زیتل ۱


سرویس نقد و بررسی تخصصی
11 دی 1396 ساعت 10:00
1 نظر

 

ناکامی اپل در بازپس‌گیری نام استیو جابز از یک شرکت تولید پوشاک ایتالیایی

دو برادر شرکتی به نام استیو جابز در ایتالیا ثبت کردند که در زمینه فروش پوشاک کار می‌کند. اپل نیز از آنها شکایت کرده، اما دادگاه به نفع برادران باربوتو رای داده است.

وینچنزو و جیاکومو باربوتو، دو برادر ایتالیایی هستند که در زمینه فروش لباس فعالیت می‌کنند، اما آنچه این دو برادر را مشهور ساخته، نام شرکت آنها است. دو برادر ایتالیایی نام شرکتشان را استیو جابز گذاشته‌اند.

گویا اپل از این نامگذاری ناراحت است، البته کسی فکرش را نمی‌کرد که روزی از نام استیو جابز، موسس و مدیرعامل اپل، سوءاستفاده شود. برادران باربوتو نیز بعد از اینکه مطمئن شدند نام استیو جابز ثبت نشده، اقدام به تاسیس شرکتشان کردند.

پس از مدتی، اپل از اقدام این دو برادر آگاه شد و علیه آنها شکایت کرد. پس از دعوای چندساله، دادگاه رای خود را به نفع این دو برادر اعلام کرد و نام شرکت آنها همچنان استیو جابز باقی می‌ماند.

اپل در دادگاه به لوگوی این شرکت نیز اعتراض کرد که حرف «J» انگلیسی با طراحی شبیه به لوگوی شرکت اپل است، البته دادگاه این موضوع را نیز رد کرد و شرکت استیو جابز می‌تواند از لوگو نیز استفاده کند.

نکته جالب در لوگو، به همراه داشتن برگی در بالای آن، درست شبیه به لوگوی اپل است. در قسمت راست لوگو نیز می‌توان حفره‌ای شبیه به سیب گاز زده اپل مشاهده کرد، البته قاضی دادگاه گفته از آنجایی که حرف J خوراکی نیست وجود چنین حفره‌ای به معنی کپی‌برداری از لوگوی اپل محسوب نمی‌شود.

حکم دادگاه در سال ۲۰۱۴ صادر و پرونده در آن سال بسته شد، اما به دلیل اینکه برند به برادران باربوتو واگذار نشده بود، آنها نمی‌توانستند این موضوع را علنی کنند.

برادران باربوتو در شرکت استیو جابز به فروش لباس مشغول هستند و اقلامی مانند تی‌شرت، جین و کیف می‌فروشند. جالب است بدانید این دو برادر قصد دارند در آینده تحت برند استیو جابز اقدام به ساخت و فروش دستگاه‌های الکترونیکی کنند.  11 دی 1396
1 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری