خانهمقاله‌ها
چگونه ظرفیت واقعی پاور بانک‌ها را حساب کنیم؟

چگونه ظرفیت واقعی پاور بانک‌ها را حساب کنیم؟

کاربرانی که برای شارژ کردن گوشی خود از پاوربانک‌ها استفاده می‌کنند متوجه این موضوع هستند که پاوربانک آنها کمتر از آنچه انتظار دارند گوشی هوشمندشان را شارژ می‌کند. این موضوع به این دلیل است که ظرفیت نوشته شده روی پاوربانک‌ها ظرفیت واقعی نیست. در این مطلب به شما خواهیم گفت چگونه می‌توانید ظرفیت واقعی پاوربانک خود را حساب کنید.
۱۳۹۶/۳/۱۲

اولین چیزی که هنگام خرید پاور بانک به آن توجه می‌کنیم ظرفیت است. هرچه ظرفیت پاور بانک شما بیشتر باشد دفعات بیشتری می‌تواند گوشی هوشمندتان را شارژ کند. با این حال با افزایش ظرفیت پاور بانک وزن آن نیز بالاتر می‌رود و باید پولش بیشتری برای خرید آن بپردازید؛ پس انتخاب پاور بانکی که متناسب با نیازها و ظرفیت باتری گوشی هوشندتان باشد ضرورت می‌یابد.

ظرفیت پاور بانک‌ها به صورت عددی برحسب mAh (میلی‌آمپرساعت) روی بدنه و جعبه آنها درج می‏شود و خریداران نیز بر همین اساس پاور بانک مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند؛ اما اکثرا نمی‌دانند آنچه نوشته شده است ظرفیت اسمی پاور بانک است نه ظرفیت واقعی آن؛ به همین دلیل مثلا اگر باتری گوشی شما 2500 میلی‌آمپرساعتی باشد و پاور بانک 10 هزار میلی‌آمپری بخرید به جای اینکه گوشی شما را 4 بار شارژ کنید حدودا 3 بار آن را شارژ می‌کند.

image

این اختلاف ظرفیت به چه دلیل است؟

باتری‌های قرار داده شده در پاور بانک‌ها معمولا ولتاژ 3.7V دارند در صورتی که ولتاژ استاندارد USB برابر با 5V است از این جهت پاور بانک‌ها برای شارژدهی به گوشی‌ها باید ولتاژ خروجی خود را به ولتاژ بالاتری تبدیل کنند که از ظرفیت پاور بانک می‌کاهد.

از طرف دیگر طی فرایند تبدیل ولتاژ 3.7V پاوربانک به 5V یواس‌بی گوشی مقداری از انرژی به گرما تبدیل می‌شود که نتیجه آن  دست رفتن بخشی از ظرفیت پاور بانک است.

چگونه ظرفیت واقعی پاوربانک را حساب کنیم؟

راحت‌ترین روش برای محاسبه حدودی ظرفیت واقعی پاور بانک‌ها این است که 25 تا 30 درصد از ظرفیت اسمی نوشته شده روی آن کم کنید. یعنی اگر پاور بانک شما 10 هزار میلی‌آمپری است حدود 70 درصد به گوشی شما شارژ می‌دهد که برابر است با 7000 mAh.

ظرفیت واقعی = 0.7 x ظرفیت اسمی پاوربانک

7000 = 0.7 x 10000

راه دیگر برای فهمیدن ظرفیت واقعی پاوربانک‌ها هست؟

image

برخی از شرکت‌ها، علاوه بر درج ظرفیت اسمی پاور بانک، ظرفیت واقعی آن را نیز با فونت کوچک در دفترچه راهنما یا روی بدنه دستگاه درج می‌کنند. به طور مثال همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید روی بدنه پاور بانک 16000 mAh نوشته شده است که برای ولتاژ 3.6V است اما در زیر آن ظرفیت همین پاور بانک برای ولتاژ 5.1V به صورت کوچک‌تر نیز نوشته شده که برابر است با 10200 mAh. با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می‌شویم ظرفیت واقعی این پاور بانک حدودا 64 درصد ظرفیت اسمی آن است.

پاوربانک شما از برندی است و چقدر ظرفیت دارد؟ ظرفیت واقعی آن را حساب کنید و برای ما کامنت بگذارید.

 

image

مقاله‌های مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (8 نظر)

رضا

۱۳۹۸/۸/۱۵
ممنون از مطلب تون
اما روش تئوری و دقیق محاسبه پاور بانک ها به شرح زیر
ولتاژ خروجی باتری های تمامی پاور بانک ها 3.7 ولت
با ضرب این عدد در ظرفیت نامی پاور بانک توان نامی به دست میاد
مثلا اگر پاور بانک شما 10000 اونو ضربدر 3.7 میکنید که میشه 37 هزار وات
بعد این 37 هزار وات رو تقسیم بر ولتاژ خروجی پاور بانک که برای تمامی پاور ها به صورت ثابت 5 ولت هستش میکنیم
که میشه 7400 میلی آمپر( ظرفیت واقعی)
با این فرمول به صورت دقیق میتونید ظرفیت واقعی هر پاور بانکی رو مححاسبه کنید.
موفق و پیروز باشید

حسینو

۱۳۹۶/۶/۲۹
سلام
پاور بانک رد
مدل x7
ولتاژ خروجی 5 هست
این ب این معنیه ک ظرفیت اسمی برابر با همون ظرقیت عملیه؟؟؟

mobinm325

۱۳۹۶/۳/۱۸
خیلی ممنون از مطلب خوبتون خیلی به دردم خور تو موقع خرید پاوربانک میتونم با یک ضرب و تقسیم کوچیک پاوربانک مورد نظرمو اتختب بکنم.

hassan

۱۳۹۶/۳/۱۴
من مدل cp-s20 سونی دارم که 20000 هستش و تقریبا 13500 تا ظرفیت داره که این عدد رو هم روی خود پاوربانک و جعبه نوشته

alirezayasred

۱۳۹۶/۳/۱۳
جالب بود فکر میکردم باتری پاور بانک مشکلی داره