خانهاخبار

قطع همکاری کوالکام و سامسونگ در تو…

قطع همکاری کوالکام و سامسونگ در توسعه معماری 7 نانومتری

تاکنون سامسونگ شریک اصلی کوالکام در توسعه فناوری 7 نانومتری به‌شمار می‌رفت اما خبرهای جدید حاکی از آن است که کوالکام همکاری خود را در این زمینه با سامسونگ قطع می‌کند.

۱۳۹۶/۳/۲۴

تاکنون شرکت سامسونگ، کوالکام را در طراحی تراشه همراهی می‌کرد. اما خبری که اخیرا در خارج از کشور کره منتشر شده آمادگی کوالکام را در جایگزینی سامسونگ با TSMC در تولید تراشه 7 نانومتری، اعلام داشته است. خبرها حاکی از این است که کوالکام از نیمه سال گذشته تاکنون، از دستاوردهای تی اس ام سی در طراحی تراشه 7 نانومتری اسنپدراگون استفاده نموده است.

image

کوالکام، پیش از این، در تولید اسنپدراگون 820 و 821 با معماری 14 نانومتری به تخصص سامسونگ متکی بود. همچنان که امسال نیز از معماری 10 نانومتری سامسونگ در اسنپدراگون 835 استفاده نمود. باید توجه داشت که هرچه معماری پردازنده کوچکتر باشد تعداد ترانزیستورهای موجود در آن بیشتر شده و همچنین مصرف انرژی کاهش و توان نیمه‌رساناهای موجود در تراشه بیشتر می‌شود.

اما دلیل این اقدام تعجب برانگیز کوالکام چیست؟ شاید به این دلیل است که تی اس ام سی، در توسعه فناوری 7 نانومتری از برخی رقیبان پیشی گرفته است. هرجند که اکنون شرکت Globalfoundries یک گام از رقیبان جلوتر است و به تازگی از توسعه معماری 10 نانومتری صرف نظر کرده و توان خود را بر تولید تراشه‌های 7 نانومتری متمرکز نموده است. بنابراین در صورت ادامه همین روند، انتظار می‌رود Globalfoundries تا سال آینده و پیش از دیگر رقیبانش، تراشه‌های 7 نانومتری را برای به کارگیری در محصولات سال 2019، روانه بازار نماید.

در صورت صحت این خبر، کوالکام و اپل همکاری با تی اس ام سی را آغاز نموده و از ادامه همکاری با سامسونگ چشم‌پوشی می‌کنند. چنین به نظر می‌رسد که اپل در ماه گذشته همکاری با TSMC را در تولید تراشه انحصاری A11 اپل برای محصولات امسال، آغاز نموده است.

 

image