خانهاخبار

اورانگوتان‌ها هم به جمع کاربران آی…

اورانگوتان‌ها هم به جمع کاربران آی پد پیوستند! / گزارش تصویری

گروه خبری GSM: حدود شش ماه است که ..

۱۳۹۰/۱۰/۱۵
گروه خبری GSM: حدود شش ماه است که اورانگوتان‌های باغ وحشی در میلواکی امکان یافته‌اند که از آی‌پد استفاده کنند، بعد از اینکه یکی از کارکنان باغ وحش به صورت آنلاین درخواست کرد که تعدادی آی‌پد برای حیواناتش دست و پا شود، برنامه‌ای به نام “Apps for Apes” راه افتاده که هدف از آن اهدای آی‌پد‌های کارکرده به این باغ وحش است.

image


البته آی‌پد‌ها عملا به دست این جانورها داده نمی‌شود، چون اورانگوتان‌ها آنقدر زورمند هستند که می‌تواند آی‌پد را به دو نیم کنند، به جای این کار آی‌پد در خارج قفس طوری در جلو چشمان حیوانان قرار می‌گیرد که آنها بتوانند با آن تعامل کنند. آنها به این شیوه با اپ‌هایی مثل Doodle Buddy بازی می‌کنند.

image


گروهی که درگیر این برنامه هستند برای به بازار آمدن آی‌پد ۳ لحظه‌شماری می‌کنند، چون در این صورت می‌توانند آی‌پد اولیه را با قیمت ارزانی تهیه کنند.

یکی از برنامه‌هایی که در حال دنبال شدن است که این است که به اورانگوتان‌ها امکان داده شود که با فیس‌تایم یا اسکایپ، تماس ویدئویی با هم برقرار کنند، این تماس‌ها می‌تواند بین جانورانی از باغ‌وحش‌های مختلف هم برقرار شود و به زودی اورانگوتان‌های باغ وحش‌های هوستون، ونکوور و تورنتو خواهند توانست با همنوعان خود ارتباط برقرار کنند، احتمالا سرعت اینترنت مناسبی هم خواهند داشت!

image


اما یک تشکیلات غیرانتفاعی به نام Speak Dolphin هم برنامه مشابهی را در مورد دلفین‌ها پیاده کرده است. در باغ وحشی در مکزیک، آنها با آی‌پد و همچنین تبلت Toughbook پاناسونیک به ملاقات دلفین‌ها می‌روند و سعی می‌کنند به آنها کاربری صفحات لمسی و استفاده از نشان‌ها و اشیا را روی تبلت بیاموزند.

مرلین، یک دلفین ۲ ساله است که این برنامه در حال اجرا شدن روی اوست، محققان امیدوارند که وقتی برنامه کامل شد، مرلین بتواند به صورت لمسی و با یک زبان سمبیلک ارتباط برقرار کند و حتی ایده‌ها و احساساتش را بیان کند.

image


البته در این بین فناوری‌ هم باید کمی پیشرفت کند تا صفحاتی تبلت‌ها بازتاب نوری زیادی نداشته باشند تا دلفین‌ها بهتر بتوانند آنها را ببینند، خود تبلت‌ها هم باید ضد آب شوند.

چه کسی می‌داند شاید به زودی در آی‌تونز قسمتی مخصوص اپلیکیشن‌های حیوانات هم افتتاح شود.
---------------------------------------------------------------------------
یک پزشک به نقل از latimes extremetech popsci