خانهاخبار
چت‌جی‌پی‌تی در راه iOS؛ قرارداد اپل و OpenAI در حال نهایی‌شدن است

چت‌جی‌پی‌تی در راه iOS؛ قرارداد اپل و OpenAI در حال نهایی‌شدن است

اپل ظاهرا در حال ثبت یک قرارداد مهم با شرکت OpenAI است تا قابلیت‌های هوش مصنوعی در اختیار iOS قرار بگیرد.

۱۴۰۳/۲/۲۳

در طی شش ماه گذشته، گوگل توجه ویژه‌ای به مدل هوش مصنوعی پیشرفته خود یعنی جمنای (Gemini) داشته است. به نظر می‌رسد در حال حاضر جمنای به محور اصلی تمامی برنامه‌های گوگل از جمله محبوب‌ترین سیستم عامل موبایلی جهان یعنی اندروید بدل شده است. 

برخلاف گوگل و برنامه‌های نوآورانه این شرکت، اپل فعالیت گسترده‌ای در زمینه هوش مصنوعی مولد و توسعه مدل‌های زبانی بزرگ نداشته است. حالا اما گزارش شده که به زودی اپل نیز وارد حوزه قابلیت‌های هوش مصنوعی خواهد شد.

لوگوی اپل در پشت یک آیفون

گزارش‌های قبلی ادعا کرده‌اند که اپل در حال مذاکره با شرکت‌های گوگل و OpenAI است تا از مدل‌های زبانی بزرگ آن‌ها برای قابلیت‌های هوش مصنوعی iOS استفاده کند. 

حالا تحلیلگر شناخته‌شده محصولات اپل، مارک گرمن، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که قرارداد اپل و OpenAI در حال نهایی‌شدن است. این افشاگر ادعا کرده که OpenAI از برخی قابلیت‌های هوش مصنوعی iOS‌ مانند یک چت‌بات پشتیبانی می‌کند.

شایان ذکر است که آقای گرمن در گزارش خود مذاکره اپل با گوگل را منتفی نمی‌داند و اذعان داشته که گفتگو‌ها بین دو این شرکت هنوز در حال انجام است. در این رابطه، امکان دارد که گوگل و OpenAI مشترکاً قابلیت‌های هوش مصنوعی iOS را فعال می‌کنند. 

شایعه شده که اپل در حال توسعه مدل زبانی بزرگ اختصاصی خود است که با اسم‌رمز Ajax‌ شناخته می‌شود. البته فرآیند توسعه این مدل زبانی ظاهراً با مشکلاتی مواجه است و اپل نمی‌تواند آن را برای iOS 18 آماده کند. این موضوع احتمالاً سبب شده که اپل برای قابلیت‌های هوش مصنوعی با گوگل و OpenAI همکاری کند. 

برچسب‌ها:

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)