سرویس نقد و بررسی تخصصی
28 بهمن 1399 ساعت 04:30
1 نظر

 

اپل برای تولید خودروی برقی خود با نیسان مذاکره‌ای نافرجام داشت

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، اپل بعد از هیوندای به سراغ شرکت خودروسازی ژاپنی نیسان رفت تا امکان تولید مشترک اولین اتومبیل برقی خودران را بررسی کند.

نشریه فایننشال تایمز یکشنبه در گزارشی مدعی شد که اپل با خودروساز بزرگ ژاپنی نیسان درباره ایده همکاری برای ساخت یک اتومبیل برقی خودران صحبت کرده، اما مذاکرات به نتیجه نرسیده چون طرفین نتوانسته‌اند روی برندینگ محصول با هم توافق کنند.

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که چند روز پیش گفته شد اپل و هیوندای (و زیرمجموعه آن کیا) نیز احتمالا به دلیل مشابهی گفتگوهای خود را متوقف کرده‌اند. با این حساب کوپرتینویی‌ها کار سختی برای یافتن یک شریک مناسب برای ورود به بازار خودرو خواهند داشت.

افراد آگاه به مذاکرات اپل و نیسان به فایننشال تایمز گفته‌اند که این گفتگوها مختصر بوده و طرفین به خاطر اختلاف بر سر برندینگ محصول نتوانسته‌اند صحبت‌های خود را به سطوح بالای مدیریتی برسانند. منابع می‌گوید اپل می‌خواسته خودرو را به نام خودش بسازد، اما نیسان این امر را نپذیرفته و نگران بوده که این اتفاق بر تصویر کلی شرکت آن‌ها اثر منفی داشته باشد. به عبارت دیگر، آن‌ها نمی‌خواستند این تصور به وجود بیاید که نیسان نه یک خودروساز مستقل بلکه صرفا تامین‌کننده‌ای برای یک شرکت دیگر است.

سخنگوی نیسان در بیانیه‌ای به رویترز از تایید یا تکذیب گفتگو با اپل خودداری کرد و فقط گفت که آن‌ها در حال حاضر مذاکره‌ای با اپل ندارند. با این حال، تاکید شد که نیسان همیشه آماده همکاری‌های جدید به منظور شتاب‌دهی به تحول صنعت خودروهاست.

این‌که اپل به جز هیوندای با خودروسازان دیگری مشغول گفتگو است، برای کسانی که پیگیر اخبار بوده‌اند چندان غافل‌گیرکننده نیست. پیش‌تر خبرگزاری ژاپنی Nikkei مدعی شده بود که این غول آمریکایی برای توسعه اولین اتومبیل خود با حداکثر شش خودروساز گفتگو داشته، اما نامی از این شرکت‌ها به میان نیامده است.

نکته قابل توجه این است که منابع می‌گویند اولین خودروی اپل به جای آن‌که محصولی برای حمل و نقل کاربران عادی باشد، اتومبیلی برای تحویل کالا یا نوعی تاکسی رباتی شبیه Waymo خواهد بود.

مطابق معمول، اپل اطلاعات خاصی را درباره برنامه‌های خود برای ورود به بازار خودرو اعلام نکرده، اما استخدام نیروهای مرتبط با خودروسازی و خرید استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه در سال‌های اخیر در کنار گزارش‌های موجود تایید می‌کند که مسئولان بلندمرتبه مسقر در کوپرتینو به شکل جدی در حال ارزیابی شرایط برای تولید یک اتومبیل برقی خودران هستند.

در هر حال، کارشناسان می‌گویند بعید است که خودروی اپل در بهترین حالت زودتر از سال ۲۰۲۸ راهی بازار نمی‌شود، ولی در این فاصله مطمئنا اخبار و گزارش‌های هیجان‌انگیزی به سطح اینترنت درز پیدا خواهد کرد.  28 بهمن 1399
1 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری