زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
31 فروردین 1397 ساعت 11:20
1 نظر

 

خودروهای پسابرجامی، چه فروشی در جهان داشته‌اند؟

با به نتیجه رسیدن برجام، راه ورود بسیاری از برندهای خودروسازی مطرح در جهان، و محصولات آنها به کشور باز شد. اما این خودروها در بازار جهانی چه فروشی داشته‌اند؟

با به نتیجه رسیدن برجام خودروهای جدیدی از شرکت‌های مختلف اروپایی وارد کشور شده یا قرار است وارد بازار شوند. شرکت‌های پژو، سیتروئن، رنو، نیسان، میتسوبیشی، سانگ‌یانگ، هیوندای و فولکس‌واگن و شرکت‌های مطرح دیگر این روزها فروش خوبی در بازار کشورمان دارند. اینکه خودروهای این خودروسازان در بازارهای بزرگی مانند بازار اروپا، آمریکا و چین به چه میزان فروش دست پیدا کرده‌اند، سوالی است که قصد پاسخگویی به آن را داریم.

نخستین شرکت خودرویی که پس ‌از برجام بلافاصله با یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان کشورمان به توافق رسید، شرکت پژو بود. این شرکت خیلی سریع استارت کار با ایران‌خودرو را زد تا نخستین شرکت جوینت‌ونچر به نام ایکاپ را راه‌اندازی کنند.

پژو ۲۰۰۸ نخستین خودروی پسابرجامی است که با سرعت روی خط‌تولید ایکاپ رفت. مدل ۲۰۰۸ پژو از سال ۲۰۱۳ در بازار اروپا عرضه شده و سال به سال بر میزان فروش آن افزوده شده است. در این سال، ۲۰۰۸ به فروش بیش از ۵۸ هزاردستگاه خودرو دست پیدا کرد و با افزایش ۲ برابری در سال ۲۰۱۴، به فروش ۱۳۵ هزاردستگاه خودرو رسید. این مدل جزو خودروهای محبوب در اروپا بوده و با روند فروشی که داشته، نشان داده است تا چه میزان باکیفیت است. درمجموع و تا پایان ماه نخست سال جاری، ۲۰۰۸ به فروشی بیش‌از ۷۱۷ هزاردستگاه خودرو دست پیدا کرده است. فروش این خودرو در بازار چین نیز با استقبال مواجه بوده و از سال ۲۰۱۴ تاکنون چیزی حدود ۱۴۰ هزاردستگاه خودرو از این مدل به فروش رسیده‌ است.

خودروی ۵۰۸ پژو نیز قرار است با داخلی‌سازی بالا در کشورمان عرضه شود. این سدان فرانسوی از سال ۲۰۱۱ در بازار چین عرضه شده و توانسته بازار خوبی به‌دست آورد. ۵۰۸ در بازار اروپا نیز به لطف موتور قوی و طراحی زیبا، فروش خوبی را تجربه کرده و در‌حالی که از سال ۲۰۱۰ در بازار اروپا عرضه شد، تا پایان سال ۲۰۱۷ موفق به فروش ۳۷۰ هزار دستگاه خودرو شده است.

پژو ۳۰۱ دیگر محصولی است که زمینه حضور آن در بازار ایران، بعد از برجام فراهم شده است. این خودرو قرار است با ۶۰ درصد داخلی‌سازی و به عنوان جایگزین دو محصول ۴۰۵ و پارس، در بازار عرضه شود. محصولی که در بازار اروپا خیلی نتوانسته موفق باشد و در میان انبوهی از خودروهای سدانی که در این بازار عرضه می‌شود، موفق به فروش ۱۵ هزاردستگاه خودرو طی ۶ سال شده است. اما عرضه این خودرو در بازار چین استقبال چینی‌ها را در پی داشته و به فروشی بیش‌از ۲۴۸ هزاردستگاه در این بازار دست پیدا کرده است.

سیتروئن دیگر خودروسازی است که قرار است از سال آینده تولید خود را در کشورمان آغاز کند. این خودروساز در سایت کاشان سایپا در مراحل ابتدایی، خودروی C3 را تولید می‌کند که یکی از خودروهای محبوب در اروپا است. اولین مدل از این خودرو در سال ۲۰۰۱ به بازار عرضه شد و همواره یکی از پرفروش‌ترین خودروهای سیتروئن محسوب می‌شود که به‌طور میانگین ۱۸۷ هزاردستگاه از آن به فروش رسیده است. مجموع کل خودروهای فروخته شده از C3، به عدد ۳ میلیون‌ و۱۹۰ هزاردستگاه خودرو طی این سال‌ها رسیده است.

دیگر خودروسازی که پس‌از سال‌ها غیبت در بازار ایران وارد شده، خودروسازی فولکس‌واگن است. دو خودروی تیگوان و پاسات انتخاب فولکس‌واگن برای بازار کشورمان بوده که با استقبال مشتریان ایرانی نیز مواجه شده است. پاسات یکی از خودروهای قدیمی و محبوب در اروپا است که طی سال‌های ۱۹۹۷ تا به امروز، همواره فروش بالایی داشته و بارها دچار تغییر و تحول شده است. از سال ۹۷ تا سال ۲۰۱۷ فروش این خودروی سدان آلمانی به عدد ۸ میلیون ‌و۵۸ هزاردستگاه در اروپا رسیده و در بازار آمریکا نیز جزو خودروهای پرفروش بوده است. از سال ۲۰۱۲ تا پایان سال ۲۰۱۷، بیش‌از نیم‌ میلیون دستگاه از این خودرو در آمریکا به فروش رسیده که نشان از کیفیت بالا و رضایت مشتریان آمریکایی از آن دارد. پاسات بین چینی‌ها نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است و طی ۵ سال اخیر بیش‌از ۱میلیون‌و۲۰۰هزار دستگاه فروش داشته است.

تیگوان دیگر خودروی فولکس‌واگن در بازار ایران است که به‌شدت در بازار بزرگ کشور چین محبوبیت دارد. فروش ۵ سال گذشته این خودرو به بیش‌از ۱ میلیون‌ و۴۰۰ هزاردستگاه رسیده که نشان‌دهنده اقبال آن در بین چینی‌هاست. در بازار آمریکا طی ۶ سال اخیر به‌طور متوسط سالانه ۳۲ هزاردستگاه و در بازار اروپا طی ۶ سال گذشته میانگین سالانه ۱۶۷ هزاردستگاه خودروی تیگوان به فروش رسیده است. درمجموع فولکس‌واگن بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ بالغ بر یک میلیون دستگاه از خودروهای تیگوان‌ خود را به فروش رسانده است.

رنو دیگر شرکت اروپایی است که این سال‌ها فروش بسیار بالایی را در کشورمان تجربه کرده و خودروهای مختلف خود را به‌صورت واردات و تولید مشترک به بازار ایران عرضه کرده است. رنوساندرو (داچیا) یکی از خودروهای پرفروش این شرکت در بازار اروپا بوده و بیش از یک‌ میلیون ‌و۲۰۰ هزار دستگاه، سهم فروش آن طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ در بازار اروپا بوده است.

ال ۹۰ که در ایران توسط دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو تولید می‌شود نیز جزو خودروهای پرفروش بازار اروپاست. این خودرو از ۲۰۰۴ در بازار اروپا عرضه شده و تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۴۶ هزاردستگاه از آن به فروش رسیده است. تلیسمان یکی دیگر از خودروهایی است که مورد استقبال قرار گرفته و طی ۲ سال در بازار اروپا به فروش بیش‌از ۶۶ هزاردستگاه خودرو دست پیدا کرده است.

هیوندای کره، خودروساز دیگری بود که پس‌از برجام پا به بازار ایران گذاشت. هیوندا i10، i20، النترا و اکسنت از جمله خودروهایی هستند که توسط کرمان‌خودرو در بازار ایران عرضه شدند. در این میان هیوندای اکسنت که تا سال۲۰۱۰ در بازار اروپا عرضه می‌شد به‌طور میانگین سالانه ۳۶ هزاردستگاه در این بازار فروش داشت. اکسنت در بازار آمریکا همچنان جزو پرفروش‌ها محسوب می‌شود و از سال ۹۵ تاکنون در بازار این کشور به فروش رسیده و طی ۴ سال اخیر بیش‌از ۲۶۱ هزار دستگاه فروش داشته است.

النترا خودروی دیگر کرمان‌موتور است که تولید آن در ماه‌های اخیر آغاز شده است. این خودرو در بازار آمریکا جزو پرفروش‌ترین محصولات هیوندای بوده و فروش بیش‌از ۸۶۹ هزاردستگاه طی ۴ سال اخیر نشان از علاقه مردم آمریکا به این خودرو دارد.

هیوندای i10 و i20 دو خودروی دیگر هیوندا هستند که در کشورمان با استقبال مواجه شده‌اند. هیوندای i10 و i20 طی ۴ سال اخیر به ترتیب ۳۴۲هزاردستگاه و ۳۷۵دستگاه خودرو در بازار اروپا فروش داشته‌اند و جزو خودروهای مورداطمینان اروپایی‌ها بوده‌اند.

به هر حال باید ببینیم که این خودروها باتوجه به قیمت گذاری در ایران، قادر خواهند بود موفقیت خود را در کشور ما هم تکرار کنند یا خیر. البته در نظر داشته باشید که مسائل بسیاری در این امر دخیل هستند از جمله قیمت اولیه، خدمات پس از فروش و وضعیت نمایندگی‌ها.  31 فروردین 1397
3628 بازدید
1 نظر
5.00
  6 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری