خانهاخبار
ویجت‌ها در watchOS 10 چگونه کار می‌کنند؟

ویجت‌ها در watchOS 10 چگونه کار می‌کنند؟

اپل در watchOS 10 به طور اساسی طراحی صفحه اصلی این سیستم عامل را متحول کرده و با معرفی ویجت‌ها سعی داشته تا کاربران، ساده‌تر و سریع‌تر از قبل به اطلاعات ضروری اپلیکیشن مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.
۲۵ خرداد ۱۴۰۲

اپل هفته گذشته پیش نمایش watchOS 10 که بروزرسانی بزرگ بعدی برای نرم افزار اپل واچ محسوب می‌شود، ارایه کرد. در میان تعداد انگشت شمار ویژگی‌های جدید، یکی از تاثیرگذارترین آنها، معرفی ویجت‌ها است. حالا بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار ویجت‌ها و کارهایی که می‌توانید با آنها انجام دهید، بیاندازیم.

image

 

اصلا ویجت‌ها چیستند و چه کاری انجام می‌دهند؟

ویجت‌ها روش جدیدی را برای نمایش سریع اطلاعات مربوط به یک اپلیکیشن در اپل واچ ارایه می‌دهند، بدون اینکه نیازی به باز کردن برنامه مربوط داشته باشید. به عبارت دیگر، اگر حتی واچ فیس‌های ساده را انتخاب کنید که هیچ موردی در آنها نمایش داده نمی‌شود، باز هم می‌توانید به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشید؛ اگر هم واچ فیس‌های شلوغ را ترجیح می‌دهید، با ویجت‌ها می‌توانید اطلاعات بیشتری را در یک نگاه از اپلیکیشن مورد نظر خود کسب کنید.

در watchOS 10 چرخاندن دکمه تاجی شکل به سمت بالا یا کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا (کنترل سنتر اکنون از طریق دکمه کناری قابل دسترسی است)، یک دسته از ویجت‌ها را بر روی هم در زیر تاریخ و ساعت نمایان می‌کند. تا نیمه صفحه نمایش اپل واچ می‌توانید با استفاده از دکمه تاجی شکل یا با انگشت در میان ویجت‌ها پیمایش کنید و روی یک ویجت ضربه بزنید تا برنامه مربوط به آن باز شود.

image

 

با استفاده از یادگیری ماشینی، ترتیب ویجت‌ها می‌تواند بر اساس نیازهای شما در هر زمان معین از روز تغییر کند. به عنوان مثال اگر رویدادهایی در آینده را در تقویم خود دارید، مانند پرواز در آن روز یا کارهایی که در طول روز باید انجام دهید، به ترتیب اولویت نمایش داده می شوند؛ یا اگر یک تایمر را راه‌اندازی کنید، در بالای دسته ویجت‌ها ظاهر می‌شود تا بتوانید به راحتی ببینید که چه مدت زمان باقی مانده است.

علاوه بر این ویژگی، فابلیت «Smart Stack» هم دارای توانایی سازماندهی دستی ویجت‌ها است که با استفاده از آن می‌توانید به به هر اندازه می‌خواهید میزان پویایی یا ثابت بودن ویجت‌ها را تنظیم کنید.

در واقع در watchOS 10 دو نوع ویجت وجود دارد. ویجت‌های برنامه اختصاصی که اطلاعات مربوط به یک اپلیکیشن را ارایه می‌دهند و ویجت‌هایی که تا سه مورد از موارد دلخواه شما را به طور همزمان در قالب یک ویجت نمایش می‌دهند.

image

 

در انتهای دسته ویجت‌ها هم دکمه‌ای وجود دارد که شما را به منوی برنامه‌های سنتی می‌برد تا به همه برنامه‌های اپل واچ خود دسترسی داشته باشید.

مرتب‌سازی ویجت‌ها براساس ترتیب دلخواه خود

به مانند ویجت‌های صفحه اصلی آيفون در iOS 16، ویجت‌های اپل واچ در watchOS 10 هم می‌توانند به عنوان یک دسته ویجت هوشمند عمل کنند که بر اساس زمینه یا زمان روز تغییر می‌کند ، یا می‌توانید به صورت دستی مواردی را که می‌خواهید انتخاب کنید و همچنین ویجت‌ها را به بالا پین کنید. در زیر می‌توانید ببینید که چگونه ویجت‌ها را از هر واچ فیسی ویرایش کنید:

  1. در یک اپل واچ که دارای wachOS 10 است، دکمه تاجی شکل را رو به بالا بچرخانید یا با انگشت خود از پایین صفحه به سمت بالا بکشید
  2. برای ورود به حالت ویرایش دسته ویجت‌ها، روی یک ویجت انگشت خود را به مدت طولانی نگه دارید (توجه داشته باشید که در این حالت نمی‌توانید تاریخ و زمان را که در بالای ویجت‌ها هستند ویرایش کنید)
  3. اگر می‌خواهید یک ویجت را حذف کنید، روی دکمه منفی به رنگ قرمز در کنار ویجت مورد نظر ضربه بزنید تا آن را از دسته ویجت‌ها حذف کنید یا در صورت تمایل به اضافه کردن ویجت، روی دکمه بزرگ مثبت بالای دسته ویجت‌ها ضربه بزنید تا ویجت دلخواه را اضافه کنید
  4. برای پین کردن یک ویجت هم به طوری که در بالای تمامی ویجت‌ها باقی بماند، روی نماد پین زرد کنار آن کلیک کنید
  5. برای ویرایش ویجت‌هایی که در آن واحد در داخل آنها چند فاکتور نشان داده می‌شود، به پایین بروید و روی نماد منفی کنار آن ضربه بزنید، سپس روی نماد مثبت ضربه بزنید تا آن را با یک فاکتور جدید جایگزین کنید (توجه کنید که این نوع ویجت‌ها را نیز می‌توانید پین کنید)

image

 

جمع‌بندی

اپل ویجت‌ها را به عنوان راهی برای لذت بردن از واچ فیس‌های ساده مانند واچ فیس پرتره، بدون دور ماندن از اطلاعات ضروری که لازم هستند، ارایه کرده است. با استفاده از دکمه تاج مانند، به داده‌های مورد نیاز از برنامه دلخواه خود بی‌درنگ می‌توانید دسترسی داشته باشید. بنابراین در واقع اپل با watchOS 10 سعی داشته تا به هدف خود در تمامی پلتفرم‌هایش نزدیکتر شود: ساده‌تر کردن استفاده از اکوسیستم اپل در عین دسترسی به اطلاعات مهم و ضروری.جدیدترین‌ اخبار

ادغام احتمالی جمنای گوگل در کنار چت‌‌جی‌پی‌تی در آیفون

بنظر می‌‌رسد اپل تکان اساسی به سیاست‌های خود در قبال هوش مصنوعی داده است.

بیشتر بخوانید
آیفون X و دو دیوایس دیگر به لیست محصولات قدیمی اپل اضافه شدند!

لیست محصولات قدیمی اپل شب گذشته با اضافه شدن آیفون X و دو دیوایس دیگر آپگرید شد.

بیشتر بخوانید
حذف ویدیوهای هوش مصنوعی جعلی در یوتیوب؛ گامی در جهت حفظ حریم خصوصی

اکنون، کاربران می‌توانند از یوتیوب درخواست کنند تا ویدیوهای هوش مصنوعی که چهره یا صدای آن‌ها را جعل می‌کنند را حذف کند. 
 

بیشتر بخوانید