خانهاخبار
وای فای 6E چیست و کدام دستگاه‌های اپل از آن پشتیبانی می‌کنند؟

وای فای 6E چیست و کدام دستگاه‌های اپل از آن پشتیبانی می‌کنند؟

جدیدترین استاندارد وای فای همچنان در تمامی دستگاه‌ها فراگیر نشده، اما اگر امکانات استفاده از این نسخه از وای فای را داشته باشید، مزایای بسیاری دارد.
۱۴۰۲/۸/۲۳

وای فای 6E آخرین پیشرفت در فناوری وای فای هنگامی که در آیفون یا دستگاه مک شما فعال باشد، چندین مزیت را ارایه می‌دهد با این وجود می‌تواند مشکلاتی را هم ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که وای فای 6E چیست، کدام دستگاه‌های اپل از آن پشتیبانی می‌کنند و چگونه در صورت بروز مشکل آن را خاموش کنیم.

image

وای فای 6E چیست؟

وای فای 6E روی باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز کار می‌کند، در حالی که وای فای 6E برای افزایش پهنای باند روی 6 گیگاهرتز نیز کار می‌کند. این استاندارد سرعت بی‌سیم بالاتر، تاخیر کمتر و تداخل سیگنال کمتری را ارایه می‌دهد؛ البته این را هم باید در نظر بگیریم که دستگاه پشتیبانی شده باید به روتر وای فای 6E از مارک‌هایی مانند ایسوس، تی پی لینک و نتگیر متصل شود زیرا در حال حاضر این برندها هستند که چنین استانداردی را ارایه می‌کنند.

وای فای 6E می‌تواند اتصالات همزمان بیشتری را بدون کاهش عملکرد انجام دهد و برای محیط‌هایی با بسیاری از دستگاه‌های متصل  مانند خانه‌های هوشمند و دفاتر مدرن ایده‌آل است.

کدام محصولات اپل از وای فای 6E پشتیبانی می‌کنند؟

از آنجایی که وای فای 6E یک استاندارد جدید محسوب می‌شود، هنوز همه دستگاه‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند. این بدان معنی است که اگر سایر دستگاه‌های موجود در شبکه شما با وای فای 6E سازگار نباشد، ممکن است نتوانید از مزایای کامل آن استفاده کنید. دستگاه‌های اپل که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند به شرح زیر است:

 • آیمک ۲۴ اینچی، نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲)
 • مک بوک پرو ۱۴ اینچی، نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲)
 • مک بوک پرو ۱۶ اینچی، نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲)
 • مک مینی (سال ۲۰۲۳)
 • مک استودیو (سال ۲۰۲۳)
 • مک پرو (سال ۲۰۲۳)
 • آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس
 • آیپد پرو ۱۱ اینچی (نسل چهارم) و آیپد پرو ۱۲٫۹ اینچی (نسل ششم)

استفاده از شبکه وای فای 6E

برای استفاده از شبکه وای فای 6E با یک دستگاه اپل، به یک روتر وای فای 6E نیاز دارید که باندهای 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز آن نیز فعال باشد. برای بهترین عملکرد وای فای، اپل توصیه می‌کند از یک نام شبکه واحد در باندهای 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز روتر استفاده کنید. در غیر این صورت دستگاه اپل شما شبکه را به عنوان یک شبکه محدود تشخیص می‌دهد و تجربه کلی با برخی از فعالیت‌ها روی شبکه ممکن است آنطور که انتظار می‌رود نباشد.

image

غیرفعال کردن شبکه‌های وای فای 6E

باند فرکانسی 6 گیگاهرتز در مقایسه با باند 2.4 گیگاهرتز پایین می‌تواند برد کوتاهتری داشته باشد و توانایی کمتری برای نفوذ به دیوارها و سایر موانع داشته باشد. این ممکن است مستلزم قرار دادن بهتر روترها یا استفاده از توسعه دهنده‌های برد در فضاهای بزرگتر باشد. علاوه بر این اگر مک شما با مشکلات «اتصال محدود» که در بالا توضیح داده شد مواجه شده باشد، ممکن است به طور بالقوه منجر به افزایش مصرف انرژی در مک شما شود که می‌تواند بر عمر باتری تاثیر بگذارد.

خوشبختانه اگر با شبکه وای فای 6E مشکلی دارید، می‌توانید حالت وای فای 6E را برای آن شبکه خاموش کنید که در این صورت دستگاه اپل شما دیگر از باند 6 گیگاهرتز آن شبکه استفاده نخواهد کرد.

بر روی مک:

 1. بر روی لوگوی اپل در منوی بالا کلیک کنید و سپس روی «System Settings» بزنید

 2. روی «WiFi» در ستون کناری بزنید
 3. بر روی «Details» در کنار نام شبکه وای فای 6E که به آن متصل هستید کلیک کنید
 4. از منوی پاپ آپ در کنار «WiFi 6E Mode» گزینه Off را بزنید

image

در آیفون و آی‌پد:

 1. به تنظیمات بروید و روی «WiFi» بزنید
 2. روی نام وای فای 6E که به آن متصل هستید کلیک کنید
 3. بر روی «WiFi 6E Mode» بزنید و سپس گزینه Off را انتخاب کنید

نکته قابل ذکر این است که وای فای 6E در کشور چین در دسترس نیست و از طرفی در ژاپن وای فای 6E به iOS 16.2 یا بالاتر و macOS 13.2 یا جدیدتر نیاز دارد.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)