تست همراه اول

سرویس خبر
22 تیر 1393 ساعت 14:00
6 نظر

 

تکنولوژی جدید تصویر برداری به کمک داوران فوتبال آمده است

جی اس ام: یک توپ شوت شده در زمین فوتبال می‌تواند ۱۰ بار سریعتر از قدرت دید و تشخیص انسان حرکت کند. داورها هم انسان هستند و شاید به همین دلیل باشد که محبوب‌ترین ورزش دنیا از کمترین تعداد داور محبوب برخوردار است.

جی اس ام: یک توپ شوت شده در زمین فوتبال می‌تواند ۱۰ بار سریعتر از قدرت دید و تشخیص انسان حرکت کند. داورها هم انسان هستند و شاید به همین دلیل باشد که محبوب‌ترین ورزش دنیا از کمترین تعداد داور محبوب برخوردار است.
یکی از معروف‌ترین اشتباهات داوری که اعتراض‌های زیادی را در بر داشت در بازی انگلستان و آلمان در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی اتفاق افتاد. زمانی شوت فرانک لمپارد هافبک تیم انگلستان با برخورد به تیرک افقی داخل دروازه و پشت خط فرود آمد و پس از برخورد با زمین به سمت بیرون هدایت شد و در دستان دروازه بان آلمان قرار گرفت. آن اتفاق که در سرنوشت بازی تأثیر گذاشت و حذف انگلستان را رقم زد و سپس اعتراض‌های گسترده به سیستم داوری جام جهانی فیفا را مجاب کرد که برای این منظور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تصمیم‌های دیگری را اتخاذ کند.
 


فیفا که چند سالی بود در مقابل روش مورد استفاده یوفا برای تشخیص گل یعنی استفاده از دو داور پشت دروازه مقاومت می‌کرد تصمیم گرفت از یک سیستم تصویر برداری جدید برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه در در جام جهانی ۲۰۱۴ استفاده کند. این سیستم که در آن از ۱۴ عدد دوربین استفاده می‌شود توسط شرکت آلمانی GoalControl پیاده سازی و کنترل می‌شود. این دوربین‌ها در چهارده نقطه از سقف استادیوم قرار می‌گیرند و محوطه اطراف دروازه را که به محوطه شش قدم معروف است با ۵۰۰ فریم بر ثانیه تصویربرداری می‌کنند. نرم افزار پردازش تصویر در این سیستم هر ۲ میلی ثانیه بازیکن‌ها و داور را از تصویر حذف  می‌کند و موقعیت توپ را به صورت سه بعدی در فضا مشخص می‌کند. سپس در هر ثانیه اگر توپ از خط دروازه عبور کند سیستم گل کنترل یک پیغام کدگذاری شده را به دستبندی که برای این منظور روی دست داور بسته شده ارسال می‌کند. در این لحظه دستبند به لرزش درمی‌آید و پیغام Goal روی نمایشگر آن ظاهر می‌شود. بدین ترتیب قبل از اینکه هر تماشاگری در ورزشگاه یا پشت تلویزیون متوجه به ثمر رسیدن گل شود این داور است که گل را تشخیص می‌دهد و سوت خود را به نشانه شروع بازی از وسط زمین به صدا درمی‌آورد.
 


هزینه راه اندازی گل کنترل برای هر استادیوم ۲۶۰ هزار دلار است و استفاده از آن در هر بازی ۳۹۰۰ دلار هزینه برای آن استادیوم خواهد داشت، که به نظر می‌رسد خیلی پیشنهاد اقتصادی و مناسبی برای تیم‌هایی که تحت فشار اقتصادی هستند نیست. اما با این حال انتظار می‌رود پس از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ کشورهای زیادی برای حفظ آبروی داوران خود مشتری گل کنترل شوند و داوری‌های فوتبال را کمی از حالت سنتی خارج کنند.
   22 تیر 1393
6 نظر
4.14
  14 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری