زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
30 اردیبهشت 1397 ساعت 16:45
3 نظر

 

احتیاط کنید! هر پیغامی را در WhatsApp لمس نکنید

دریافت دو پیام متنی مشخص در واتس‌اپ و لمس قسمتی از پیغام‌ها می‌تواند منجر به کرش کردن این اپلیکیشن و یا حتی کل گوشی فرد گیرنده شود.

مراقب باشید پیغام‌هایی که در واتس‌اپ دریافت می‌کنید را لمس نکنید. چرا که به تازگی دو پیام متنی مشخص کشف شده است که ارسال آنها به واتس‌اپ، می‌تواند منجر به مختل شدن این اپلیکیشن پیام‌رسان و یا حتی کل دستگاه اندرویدی گیرنده شود. این پیام‌ها حامی نمادهای پنهانی در فضاهای خالی خود هستند که پس از این که یک کاربر بخشی از این پیغام را لمس می‌کند، این نمادهای پنهانی به سرعت گسترش پیدا می‌کنند و با درگیر کردن فضای حافظه، واتس‌اپ و حتی گوشی را با اختلال مواجه می‌کنند.

یکی از این پیغام‌ها، یک پیام ساده‌ "This is very interesting! ?" است. در این پیغام، نمادهای پنهانی در بین ایموجی خنده و علامت نقل قول مخفی شده است.

پیام دوم به شما می‌گوید که اگر روی دایره سیاه که در متن قرار گرفته است ضربه بزنید، دقیقا چه اتفاقی می‌افتد. "If you touch this black dot then your WhatsApp will hang" متن می‌گوید که اگر روی دایره سیاه ضربه بزنید، واتس‌اپ شما هنگ خواهد کرد.

اما بیشتر مردم این اخطار را جدی نمی‌گیرند و از روی کنجکاوی به این دایره ضربه می‌زنند و با این کار باعث می‌شوند که این متن به کدهای HTML تبدیل شود و این کدها، کاراکتر کنترلی "&rlm:" را به طور مرتب تولید و اجرا می‌کند. در نهایت تکرار این عملیات منجر به هنگ کردن اپلیکیشن واتس‌اپ و گوشی می‌شود.

بگذارید با یک مثال نشان دهیم که در گوشی شما دقیقا چه اتفاقی می‌افتاد. فرض کنید که در اپلیکیشن پیام رسان واتس‌اپ، در حال تایپ انگلیسی از چپ به راست هستید. حال می‌خواهید یک کلمه فارسی به متن اضافه کنید. وظیفه‌ کاراکتر کنترلی &rlm این است که به دستگاه شما بگوید جهت نوشته را به راست به چپ تغییر دهد. لمس کردن آن دایره‌ سیاه موجب می‌شود که این کاراکتر کنترلی به طور مرتب تولید شود و بارها و بارها جهت نوشته تغییر کند. طبیعی است که این تکرار عملیات موجب می‌شود که بعد از مدتی دستگاه اندرویدی شما گیج شود و هنگ کند.تاکنون واتس‌اپ کاری نتوانسته است این مشکل را به صورت کامل از بین ببرد. به نظر می‌رسد که چند روزی برای حل این مشکل نیاز باشد. تا آن زمان بهتر است هنگام دریافت پیغام‌های مشکوک، احتیاط کنید.  30 اردیبهشت 1397
5317 بازدید
3 نظر
5.00
  6 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری