خانهاخبار
هواوی احتمالا از یک تراشه جدید ۵ نانومتری رونمایی خواهد کرد

هواوی احتمالا از یک تراشه جدید ۵ نانومتری رونمایی خواهد کرد

در حالی که تحریم‌های شدیدی علیه هواوی برقرار است، گزارشی ادعا می‌کند که این برند چینی در حال توسعه یک تراشه با فرآیند ساخت پیشرفته است.

۱۴۰۳/۱/۲۲

سال گذشته، هواوی با معرفی سری میت ۶۰ همه کاربران و کارشنان بازار گوشی‌های هوشمند را غافلگیر کرد چرا که برای اولین بار از زمان عرضه سری میت ۴۰ در سال ۲۰۲۰ میلادی، هواوی از یک تراشه 5G در سری پرچمدار خود استفاده کرد. 

تراشه موجود در سری هواوی میت ۶۰ یعنی Kirin 9000s برپایه فرآیند ساخت ۷ نانومتری شرکت SMIC توسعه داده شده که از شبکه 5G پشتیبانی می‌کند. 

همانطور که می‌دانیم، هواوی تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده قرار دارد و دسترسی گسترده‌ای به فرآیند‌های ساخت پیشرفته ندارد و همچنین نمی‌تواند از شبکه 5G در دستگاه‌های خود استفاده بکند. با این وجود، هواوی با تراشه Kirin 9000s نشان داد که همچنان قادر به تولید تراشه‌های کارآمد است.

تراشه Kirin هواوی.jpg

حالا اما به تازگی افشاگری شناخته‌شده به نام Digital Chat Station با انتشار پستی در شبکه اجتماعی Weibo ادعا کرده که هواوی امسال یک تراشه ۵ نانومتری جدید را معرفی خواهد کرد که بار دیگر توسط شرکت SMIC ساخته می‌شود.

در حال حاضر، هنوز مشخص نیست که SMIC چگونه می‌تواند تراشه ۵ نانومتری تولید کند چرا که برای ساخت یک تراشه‌ با الگوهای مدار بسیار نازک به ماشین لیتوگرافی فوق بنفش اکستریم نیاز است که دولت‌های آمریکا و هلند دسترسی SMIC به این فناوری پیشرفته را قطع کرده‌اند. 

علی‌رغم آن که SMIC ماشین لیتوگرافی فوق بنفش عمیق را در اختیار دارد، ساخت یک تراشه ۵ نانومتری با این فناوری بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. 

گزارش تراشه هواوی.jfif

از سوی دیگر، گزارش شده که هواوی نیز در حال توسعه یک واحد پرداش عصبی جدید و پیشرفته است که می‌تواند تسک‌های هوش مصنوعی را انجام دهد. همچنین این برند چینی قصد دارد تراشه‌های آینده سری Kirin را با ساختار ۶۴ بیتی همراه کند. 

تراشه جدید هواوی که احتمالا Kirin 9010 نام خواهد داشت ظاهرا از مودم اختصاصی هواوی موسوم به Balong 6000 برخوردار خواهد شد. همچنین در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای گیک‌بنچ ۶، تراشه موردانتظار هواوی به ترتیب امتیازهای ۱۸۰۰ و ۴۸۰۰ را به خود اختصاص داده است. 

در نهایت باید اشاره کرد که هنوز زمان معرفی دقیق تراشه جدید هواوی مشخص نشده ولی انتظار می‌رود که این سخت‌افزار با سری هواوی میت ۷۰ عرضه شود. 

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)