زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
14 آبان 1396 ساعت 20:00
1 نظر

 

رکورد سرعت خودروهای خیابانی شکسته شد؛ تکیه کوئنیگزگ بر تخت پادشاهی

کمپانی کوئنیگزگ موفق شد با ابرخودروی آگرا RS، رکورد سرعت خودروهای خیابانی را بشکند و به سرعت 444.6 کیلومتر بر ساعت دست یابد.

پس از شکستن رکورد شتاب گیری 0-400-0 کیلومتر بر ساعت، کوئنیگزگ یک رکورد مهم دیگر را هم از دستان بوگاتی خارج کرد. اگرا RS همان خودرویی است که رکورد قبلی را به نام خود ثبت کرده بود و این بار هم در صحرای نوادا حضور پیدا کرد تا رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند. کمپانی سوئدی کوئنیگزگ مسیری بین لاس واگاس و پارومپ را برای انجام دادن این آزمایش انتخاب کرد و هماهنگی‌هایی با مقامات محلی صورت داد تا بخشی از مسیر را برای این موضوع مسدود کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود.


 

آگرا RS برای آنکه بتواند باید از مرز سرعت 431 کیلومتر بر ساعت عبور می‌کرد چراکه بوگاتی ویرون سوپر اسپرت 7 سال قبل چنین سرعتی را در پیست اختصاصی فولکس واگن در کشور آلمان و توسط راننده‌ای به نام پیر هنری رافانل به ثبت رسانده بود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که نسخه خیابانی ویرون سوپر اسپرت نسخه رکورد جهانی که پس از آن وارد بازار شده بود، با محدودکننده‌های الکتریکی کنترل می‌شد و نمی‌توانست به سرعتی بیش از 415 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. علت این محدودیت ایجاد شده هم کنترل وضعیت لاستیک‌ها و جلوگیری از اتفاقات اعلام شده بود.

همان طور که می‌دانید کوئنیگزگ تنها کمپانی مشهور خودروسازی جهان نیست که به دنبال بهبود رکورد سرعت خودروهای خیابانی بوده و هست. هنسی هم به تازگی محصول جدیدش را معرفی کرده که ونوم F5 نام دارد و به گفته هنسی قارد خواهد بود به حداکثر سرعتی معادل 484 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. همچنین بوگاتی اعلام کرده که سال آینده با ارائه تغییراتی، رکورد سرعت 431 کیلومتر بر ساعت خود را توسط شیرون ارتقا خواهد داد.


 

اما اجازه دهید درباره کوئنیگزگ آگرا RS صحبت کنیم. این ابر خودرو سوئدی از یک موتور 5.0 لیتری 8 سیلندر توربو بهره می‌برد که قدرت عظیم 1360 اسب بخاری و گشتاور 1371 نیوتن متری تولید می‌کند. وزن خشک آگرا RS چیزی معادل 1295 کیلوگرم است و این بدین معنی است که خودرو به ازای هر کیلوگرم، قدرتی بیشتر از 1 اسب بخار به همراه دارد. با وجود همین مشخصات، محصول کوئنیگزگ موفق شد در مدت زمان تنها 36.44 ثانیه از حالت سکون به سرعت 400 کیلومتر بر ساعت برسد و پس از آن به حالت سکون بازگردد که در همین بخش هم حدود 5.5 ثانیه بهتر از بوگاتی شیرون عمل کرد.


 

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی کوئنیگزگ در صفحه فیسبوک این کمپانی، آگرا RS برای ثبت این رکورد در کتاب جهانی رکوردها (گینس) باید در دو جهت مخالف سرعت‌گیری را انجام می‌داد و در نهایت موفق شد با راننگی نیکلاس لیلجا، به این مهم دست یابد و سرعت 444.6 کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. اطلاعات این رکوردگیری توسط ابزارهای مخصوص ضبط شده و به زودی منتشر خواهد شد.   14 آبان 1396
4678 بازدید
1 نظر
4.71
  14 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری