تست همراه اول

سرویس خبر
4 شهریور 1391 ساعت 10:44
428 نظر

 

رای نهایی دادگاه جنجالی اپل و سامسونگ اعلام شد

به گزارش اپل با رای هیئت منصفه دادگاه آمریکا توانست بر سامسونگ پیروز شود و هیئت منصفه سامسونگ را متهم به کپی کردن از روی آیفون وآی‌پد کرده و این شرکت کره‌ای مجبور به پرداخت 1.05 میلیارد دلار خسارت به شرکت اپل شده است.

حکم که در کمتر از سه روز پس از مشورت هیئت منصفه ابلاغ شده‌است می تواند منجر به ممنوعیت فروش محصولات اصلی سامسونگ و همچنین تحکیم سلطه اپل در بازار بزرگ موبایل و رایانه شود.

پیروزی اپل ضربه بزرگی به گوگل که قدرت نرم افزاری شرکت سامسونگ است وارد کرد،گوگل و شرکای سخت افزاری آن که شامل شرکت موتورولا نیز می‌شود اکنون با موانع قانونی بیشتری برای رقابت با اپل مواجه هستند.

هیئت منصفه به مدت سه روز در مورد ادعای طرفین با یکدیگر مشورت کردند و به اتفاق آراء به این نتیجه رسیدند که سامسونگ از روی آیفون و آی‌پد کپی برداری کرده است.

از آنجا که نقض حق اختراع پانل به طور عمدی صورت گرفته‌است اپل می‌تواند تا سه برابر بیشتر ادعای خسارت کند.

اپل با معرفی آیفون در سال 2007 دنیای موبایل را متحول کرد و در سال 2010 نیز بامعرفی آی‌پد یک شوک بزرگ به بازار صنعت وارد کرد.

اما در مورد ادعای سامسونگ بر علیه اپل که گقته بود اپل بعضی حق اختراعات بی سیم سامسونگ را نقض کرده است هیئت منصفه این ادعا را قبول نکردند و بنابراین اپل مجبور نیست تا به سامسونگ خسارت بپردازد.

هر دو شرکت بیانه‌ای به شرح زیر اعلام کرده‌اند:

بیانه‌ی سامسونگ:

حکم امروز نباید به عنوان یک پیروزی برای اپل در نظر گرفته شود و این نتیجه به ضرر مصرف کنندگان آمریکایی خواهد بود. این رای منجر به این می‌شود که انتخاب‌های کمتر،خلاقیت‌های کمتر و قیمت بیشتر نصیب مشتری آمریکایی شود. این مایه تاسف است که قانون حق اختراع می‌تواند دستکاری شود تا یک شرکت بتواند یک صفحه‌ی مستطیلی یا یک تکنولوژی را که هر روز بوسیله‌ی سامسونگ و دیگر کمپانی‌ها بهبود داده شده است را به انحصار خود درآورد.مشتریان حق انتخاب دارند و کسانی که محصولات سامسونگ را می‌خرند می‌دانند که چه چیزی می‌خرند، این رای کلام آخر در این جنگ که در این دادگاه شروع شده و یا در سراسر دنیا نیست زیرا بعضی‌ها این ادعای اپل را رد کرده‌اند و سامسونگ نیز به نوآوری‌های خود ادامه می‌دهد و به مشتری حق انتخاب می‌دهد.

اما بیانه‌ی اپل نیز به شرح زیر است:

ما از هیئت منصفه بابت خدمات خود و زمانی که برای گوش دادن به داستا‌ن ما صرف کردند تشکر می کنیم.حجم زیادی از شواهد که در طول دادگاه ارائه شد نشان می‌دهد که سامسونگ بیشتر از آن چیزی که فکر می کردیم از روی ما کپی کرده‌است. پرونده‌های حقوقی بین اپل و سامسونگ خیلی بیشتر از پول و نقض حق اختراع است، مشکلات در مورد ارزش‌ها است در اپل ما ارزش‌ها و زندگی و خلاقیت خود را برای اختراع بهترین محصول در سراسر دنیا به کار می‌گیریم.و ابن محصولات را برای لذت مشتریان خود می‌سازیم نه برای اینکه رقبای ما وقیحانه از روی آن کپی کنند.ما رفتار هیئت منصفه را بابت فهمیدن رفتار غلط سامسونگ و برای اینکه با صدای بلند اعلام کردند دزدی درست نیست تحسین می‌کنیم.

منبع: ReutersCnet -  GSMArena  4 شهریور 1391
428 نظر
3.88
  265 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری