خانهاخبار
پردازنده‌های آینده اندرویدی‌ها سرانجام آيفون را شکست خواهند داد

پردازنده‌های آینده اندرویدی‌ها سرانجام آيفون را شکست خواهند داد

گزارشی به تازگی ادعا کرده که پرچمدارهای اندرویدی سال ۲۰۲۲۵ میلادی با بهبود بزرگی در زمینه پردازنده مرکزی و عملکرد پردازشی همراه می‌شوند.

۱۴۰۲/۱۰/۲۱

برای سال‌هاست که تراشه‌های اندرویدی از نظر عملکرد پردازش‌های تک هسته‌ای در جایگاه پایین‌تری از تراشه‌های برند اپل قرار می‌گیرند. البته نمی‌توان منکر پیشرفت فوق‌العاده تراشه‌های برندهایی مانند کوالکام و مدیاتک شد ولی سری تراشه A اپل همچنان دست بالاتر را در بازار دارند. 

حالا اما براساس جدیدترین گزارش منتشر شده، به نظر می‌رسد آرم عزم خود را جزم کرده تا به مبارزه با اپل در این زمینه بپردازد و قوی‌ترین پردازنده دنیای اندرویدی را روانه بازار کند. 

شرکت آماری و تحلیلی Moor Insights and Strategy ادعا کرده که نسل جدید پردازنده کورتکس X آرم به قوی‌ترین پردازنده بازار گوشی‌های هوشمند بدل خواهد شد. این سخت‌افزار جدید با شناسه مدل Blackhawk شناخته می‌شود و با توجه به سیستم نام‌گذاری سری X، احتمالا با نام تجاری کورتکس X5 معرفی خواهد شد. 

samsung.jpg

این شرکت آماری اعلام کرده که کورتکس X5 با برجسته‌ترین بهبود عملکرد پردازشی در پنج سال اخیر عرضه خواهد شد. آخرین دفعه‌ای که شاهد بهبود گسترده سری پردازنده‌های کورتکس X بودیم به سال ۲۰۲۰ و معرفی کورتکس X1 برمی‌گردد. 

گزارش شده که این پردازنده مرکزی جدید قادر به ارائه عملکرد درخشانی در زمینه مدل زبانی بزرگ خواهد بود. در این رابطه، انتظار داریم‌های تسک‌های مرتبط با هوش مصنوعی مولد نیز با بهبود قابل توجهی در این پردازنده همراه می‌شوند. 

در طی چندین سال گذشته، تراشه‌های اندرویدی که از پردازنده‌های آرم استفاده می‌کنند پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند ولی همچنان از نظر عملکرد تک هسته‌ای تراشه‌های اپل بهتر ظاهر شده‌اند. حالا انتظار می‌رود با معرفی این پردازنده جدید، فاصله بین سخت‌افزارهای اندرویدی و اپل به حداقل برسد.

شایان ذکر است تراشه‌ اسنپدراگون ۸ نسل چهار که امسال معرفی می‌شوند به احتمال زیاد از پردازنده‌ جدید آرم بهره نخواهند برد. در این رابطه، گزارش شده که تراشه پرچمدار کوالکام از هسته‌های پردازنده مرکزی اختصاصی این شرکت موسوم به Oryon بهره خواهد برد. با این وجود، امکان دارد که تراشه دایمنسیتی ۹۴۰۰ و یا اگزینوس ۲۵۰۰ از پردازنده جدید آرم بهره ببرند. 

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)