زیتل ۱


سرویس نقد و بررسی تخصصی
28 اسفند 1396 ساعت 12:35
3 نظر

 

7 ابرخودرویی که سریعتر از یک خودرو فرمول 1 هستند

خودروهای فرمول 1 با بالاترین سطح مهندسی، به عنوان برترین و سریعترین خودروها شناخته می‌شوند اما خودروهای خیابانی وجود دارند که حتی از یک فرمول 1 هم سریعتر است.

شکی وجود ندارد که یک خودرو فرمول 1 بسیار سریع است. در این خودروها بالاترین سطح مهندسی به کار گرفته شده و تمامی قطعات به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بالاترین عملکرد را ارائه دهند. به علاوه اینکه به دلیل استفاده گسترده از فیبر کربن، وزن پایینی دارند که به شتاب و سرعت آنها کمک می‌کند. بالاترین سرعتی که در یک خودرو فرمول 1 به صورت رسمی ثبت شده، خودرو ساخت ویلیامز FW38 مدل 2016 بود که توانست به حداکثر سرعت 372 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. در این نوشتار به معرفی 7 خودرو خواهیم پرداخت که می‌توانند به سرعت‌های بالاتر از این مقدار دست پیدا کنند.

مکلارن F1

حداکثر سرعت: 386 کیلومتر بر ساعت

F1 به نوعی نخستین محصول خیابانی مکلارن بود که با عملکرد خیره کننده خود، تا مدت‌ها توانست رکورد حداکثر سرعت یک خودرو خیابانی را به نام خود ثبت کند. البته F1 در بیشتر بخش‌ها و قطعات با خودروهای مسابقه‌ای مکلارن مشترک بود. موتور به کار رفته در آن، توسط کمپانی ب ام و به تولید می‌رسید که 12 سیلندر داشت و 627 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد. با دستیابی به سرعت 386 کیلومتر بر ساعت، F1 به عنوان یکی از بهترین خودروهای تاریخ شناخته شد.

بوگاتی ویرون

حداکثر سرعت: 402 کیلومتر بر ساعت

ساخت خودرویی که بتواند به سرعتی بالاتر از 400 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند، ریسک بزرگی بود که بوگاتی برای نخستین بار آن را محقق کرد. بوگاتی یکی از زیرمجموعه‌های کمپانی فولکس واگن است و برای طراحی و ساخت ویرون از مجرب‌ترین و ماهرترین مهندسین کمپانی استفاده شد. بوگاتی ویرون از یک موتور W16 (16 سیلندر) بهره می‌برد که تواند تولیدی آن برابر با 987 اسب بخار است. ویرون برای اولین بار در سال 2005 به بازار عرضه شد و توانست به سرعتی معادل 408 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

SSC Ultimate Aero

حداکثر سرعت: 412 کیلومتر بر ساعت

شاید برخلاف دو نام قبلی و حتی خودروهای بعدی، نام این خودرو کمتر به گوش شما خورده باشد ولی بد نیست بدانید ما درباره یکی از سریعترین خودروهای تاریخ صحبت می‌کنیم. SSC Ultimate Aero در سال 2007 توانست خودرو به عنوان سریعترین خودرو دنیا معرفی کند و با دستیابی به سرعت 412 کیلومتر بر ساعت بوگاتی ویرون را پشت سر بگذارد. این ابرخودرو آمریکایی از یک موتور 6.4 لیتری 8 سیلندر با 1183 اسب بخار قدرت بهره می‌برد که به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. اگر فکر می‌کنید که اینها کمی عجیب به نظر می‌رسند، باید بگوییم که بخش ترسناک ماجرا عدم وجود ترمز ABS و سیستم کنترل کشش و سایر دستیارهای کنترلی است.

