خانهاخبار
افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار موبایل به دلیل رشد قیمت دلار

افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار موبایل به دلیل رشد قیمت دلار

در اواخر سال گذشته همزمان با افزایش التهابات ارزی در حالی شاهد افزایش قیمت برخی مدل‎‌‌های تلفن همراه بودیم که تأمین ارز آنها از سامانه نیما با نرخ تقریباً ثابت ۳۸ الی ۴۰ هزار تومان انجام می‌شود.

۱۴۰۳/۲/۳

با افزایش نرخ ارز در اواخر سال گذشته بازار موبایل ایران نیز درگیر افزایش قیمت شد. این افزایش شامل حال برخی از مدل‌های تلفن همراه بود که تأمین ارز آنها از سامانه نیما با نرخ تقریباً ثابت ۳۸ الی ۴۰ هزار تومان انجام می‌شود.

بر اساس گزارشی از تسنیم، به‌تازگی در فضای مجازی اخبار انتقادی از سوی برخی فعالان و کارشناسان در خصوص رشد غیرمنتظره تعدادی از مدل‎‌‌های تلفن همراه که تأمین ارز آنها از سامانه نیما و با نرخ مرکز مبادله و طلا و ارز انجام شده است، مطرح گردیده است.

لازم به ذکر است: هم‌اکنون تأمین ارز تلفن همراه به‌دو شکل انجام می‌شود؛ برای گوشی‎‌‌های وارداتی تا قیمت 600 دلار تأمین ارز از سامانه نیما و برای تلفن همراه بالای 600 دلار از جمله آیفون و دو مدل از سامسونگ از طریق رویه واردات در مقابل صادرات خود با نرخ آزاد ارز ثبت سفارش و تخصیص صورت می‌گیرد.

Mobile-Market-Iran-toranji.jpg

بر این اساس قیمت یکی از مدل‌‎های گوشی چینی ظرف یک ماه حدود 50 درصد افزایش یافته و از حدود 20 میلیون تومان به قیمت تقریبی 30 میلیون تومان در برخی فروشگاه‌‎های آن‌لاین، افزایش یافته است،

این در حالی است که در ماه‌‎های اخیر در مورد سایر برندهای تلفن همراه چنین نوسان ملموسی دیده نمی‌شود.

گفتنی است حداکثر سودی که به‌صورت قانونی در لایه واردات لحاظ می‌شود 18 درصد است. یکی از گمانه‌ها درخصوص جهش قیمتی مذکور احتمال افزایش ارزش گمرکی مدل مذکور در سامانه tsc است.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)