زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
13 خرداد 1397 ساعت 13:50
7 نظر

 

افزایش قیمت خودروهای داخلی به هفته بعد موکول شد

شورای رقابت، قیمت جدید خودروهای داخلی را هفته بعد اعلام می‌کند و این باعث افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان و کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان شده است. مشتریان معتقدند که خودروسازان داخلی دست به احتکار زده‌اند اما رئیس شورای رقابت آن را انکار می‌کند. در این مطلب این موضوع را بصورت کامل بررسی می‌کنیم.

بی بند و باری در روند قیمت‌گذاری محصولی به نام خودرو در ایران بر کسی پوشیده نیست، آنچه که بر همگان پوشیده است، مقصر اصلی این ماجراست. عدم کنترل قیمت خودروهای وارداتی و وضع قوانین نه چندان مناسب و افزایش نرخ ارز باعث شده تا خودروسازان داخلی هم به دنبال افزایش قیمت محصولات خود باشند. نوسان نرخ ارز، نقدینگی سرگردان و طولانی شدن روند بررسی درخواست شرکت‌های خودروسازی برای افزایش قیمت خودروهای مشمول قیمت گذاری شورای رقابت باعث شده تا مصرف کنندگان نیز به افزایش قیمت‌ها پی برده و فرصت را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه مناسب ببینند و این به معنای تشویق مردم به دلالی‌گری است. اما به نظر می‌رسد خودروسازان کشور خود را زرنگ‌تر می‌دانند و سعی دارند با همکاری دولت و نهادهای مسئول از عرضه محصولات خود امتناع کنند. اما از سوی دیگر آمار تولید و عرضه خودروسازهای بزرگ کشور در اردیبهشت‌ماه سال جاری نشان می‌دهد که عرضه در این ماه بیش از تولید بوده است. 

چرا تعیین قیمت‌های جدید به تعویق افتاد

رئیس شورای رقابت اعلام کرد که نرخ تورم بخشی از مولفه‌های مهم قیمت گذاری خودرو است که باید از سوی بانک مرکزی مشخص شود. همچنین جلسات هفتگی شورای رقابت در روزهای دوشنبه هر هفته برگزار می‌گردد. تاخیر بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم بخشی و همچنین تعطیلی دوشنبه هفته جاری باعث به عقب افتادن زمان تعیین قیمت جدید خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت هستند، شده است. وی همچنین در مورد برخی گلایه های مشتریان از کاهش عرضه خوردوهای داخلی و تاثیر آن بر گرانی خودرو در حاشیه بازار گفت: تاکنون شکایتی در مورد کاهش عرضه خودروهای داخلی توسط شرکت‌های خودروسازی به دلیل افزایش احتمالی قیمت‌ها در آینده به شورای رقابت ارائه نشده‌ و مطالب مطرح شده در این زمینه بیشتر شایعه است چرا که توقف چندروزه عرضه خودرو تاثیر چندانی بر تامین منافع بیشتر برای خودروسازان ندارد.

پیش از این شرکت‌های خودروسازی ثیمت محصولات خارج از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت را افزایش دادند و شرکت سایپا با اعلام قیمت‌های جدید این محصولات رشد ۳ تا ۱۰ میلیون تومانی اینگونه محصولات را رقم زد. اقدامی که محسن صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت در واکنش به این اتفاق گفته بود: هیچ مجوزی برای افزایش قیمت خودروهای داخلی خارج از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت صادر نکرده و به زودی این وزارتخانه ضوابط و چارچوبی را برای تغییر احتمالی قیمت اینگونه خودروها توسط شرکت‌های خودروسازی اعلام خواهد کرد. اما نه تنها چنین ضوابطی اعلام نشد بلکه افزایش قیمت‌های رسمی این خودروساز در فروش محصولات سایپا همچنان اعمال می‌شود. از سوی دیگر ایران خودرو طرح فیروزه‌ای فروش نقدی و اعتباری محصولات خود را از ابتدا ت ا۳۱ خردادماه اعلام کرد که با گذشت نزدیک به ۱۳ روز ظرفیت فوش محصولات در چهار چوب این طرح تکمیل شده و اکنون تنها خودرو وانت آریسان به صورت نقدی در چهارچوب این طرح عرضه می‌شود. این شرایط موجب شده تا برخی مشتریان از توقف فروش خودرو در نمایندگی‌های خودروسازان گلایه کنند.نظرات کاربران

در حال بارگذاری