتفاقی در حالت عادی بسیار بالاست، چون با افتادن گوشی شما در خیابان ممکن است ماشین به‌راحتی از رویش عبور کند، اما آنچه احتمال کمتری دارد رد شدن ب‌ام‌و یا تسلا از روی آن است!

 

 

و باز هم عجیب‌تر...

نیتروژن مایع: افتادن گوشی در نیتروژن مایع در حالت عادی تقریبا محال است! نیتروژن مایع در دمای 196- درجه سانتی‌گراد می‌جوشد و اشیا را در دم فریز می‌کند. از جمله دستگاه‌هایی که این تست را از سر گذرانده‌اند آیفون 6 پلاس است.

 

 

دستگاه مخلوط‌کن: در این تست عجیب گوشی داخل مخلوط‌کن گذاشته می‌شود و پس از روشن شدن مخلوط‌کن، ذرات گوشی به‌دست‌آمده قطعا برای پخت کیک گوشی استفاده می‌شود، چرا که استفاده دیگری نمی‌توان برای آن متصور شد! آیفون 5، آیفون 6 و گلکسی اس 3 از جمله گوشی‌های مورد استفاده در این تست بوده‌اند.

 

 

دریل: در این تست فرد سعی می‌کند نمایشگر گوشی را با دریل سوراخ کند. آیفون 6 یکی از گوشی‌هایی است که با دریل به جان صفحه نمایشش افتاده‌اند و جالب این است که مته دریل داخل نمایشگر این گوشی شکسته است!

 

منبع: جیبی 84
نظرات کاربران

در حال بارگذاری