خانهاخبار
اینترنت ماهواره‌ای مستقیم ایلان ماسک ممکن است امسال در دسترس قرار گیرد!

اینترنت ماهواره‌ای مستقیم ایلان ماسک ممکن است امسال در دسترس قرار گیرد!

شرکت اسپیس اکس قصد دارد با بالا بردن تعداد پرتاب ماهواره‌های لازم برای این سرویس، هرچه سریع‌تر آن را برای عرضه اولیه آماده کند.
۱۴۰۲/۷/۳۰

شاید به خاطر داشته باشید که در سال ۲۰۲۲ شرکت‌های T-Mobile و اسپیس اکس با یکدیگر متحد شدند تا از طریق شبکه‌ای از ماهواره‌های استارلینک، اتصال ماهواره‌ای مستقیم را به تلفن‌های همراه معمولی امکان‌پذیر سازند. طبق گزارش امروز اسپیس اکس قرار است برنامه‌های پرتاب خود را افزایش دهد که در سریع‌ترین زمان ممکن، یعنی اواخر سال جاری میلادی یا در نهایت سال آینده ماهواره‌های خود را آماده و عملیاتی کند. این موضوع مستلزم تلاش برای انجام صد پرواز در دو ماه و نیم آینده است و در سال ۲۰۲۴ پروژه مذکور حتی بیشتر جاه طلبانه می‌شود و به مجموع ۱۴۴ ماموریت در سال خواهد رسید.

image

یکی از سخنگویان اسپیس اکس به تازگی مصاحبه‌ای داشته که بخشی آن در زیر آمده است:

ما همچنین ارسال مستقیم دیتا به گوشی را با استارلینک بررسی خواهیم کرد و این یک ویژگی کلیدی است که سال آینده با ۱۴۴ پرواز اضافه میسر خواهد شد.

image

همانطور که پیش‌تر وعده داده شده بود پس از روشن شدن چند مورد، ما شاهد راه‌اندازی اولیه عمومی این سرویس متنی مستقیم در سال ۲۰۲۴ خواهیم بود اما نسخه پر سرعت LTE ماهواره‌ای با سرعت حداکثر ۲ مگابیت بر ثانیه، برای عرضه اولیه در سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. گزارش امروز تشریح کرده که قابلیت‌های ذکر شده به ماهواره‌های فیزیکی بزرگتری نیاز دارند که روی ماهواره‌بر اسپیس اکس استارشیپ نصب و پرتاب خواهند شد. در این میان شرکت ایلان ماسک مجبور شده واحدهایی با اندازه متوسط طراحی کند که هرچند بزرگتر از مدل‌های قدیمی هستند، اما می‌توانند روی موشک‌های فالکون ۹ پرواز کنند که دست آورد مهمی محسوب می‌شود.

image

در پایان شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که هدف استارلینک فقط پوشش زمین، دریاچه‌ها و آب‌های ساحلی است، بنابراین اگر کسی اینترنت در وسط اقیانوس بخواهد باید برای خدمات دریایی استارلینک ثبت نام کند که البته به نظر نمی‌رسد برای ما ایرانیان چنین موضوعی اهیمت چندانی داشته باشد. اما این سرویس در خشکی شکاف‌های پوششی اپراتورها را بدون نیاز به ایجاد زیر ساخت‌های بیشتر پر می‌کند و نیازی به کار اضافی وجود ندارد. هنوز سوالات زیادی در مورد خدمات و شکل پوشش وجود دارد که یکی از آنها رومینگ است و باید دید در موقع عرضه این سرویس این موارد به چه شکل اجرا خواهد شد.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)