بوگاتی شیرون

حداکثر سرعت: 420 کیلومتر بر ساعت

اگر فکر می‌کنید که بوگاتی با یک بار دست یافتن به سرعت بالا دست از تلاش برمی‌دارد و محصول سریعتری تولید نمی‌کند، باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. بوگاتی در آخرین اقدام، جدیدترین محصول خود به نام شیرون را معرفی کرد که مطابق انتظار یکی از سریعترین خودروهای حال حاضر به شمار می‌رود و حداکثر سرعت آن، 420 کیلومتر بر ساعت اعلام شده. البته بوگاتی این سرعت را به دلیل عدم توانایی تایرها در تحمل گرمای حاصل از سرعت‌های بالاتر محدود کرده و ممکن است با ساخت تایرهای پیشرفته‌تر، در مقابل حداکثر سرعت رقم بالاتری درج شود. موتور به کار رفت در این خودرو با ویرون مشترک است اما با بهبودهایی که تجربه کرده توان آن به 1479 اسب بخار رسیده است. این قدرت برای حمله به رکورد سریعترین خودرو دنیا کافی به نظر می‌رسد.

بوگاتی ویرون سوپر اسپرت

حداکثر سرعت: 431 کیلومتر بر ساعت

البته باید بگوییم که شیرون هنوز باید در مقابل برادر بزرگتر خود ادای احترام کند چراکه نتوانسته به سرعت ثبت شده توسط ویرون سوپر اسپرت نزدیک شود. این خودرو نسخه بهبود یافته از ویرون استاندارد است که برای دستیابی به سرعت‌های بالاتر توسط بوگاتی ساخته شد. قدرت موتور آن به 1200 اسب بخار افزایش یافت و حداکثر سرعت آن هم به 431 کیلومتر بر ساعت رسید. برخی بر این باور بودند که به دلیل محدودکننده‌ الکتریکی، ویرون سوپر اسپرت توانایی رسیدن به سرعت‌های بالاتر را هم داشت اما بعد مشخص شد که این محدودکننده تاثیری در حرکت نداشته است و مهندسین فکر این موضوع را کرده بودند.

هنسی ونوم GT

حداکثر سرعت: 435 کیلومتر بر ساعت

تقریبا 64 کیلومتر بر ساعت سریعتر از یک خودرو فرمول 1! هنسی ونوم GT هم یک آمریکایی دیگر است که در این لیست حضور دارد. این خودرو با رسیدن به حداکثر سرعت 435 کیلومتر بر ساعت، برای چند سال رکورددار حداکثر سرعت بود. موتور 7.0 لیتری 8 سیلندر به کار رفته در این خودرو قادر است 1451 اسب بخار قدرت و 1745 نیوتن متر گشتاور تولید کند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که هنسی چندی پیش محصول جدید خود به نام F5 را معرفی کرد که با قدرت 1600 اسب بخاری، قصد دارد خود را مجددا به عنوان سریعترین خودرو دنیا معرفی کند.

کوئنیگزگ آگرا RS

حداکثر سرعت: 447 کیلومتر بر ساعت

سریعترین خودروو دنیا! این لقبی است که اکنون به محصول کمپانی سوئدی کوئنیگزگ یعنی آگرا RS تعلق می‌گیرد. این خودرو توانست به سرعت 447 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و چندین رکورد جدید از خود بر جای بگذارد. این ابر خودرو سوئدی از یک موتور 5.0 لیتری 8 سیلندر توربو بهره می‌برد که قدرت عظیم 1360 اسب بخاری و گشتاور 1371 نیوتن متری تولید می‌کند. وزن خشک آگرا RS چیزی معادل 1295 کیلوگرم است و این بدین معنی است که خودرو به ازای هر کیلوگرم، قدرتی بیشتر از 1 اسب بخار به همراه دارد. با وجود همین مشخصات، محصول کوئنیگزگ موفق شد در مدت زمان تنها 36.44 ثانیه از حالت سکون به سرعت 400 کیلومتر بر ساعت برسد و پس از آن به حالت سکون بازگردد که در همین بخش هم حدود 5.5 ثانیه بهتر از بوگاتی شیرون عمل کرد.

   28 اسفند 1396
11186 بازدید
3 نظر
4.77
  13 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری