خانهاخبار
آیفون ۱۴ از تراشه A15 متفاوتی نسبت به آيفون ۱۳ استفاده خواهد کرد

آیفون ۱۴ از تراشه A15 متفاوتی نسبت به آيفون ۱۳ استفاده خواهد کرد

برطبق گزارش وال استریت ژورنال، درست است که اپل امسال از همان تراشه A15 پارسال در سری استاندارد آیفون ۱۴ استفاده خواهد کرد، اما این تراشه نوع بهبود یافته‌تری نسبت به تراشه ای خواهد بود که در آيفون ۱۳ استفاده شده است.
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

طبق گزارش وال استریت ژورنال، درست است که تراشه استفاده شده در سری استاندارد آیفون ۱۴ همان تراشه A15 سال قبل خواهد بود که در آیفون ۱۳ استفاده شده، اما ظاهرا اپل از یک نسخه پیشرفته‌تر از این تراشه در آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پلاس استفاده خواهد کرد.

در این گزارش جزئیات زیادی در مورد تراشه مورد بحث ارائه نشده، اما گمانه زنی‌هایی وجود دارد که مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ مجهز به تراشه رده بالاتر A15 استفاده شده در آیفون ۱۳ پرو با پردازنده گرافیکی پنج هسته‌ای خواهند بود که عملکرد گرافیکی آن تا ۲۵ درصد سریع‌تر از مدل قبلی است. در مدل‌های استاندارد آيفون ۱۳، تراشه A15 آنها دارای پردازنده گرافیکی چهار هسته‌ای است. این بهبود عملکرد گرافیکی احتمالا تنها تغییر تراشه A15 استفاده شده در آیفون ۱۴ و ۱۴ پلاس باشد، زیرا این تراشه دارای همان پردازنده ۶ هسته‌ای و موتور عصبی ۱۶ هسته‌ای در آيفون ۱۳ و ۱۳ پرو است.

image

 

مطابق با اطلاعاتی که در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) توسط مینگ چی کو تحلیل‌گر با سابقه اپل به اشتراک گذاشته شد، تنها مدل‌های پرو آیفون ۱۴ با جدیدترین تراشه اپل A16 ارتقا خواهند یافت. این اولین باری است که اپل استفاده از جدیدترین تراشه خود را تنها به سری پرو آیفون‌هایش محدود می‌کند و مدل‌های استاندارد از تراشه جدید این شرکت محروم می‌مانند، اما اوضاع آنقدر هم که به نظر می‌رسد و رسانه‌ها روی آن مانور داده‌اند، بد نیست؛ زیرا اگر نگاهی به بنچ مارک‌های تراشه‌های هرسال اپل بیاندازیم و آنها را باهم مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که اختلاف امتیاز آنها خیلی زیاد نیست که جای نگرانی داشته باشد، بنابراین قطعا می‌توان گفت تراشه A16 امسال اپل هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

انتظار می‌رود اپل در رویداد فردا از آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پلاس، آيفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس رونمایی کند و طبق نظر همه کارشناسان، این شرکت آیفون مینی ۵٫۴ اینچی را از سری جدید گوشی‌هایش به دلیل فروش کمتر از حد انتظار حذف کرده است. همچنین همانطور که گفته شد اپل امسال سعی بر این داشته تا تفاوت میان سری استاندارد آیفون‌های خود را با سری پرو پررنگ‌تر کند و در سری استاندارد نه تنها از نظر سخت افزاری تغییر خاصی را شاهد نخواهیم بود، بلکه از نظر طراحی ظاهری هم نه در قسمت جلو و نه در قسمت پشت گوشی تفاوتی با آیفون ۱۳ وجود نخواهد داشت؛ در عوض گفته شده که آیفون‌های سری ۱۴ پرو دارای طراحی متفاوت قسمت جلو خواهند بود به طوری اپل ناچ چند ساله را در این گوشی‌ها حذف کرده و از یک بریدگی یکپارچه کپسولی استفاده کرده است. همچنین به غیر از طراحی ظاهری، در سخت افزار آیفون ۱۴ پرو نیز از دوربین گرفته تا رم و پردازنده، تغییرات محسوسی اعمال خواهد شد.جدیدترین‌ اخبار

آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در آستارا

در ادامه پروژه توسعه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای مختلف کشور، عملیات اجرایی این پروژه در شهر آستارا، آغاز شد.

بیشتر بخوانید
فاکسکان برای آیفون ۱۶ کارگران بیشتری را استخدام می‌کند

گفته می‌شود که اپل حساب ویژه‌ای روی سری آيفون ۱۶ باز کرده، زیرا فقط آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس از هوش اپل پشتیبانی می‌کنند و کاربران سری استاندارد آيفون، باید به آیفون ۱۶ و آیفون ۱۶ پلاس ارتقا دهند تا بتوانند از این ویژگی‌ها برخوردار شوند. در همین راستا فاکسکان بزرگترین تولیدکننده آيفون‌ها در چین، در صدد است که کارگران خود را افزایش دهد تا مبادا باز هم مشکلات تولید و کمبود آیفون پیش بیاید.

بیشتر بخوانید
ویژگی‌های جدید سافاری در iOS 18

اپل iOS 18 را آنچنان تغییر داد که اغراق نیست اگر بگوییم بزرگترین به‌روزرسانی تاریخ این سیستم عامل محسوب می‌شود. اگرچه در iOS 18 تغییرات مثبت در همه اپلیکیشن‌های بومی اپل اعمال شده‌اند، اما امروز قصد داریم به تغییرات سافاری بپردازیم.

بیشتر بخوانید