خانهاخبار
سرنوشت نامعلوم آیفون ۱۴ و ۱۵ در بازار ایران

سرنوشت نامعلوم آیفون ۱۴ و ۱۵ در بازار ایران

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: تا این لحظه پیشنهادی در دولت برای رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ مطرح نشده است.

۱۴۰۳/۱/۱۸

هر بار معرفی محصولات جدید آیفون سروصدای  زیادی در بازار جهانی به‌پا می‎‌کند که بازار موبایل ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته طی سال‎‌‌های اخیر سیاست ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و آیفون ۱۵ بیشتر از هیجان، علاقه‎‌‌مندان ایرانی را دچار سردرگمی کرده است.

رجیستر شدن و یا نشدن آیفون ۱۴ و ۱۵ یکی از پربحث‎‌‌ترین مسائل در بازار موبایل است که دائما تیتر خبر رسانه‌‎ها را به خود اختصاص می‎‌‌دهد. گاهی این خبرها رنگ‌‎وبوی احتمال رجیستری آیفون ۱۴ و ۱۵ می‌‎دهند. به عنوان نمونه اواخر سال گذشته رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه از احتمال رفع ممنوعیت رجیستری آیفون ۱۴ و ۱۵ گفت. البته طولی نکشید که شایعات رفع ممنوعیت آیفون تکذیب شد.

بر اساس گزارشی از تسنیم، حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اظهار نظر رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه که گفته بود این انجمن پیگیر رفع ممنوعیت واردات آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ است و ممکن است در آینده نزدیک این اتفاق رخ دهد، گفت: تا این لحظه پیشنهادی در دولت برای رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ مطرح نشده است.

حمیدرضا دهقانی‌نیا

وی در پاسخ به سوالی در مورد فروش آیفون‌ها ۱۴ و ۱۵ که به علت ممنوعیت واردات کالای قاچاق محسوب می‌شوند اما تا کنون برخوردی با فروشندگان آن صورت نگرفته است، گفت: موضوع مقابله با تلفن همراه محرز قاچاق که مصداق آن آیفون ۱۴ و ۱۵ است، در برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار دارد و ستاد قصد دارد تا به صورت جدی به این موضوع ورود کند. در انتهای سال گذشته نیز بررسی از پاساژهای تهران انجام شد. براین اساس شناسایی انجام شد که آیا تبلیغاتی در خصوص کالاهای قاچاق انجام می‌شود یا خیر. اگر انجام می‌شود کدام واحدها این کار را انجام می‌دهند. اگر معامله‌ای انجام می‌شود نیز بیشتر کدام واحدها این کار را انجام می‌دهند. این اطلاعات جمع‌آوری شده و در سال جاری اقدامات لازم در برابر فروشندگان کالای قاچاق انجام خواهد شد.

وی در خصوص اینکه چرا اتحادیه‌ای که یکی از وظایف آن برخورد با کالای قاچاق است خود از رفع ممنوعیت واردات آن دفاع می‌کند، گفت: باید این موارد را تفکیک شده در نظر بگیریم اما نگاه دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این است که آیفون ۱۴ و ۱۵، تا این لحظه کالای محرض قاچاق محسوب می‌شود. با توجه به اقداماتی که در انتهای سال گذشته انجام گرفت، مشابه اقدامات انجام شده در تشدید عملیات مبارزه با پوشاک قاچاق، در خصوص آیفون ۱۴ و ۱۵ نیز صورت خواهد گرفت.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)