زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
13 خرداد 1401 ساعت 20:27
0 نظر

 

دومین ماژول ایستگاه فضایی چین برای پرتاب آماده می‌شود

پرتابگر 849 تنیِ Changzheng 5B ماژول جدیدی را به ایستگاه فضایی چین منتقل خواهدکرد تا با کمک فضانوردان به ماژول اصلی متصل شود.

هم‌زمان که چین آماده می‌شود دومین ماژول ایستگاه فضایی «تیانگونگ1» را به مدار پرتاب کند، راکت‌ CZ-5B از خانواده پرتابگرهای چانگ‌ژنگ (Changzheng) به پایگاه فضایی «وِنچانگ» در شمال‌شرقی چین رسید.

اجزای Long March 5B برای پرتاب ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین در تاسیساتی در شهر تیانجی (عکس از CMSA)
 

پرتابگر سنگین Changzheng-5B یا به‌اختصار CZ-5B نسل پنجم از خانواده پرتابگرهای «چانگ‌ژنگ» است که در انگلیسی Long March 5B نام گرفته است. قبلا دو پرتابگر CZ-5B دیگر نیز به فضا پرتاب شده بود که نخستین‌شان اواخر سال 2016 محموله‌اش را به مدار منتقل کرد. اما پرتابگر دوم به‌علت نقص موتور در سال 2017 از رسیدن به اهدافش بازماند.

اینک چین خود را برای پرتاب سومین پرتابگر CZ-5B آماده می‌کند. اجزای مختلف این پرتابگر در شهر «تیانجین» در شمال چین ساخته و آزمایش و سپس بوسیله کشتی‌های باری ویژه به «وِنچانگ» منتقل شد. طول این پرتابگر 53.7 متر و جِرم آن 849 تن است. این پرتابگر یا راکت حامل، حاوی یک رانشگر مرکزی گاز فوق‌سرد (cryogenic core stage)، چهار موتور تقویت‌کننده یا اصطلاحا بوستر سوخت مایع و یک محفظه حمل بار است و احتمالا 23 ژوئیه به فضا پرتاب خواهدشد.

طی این ماموریت، ماژول آزمایشگر «وِنتیان2» با وزن تقریبی تقریبا 22 تن به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین می‌پیوندد. ماژول اصلی «تیانهی3» نام دارد.

روز چهارم ژوئن، سه فضانورد با پرواز شنژو-14 به ماژول مرکزی «تیانهی» خواهندرسید تا ماژول «ونیتان» را در آن‌جا تحویل بگیرند. آن‌ها با استفاده از بازوی رباتیک و نیز با همکاری کارشناسان مستقر در زمین، این ماژول جدید را به محل موردنظر در ایستگاه فضایی متصل می‌کنند.

اگر این ماموریت با موفقیت انجام شود، «ونتیان» دومین ماژول از ماژول‌های سه‌گانه ایستگاه فضایی «تیانگونگ» خواهدبود. طبق برنامه‌ریزی‌ها آخرین ماژول موسوم به «منگتیان4» نیز اکتبر امسال به ایستگاه پرتاب می‌شود.

یکی از پرتابگرهای پیشین CZ-5B که 5 مه 2020 از پایگاه فضایی ونچانگ به فضا پرتاب شد.

ایستگاه فضایی چین موسوم به تیانگونگ در ارتفاع 340 تا 450 کیلومتری از سطح زمین مستقر است و نخستین ایستگاه فضایی بلندمدت چین محسوب می‌شود. تیانگونگ نیز مثل ایستگاه‌های فضایی مشابه، ماژولار است یعنی قسمت‌های مختلف آن جداگانه روی زمین ساخته و سپس به فضا پرتاب می‌شوند و سپس فضانوردان با کمک بازوهای رباتیک ماژول‌ها را به هم وصل می‌کنند.

 

ماژول جدید «وِنتیان» چیست؟

ماژول «ونتیان» در اصل نوعی قفل هوایی یا هوابند (airlock) است. هوابند اتاقک کوچکی است که وقتی فضانورد می‌خواهد به راهپیمایی فضایی برود، لباس می‌پوشد و به آن اتاقک منتقل می‌شود تا از محیط فضاپیمای اصلی جدا شود. با این کار، وقتی فضانورد درب هوابند را باز می‌کند تا از آن خارج یا وارد آن شود، هوای داخل فضاپیمای اصلی، بیرون نمی‌رود و هوای غیرعادی بیرون نیز وارد فضاپیما نمی‌شود5. هوابند جدید، بازوی رباتیک کوچکی دارد که می‌تواند با بازوی بزرگتر ماژول مرکزی تعامل کند. ماژول «ونتیان» به صفحه‌های خورشیدی 30 متری نیز مجهز شده است تا ظرفیت برق خورشیدی ایستگاه «تیانگونگ» را افزایش دهد.

تصویری گرافیکی از ساختار ماژول «ونتیان»
 

این ماموریت ویژگی جالب دیگری هم دارد: برخلاف رویه معمول در ماموریت‌های فضایی مشابه، بدنه اصلی پرتابگر CZ-5B روی زمین سقوط نخواهدکرد بلکه با دست‌یابی به سرعت مداری (orbital velocity). از جاذبه زمین خواهدگریخت.

چین قصد دارد دو پرتابگر CZ-5B دیگر را نیز برای انجام ماموریت‌های آتی به فضا بفرستد. نخستین پرتاب که برای سال جاری میلادی پیش‌بینی شده است، ماژول «منگتیان» را به ایستگاه فضایی خواهدبرد و پرتاب بعدی در سال 2023 میلادی، تلسکوپ فضایی «شونتیان6» را مدار جای خواهد داد.


پی‌نوشت:

  1. Tiangong
  2. Wentian
  3. Tianhe
  4. Mengtian
  5. وقتی ایستگاه فضایی رو به آفتاب باشد، دمای هوای بیرون از 100 درجه سانتی‌گراد نیز بیشتر است و وقتی در سایه باشد، هوای بیرون تا بیش از منفی 150 درجه سانتی‌گراد نیز سرد می‌شود.
  6. Xuntian


  13 خرداد 1401
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری