زیتل ۱


سرویس نقد و بررسی تخصصی
21 خرداد 1397 ساعت 12:00
8 نظر

 

خودروسازان چینی هم با آغاز تحریم‌های آمریکا از ایران می‌روند

تحریم‌های آمریکا سفت و سخت شده و خودروسازان خارجی را مجبور به عقب نشینی از کشورمان می‌کند. اما در این بین خودروسازان چینی که هر بار با هر تحریمی در کشورمان حضور داشته‌اند و پا پس نکشیده‌اند نیز در معرض تحریم آمریکا قرار دارند.

با سخت‌تر شدن عرصه برای خودروسازان خارجی هر روز شاهد تغییرات جدیدی در بحث همکاری با خارجی‌ها هستیم. تحریم‌های آمریکا سفت و سخت شده و خودروسازان خارجی را مجبور به عقب نشینی از کشورمان می‌کند. اما در این بین خودروسازان چینی که هر بار با هر تحریمی در کشورمان حضور داشته‌اند و پا پس نکشیده‌اند نیز در معرض تحریم آمریکا قرار دارند.

تکلیف خودروسازان ژاپنی، کره‌ای و آلمانی مشخص است. خودروسازان این کشورها منافع گسترده‌ای در بازار آمریکا دارند و بعید به نظر می‌رسد که بخواهند در مقابل آمریکا مقاومت کنند و حضورشان را در بازار ایران ادامه بدهند. پژو و سیتروئن به عنوان دو شریک قدیمی صنعت خودرو ایران نیز فعالیت خود را تعلیق کردند. با رد درخواست سه کشور اروپایی برای معافیت از حضور شرکت‌هایشان در ایران از سوی وزیر بازرگانی آمریکا عملا بحث حضور فرانسوی‌ها در ایران بسته شده است.

در این میان خودروسازان چینی نیز ممکن است صنعت و بازار خودرو کشورمان را ترک کنند؛ خودروسازانی که در سال‌های اخیر به‌واسطه حضور در ایران توانسته‌اند، عیوب خودروهای خود را بررسی و تصحیح کنند. چینی‌ها در این سال‌ها استراتژی‌های منظمی را به منظور توسعه و پیشرفت خودروسازی‌ خود در نظر گرفته‌اند و با بسیاری از خودروسازان دنیا ( تقریبا با همه خودروسازان دنیا) همکاری مشترک دارند. سهام بسیاری از خودروسازی‌ها را خریداری کرده‌اند و از این طریق نیز سعی دارند احاطه خود بر صنعت خودرو را افزایش دهند. ضمن اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف خودروسازان چینی حضور و عرضه خودرو در بازار آمریکا است. چینی‌ها برای رسیدن به بازار آمریکا تمام تلاش خود را انجام می‌دهند و از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند.

به‌نظر می‌رسد صحبت‌های عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر ‌خروج خودروسازان چینی از ایران و تبعیت از تحریم‌های آمریکا بیشتر درخصوص خودروسازانی است که قصد حضور در بازار آمریکا را دارند.

در همین زمینه بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه استراتژی خودروسازان چینی‌ این است که وارد بازارهای بین‌المللی خودرو شوند، می‌گوید:

چینی‌ها قصد دارند وارد بازار آمریکای شمالی و غرب اروپا شوند. برخی از شرکت‌های چینی مانند جیلی و ام جی که با جنرال موتورز همکاری می‌کنند، سرمایه‌گذاری‌های کلانی در خارج از مرزهای چین انجام داده‌اند و به دنبال حضور در بازارهای بین‌المللی هستند.
شرکت‌هایی مانند جیلی، ام‌جی و چانگان، جزو شرکت‌هایی هستند که با خودروسازان آمریکایی جوینت‌ونچر دارند. همچنین شرکت بی‌وای‌دی نیز طی سال‌های اخیر اقدامات بسیاری برای حضور در بازار آمریکا انجام داده است.

صدرایی درخصوص حضور خودروسازان چینی که خواهان دستیابی ‌به بازار آمریکا هستند، می‌گوید:

احتمالا این خودروسازان در برخورد با بازار ایران خیلی محتاطانه و محافظه‌کارانه عمل می‌کنند. زیرا ورود به بازار آمریکا که سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای خودرویی را دارد، می‌تواند تصویر بهتری از آن‌ها در سطح جهانی ارائه بدهد.
به نظر می‌رسد چینی‌هایی که قصد حضور در بازار آمریکا را دارند یا به نوعی جوینت‌ونچر مهمی با شرکت‌های آمریکایی دارند، فعالیت خودشان در کشورمان را کاهش داده و یا متوقف کنند. این خودروسازان طوری حرکت می‌کنند که برنامه‌های خود را برای بازار آمریکا از دست ندهند. در مقابل برخی دیگر از خودروسازان چینی که در حال حاضر در ایران فعال هستند، برنامه‌ خاصی برای ورود به بازارهای جهانی ندارند و در ایران خواهند ماند و مانند گذشته با خودروسازان خصوصی و دولتی ادامه می‌دهند. با این تفاوت که ممکن است آن‌ها هم در آینده و با تغییر استراتژیک به فکر بازارهای دیگر باشند.

وی ادامه می‌دهد:

شرکت‌هایی چینی هستند که سرمایه‌گذاری بزرگی برای حضور در آمریکا داشته‌اند. شرکت جیلی سهام ولوو و بخشی از سهام مرسدس بنز را خریداری کرده و برنامه دارد به هر صورت در بازار بزرگ آمریکا حضور داشته باشد. ام‌جی هم یک جوینت‌‌ونچر با شرکت مادر یعنی سایک با جنرال موتورز آمریکا دارد.

این کارشناس صنعت خودرو معتقد است به هر صورت تحریم‌های آمریکا برای کسب و کار هر شرکتی که بخواهد در ایران حضور داشته باشد، مشکل ایجاد می‌کند و خودروسازان چینی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. وی در خصوص ادامه همکاری چری در کشورمان می‌گوید:

چری نخستین شرکت چینی بود که به ایران وارد شد و بزرگ‌ترین خودروساز چینی در کشورمان است و نهایتا با حفظ همه جوانب در ایران باقی خواهد ماند.

اما در کشورمان در این سال‌ها خودروسازان چینی بسیاری ورود کرده‌اند که برخی از آن‌ها با انتخاب شرکت مناسب برای همکاری و برنامه‌ریزی صحیح توانسته‌اند بازار مناسبی را در ایران به دست آورند. برند جک در همکاری با کرمان‌خودرو، چانگان و برلیانس در همکاری با سایپا و پارس‌خودرو و همچنین هایما در همکاری با ایران‌خودرو با عرضه مناسب خودرو و خدمات پس‌ از فروش، جای خود را در ایران باز کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد فعلا از کشور ما خارج شوند.

به نظر می‌رسد تحریم‌های فعلی آمریکا بر همه خودروسازان تاثیر گذاشته و باعث خواهد شد برندهایی هم که در ایران مانده‌اند، دست به عصا حرکت کنند. به هرحال زنگ خطر برای خودروسازان بخش خصوصی که به طور کامل به چینی‌ها وابسته‌اند، به صدا در آمده است. چراکه استراتژی چینی‌ها حضور در بازار بزرگ آمریکا و گرفتن سهم رقبای اروپایی و آسیایی از این بازار است.  21 خرداد 1397
8 نظر
4.88
  8 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری